Boston Celtics’in Problemi Ne?

504
NBA
Boston Celtics'in Problemi ne?

Geçtiğimiz sezonun açılış maçında korkunç bir sakatlık yaşayarak sezonu kapatan Gordon Hayward ve sezon sozuna doğru operasyon geçiren Kyrie Irving, playofflarda takımlarını yalnız bırakmıştı . Ancak 2 yıldızından yoksun olan Boston Celtics bu periyotta beklenilenin çok üstünde performans verdi. Celtics, önce Milwaukee Bucks’ı 4-3le, ardından normal sezonu muhteşem tamamlayan 76ers’ı 4-1 ile geçmişti. Doğu finalinden sadece 1 galibiyet uzaktalardı ancak macera King’e rastlamaları ile son buldu. LeBron James final istatistiğini bozmadı ve 8. Kez üst üste finale çıkarken Celtics’i de 7. Maç sonucunda saf dışı bıraktı. Şimdi bunlardan bahsetmemin sebebine gelelim;

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçtiğimiz yılı muhteşem kapatan Celtics için herkesin aklına gelen tek bir şey vardı. “Mükemmel bir düzende oynayan, alan paylaşımları çok iyi, topu muazzam paylaşan, defansta kusursuza yakın ve koç koltuğunda da Brad Stevens gibi genç bir dehaya sahip olan Celtics’e bir de Kyrie ve Hayward eklenecek.” Takımın potansiyeli kağıt üzerinde adeta arşa çıkacaktı. Zira 2018-2019 sezonu ilk beşi için ellerinde hali hazırda playoffların altın çaylağı Tatum, ‘Kawhi Leonard Light’ diyebileceğimiz Jaylen Brown ve Al Horford gibi bir savaşçı vardı. Ve bu saydığım üç oyuncu takımda ismi Kyrie ve Hayward’dan sonra anılacak isimlerdi. Düşünün tavanı… Üzerine bir de Terry Rozier, Marcus Morris, Marcus Smart gibi bench parçaları, of of…. Şimdiden Boston Celtics-Golden State Warriors finalini mi düşünsek?

Gelin gelelim 2018-2019 model, Kyrie ve Hayward’lı Boston Celtics’e;

-E noldu bu takım uçmuyor?

Peki neden kanatlanamadı bu takım? Bunun ilk sebebi Hayward’ın geçirdiği kötü sakatlık sonrası formsuz dönüşü. Boston’a gelmeden önceki sezon sayı ortalaması 22.1 olan yıldız oyuncunun bu sezonki ortalaması yalnızca 9.8… Bunu takımda topu paylaşması gereken oyuncu sayısının çoğalmasına bağlayabiliriz ancak yine de 9.8 kabul edilebilir bir rakam değil. Üstelik özgüvenini tekrar kazanması için, o düzen içerisinde kısmi serbestliklere sahip olmasıyla birlikte istemeden de olsa takımın da ritmini bozduğu bir gerçek.

Diğer yandan ilk beşteki tüm oyuncuların topla oynayabiliyor olmasının takıma hücumda inanılmaz bir zenginlik katması beklenirken, aksine şimdi topu paylaşmakta sıkıntı yaşıyorlarlar. Bunlara ek olarak Tatum ve Brown’un da formsuzluğunu sayabiliriz. Boston şu anda 9 galibiyet-8 mağlubiyetlik derecesi ile Doğu Konferansında Orlando Magic ile aynı dereceye sahip ve 6. Sırayı paylaşıyorlar.

Yarın playofflar başlıyor olsa Toronto Raptors, Philadelphia 76ers ya da Milwaukee Bucks’dan herhangi birini eleyebileceğinin garantisi verilemez. Ancak henüz sezonun başındayız ve saydığım problemlerin hepsi çözülebilecek problemler gibi duruyor. Uzun vadede düşününce Boston Celtics yine de Doğu Konferansı’nın favorisi konumunda bulunuyor bence… Bakalım potansiyellerine ulaşıp NBA Finallerine ulaşabilcekler mi….

Berk Sağır

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here