Türkiye Kupası Şampiyonu Anadolu Efes

354
Türkiye Kupası Şampiyonu Anadolu Efes
Türkiye Kupası Şampiyonu Anadolu Efes

Ergin Ataman ve Ekibi Büyük İş Başardı

Yazılarımı takip edenler hemen hatırlayacak ve kulaklarımı çınlatacaklardır! Ergin Ataman Efes’te ilk iş başı yaptığı ve ard arda ağır yenilgiler aldığı günlerde herkes eleştiriyordu! Onu savunan ve gelecekte yapacağı işleri sıralarken, bana ulaşan her katmandan dostum, “aldanıyor, serap görüyorsun” dediler. Buna rağmen ısrarla ben Ergin Ataman, Belki Euroleague maçları için geç kaldı. Ancak Türkiye’de oynayacak her turnuvanın ilk finalisti olabilir. Her takımı zorlar, Fenerbahçe her ne kadar yenilmez armada gibi dursa da, Ergin Ataman ne yapar yapar Efes’i Kanarya ile başa baş oynar hale getirer! Ben de dahil bir çok oyuncunun “Efes’te ne işi var? Diyorduk. Hatta hala söylüyoruz. Bunlardan biri Stimac’dı. (Stimac Türkiye Liginde ve Avrupa’da bazı maçlarda yine de, forma giyecektir.) Hala takım içinde Ergin’in yorucu çalıştırma programına dayanamayacak oyuncular var!

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Ergin Ataman ve Anadolu Efes için Türkiye Kupası maçları milad oldu. Öyle ki, hem lig hem Avrupa Kupa maçları ara vermişken tüm gücünü ve Obrodovic ile olan gerginlik Anadolu Efes’li oyuncuların gurur savaşı vermeleri ve turnuvada tüm maçleri kazanmalarına neden oldu. Tüm oyuncular kariyerlerinin en iyi ve verimli maçlarını sergilediler! Ergin Ataman Efes’te, Ülker’de, Siena’da Beşiktaş’ta, Galatasaray’da şampiyon olurken “daima takım içinde bir yıldız oyuncusu oldu ve onunla bire bir inanılmaz dostluk kurarak, o oyuncunun takımı haline getirip, tüm oyuncularına o liderin izinden gitmelerini izledi. Hawkins, Arroyo ve McCollum gibi. Anadolu Efes’e geldiğinde Takım ve oyuncular yerlerde sürünüyordu. Farklı yenilgiler Takımı bir anda moral motivasyon olarak sıfırlamıştı. Arnavutluk liginde bir kaç tıkımlık ligde oynasa küme düşecek haldeydiler.

İşte burada Ergin Ataman’ı tanımak çok önemliydi. Efes takımı teknik ve kondisyon olarak çalıştı ki, kesin bilmiyorum ama oyuncularına Ataman şöyle demiştir. : “Sizler basketbol olarak rezil olabilir siniz! Ancak ben kariyerimi rezil ettirmem! Hepinizi birden değiştirmem mümkün değil! Simon ve McCollum ikilisi bu takım sizin hadi bakalım göreyim sizi!” diye.

ANADOLU EFES 78-61 TOFAŞ

Ergin Ataman Türkiye Kupasında ilk önce: Dünyanın en kariyerli bir kaç Coach’undan biri olan Obrodovic’i yendi! Ardından Avrupa Şampiyonlukları olan ve NBA Takımlarında Coach’luk yapan David Blatt’ın oldukça pahalı takımı Darüşşafaka’yı yendi geçti. Son olarak kardeşim ve yaşam boyu saygı duyduğum canım arkadaşım TOFAŞ’ı yenerken Orhun Ene’nin takımına hiç şans tanımadı. Kısaca Türkiye Kupası Ergin Ataman ve oyuncularının şovu ile geçti. Çünkü oynadığı üç maçıda rahat kazandı. Bu Efesli teknik ekip ve oyuncuların; kişilik savaşının ödülüdür.

Motum 10 sayı atarken, tam bir görev adamı olarak oynadı. Dunston kendine yepyeni bir kariyer çizdi ve Ataman ile çok başarılı oldu. Arkadaşları ona pas atmayı unuttuğunda, ekmeğini taştan çıkardı. Brown bu takımın en iyi oyuncusu olması gerekirken, “en çürük halkası” Doğuş 4 sayı attı ama 44 sayılık maç oynadı. Düşünün 0/6 üçlük atan Doğuş’u yere göğe sığdıramıyorum. 24.43 dakikada 10 ribaund, 5 asist çaldığı top ve yaptığı blok maçın en güzel hareketiydi. Dragic çok iyi savaşcı. Boş kaldım diye bahane uydurup gereksiz ve isabetsiz şutlar atmasa! Bu takımı daha yukarı taşıyacak bir oyuncu. McCollum 31.07 dakikada 23 sayı ve her bir sayı TOFAŞ’ın kalelerini teslim aldı. Simon kariyerinde hiç bir takımda bu kadar “yetki ve selahiyet” almadı. Ama bu takımın tartışmasız şimdiki lideri. Anadolu Efes kupayı ilk andan beri, isteyerek ve arzulayarak oynadı ve hak etti. Ergin Ataman şimdi takımını kalan lig ve Avrupa maçlarına motive edecek! Sabırla bekleyip göreceğiz. İki Türk Coach’unun final oynaması gururumuzdur.

Orhun Ene oyun kurucusuz oynamanın sıkıntısını çekti. İlk iki maçta oyun kurucu olarak oynayan Jokeri Mejia son maçta bitkin düştü. Düşünün sadece Crocker 31.53 dakika oynayıp 11sayı atarken, ona en yakın oyuncu Mejia’ydı. 37.43 dakika ve 8 sayı. Ne olursa olsun yıllar sonra TOFAŞ’ın final oynaması çok önemli. Türk Basketboluna lazım olan ve iyi yönetilen basketbol takımı finali hak etti. Ancak Anadolu Efes’in skor olarak yanına bile yaklaşamadı. Anadolu Efes Türkiye’de en çok kupa kazanan takım ünvanını sürdürmeye devam ediyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here