Tarihin En… Basın Toplantısı

353
Tarihin En... Basın Toplantısı
Tarihin En... Basın Toplantısı

Kelimelerin kifayet, duyguların tanım bulamadığı boşluğu siz doldurun. NBA’nin ve dünya spor tarihinin en… basın toplantısı arkasında pek çok hikayeler meydana getirerek tarihte yerini almıştı.

Anadolu Efes Stüdyo
Anadolu Efes Stüdyo

Günümüzden 27 yıl önce yaşanan 7 Kasım 1991 günü dünya spor tarihinin en unutulmaz basın toplantısına tanıklık edeceğini bilmeden güne başlıyordu.

Dünyanın Kuzey Yarım Küresi’ndeki bir ülkede gerçekleşecek bu basın toplantısı, sadece bulunduğu salonu, şehri, ülkeyi, kıtayı değil, tüm dünyayı ilgilendirir nitelikte olacaktı.

Tanık olanların hiçbir şey konuşulmadığını sanacak kadar sessiz geçen, çıt çıkmayan basın toplantısının ardından Magic Johnson HIV virüsüne sahip olduğunu ve bu sebeple basketbolu bıraktığını açıklamış olacaktı.

Dönülmez Akşamın Ufku

Kitle iletişim araçlarının yaygınlık kazanması ve bireyler/toplumlar arası iletişimlerin bu araçlar aracılığıyla dönmeye başladığı zaman kapsamında dünya gündemine ilişkin gelişmeler, haberler yasama, yürütme ve yargının ardından IV.Güç olarak ifade edilen basın yoluyla, basın toplantıları yoluyla aktarılıyor.

Çok sayıda basın mensubunun katılımıyla gerçekleşen bu toplantılar, süreç içerisinde pek çok tarihi olayın ve olgunun açıklandığı yer olarak öne çıktı.

Bunlardan spor adına en önemlisi ise 7 Kasım 1991 tarihinde gerçekleşti. AIDS hastalığına yol açan virüs olarak literatürde yer alan HIV virüsü dönemin basketbol ikonunda görülmüş ve dönemin yıldızı o gün elinde olmayan bu sebeple basketbolu bırakmak zorunda kaldığını açıkladı.

1979’da NBA’e adım attığı Lakers ile rüya gibi 12 sezonu geride bıraktıktan sonra aldığı bu karar ülkenin hem Batı Yakası’nı hem de dünyanın geri kalanını şok eder nitelikte oldu.

Henüz hakkında çok az bilgi sahibi olunan HIV virüsü ve AIDS hastalığı kapsamında, günlerce Magic’in nasıl bir kadere sahip olacağı konuşuldu durdu.

Yaşananları, konuşulanları, tartışılanları, eleştirileri ve hepsinden öte Magic’in hislerini birkaç paragrafta aktarmayı uygun görmemek sürece duyduğumuz saygıyı gözler önüne serecektir.

95-96 sezonunda yeniden Lakers’a döndüğünde ise basketbol ona, o ise dünya spor tarihinde çok farklı anlamlar ifade ediyordu.

Bugün kendisine baktığımızda; 5 şampiyonluk, 2’si MVP 12 All-Star maçı, 3 normal sezon MVP’si, 3 NBA Finalleri MVP’liği görüyoruz. Hayır, bugün Magic Johnson’a baktığımızda çok daha fazlasını görüyoruz.

Kesinlikle bir atletten daha fazlası.

Ata Ateş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here