Anadolu Efes, Seride Öne Geçti

22

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Final Serisi’nde Anadolu Efes, sahasında Fenerbahçe Beko’yu ağırladı. Seride birbirlerini ikişer kez yenen iki takım, 5.maçta kozlarını paylaştı. İlk yarısı büyük bir çekişmeye sahne olan maç, Anadolu Efes’in üçüncü çeyrekteki inanılmaz oyunuyla neticelendi. Ev sahibi Efes, Fenerbahçe Beko’yu 86-76 mağlup etti ve seride 3-2 öne geçti.

MAÇTAN NOTLAR:

Maç karşılıklı basketlerle başladı. İnanılmaz başlayan Adrien Moerman, Anadolu Efes’in ilk 10 sayısının 8’ini kaydetti. Fenerbahçe Beko üst üste 3 hücumda sayı bulamayınca Moerman çift hanelere çıktı ve Efes, farkı 5’e çıkarttı. Moerman bir de basket faul aldı ve televizyon molasına 14-9’luk Efes üstünlüğüyle gidildi. Efesin 14 sayısının 12’si Fransız oyuncudan geldi. Melli de ilk sayılarını buldu ve skoru 15-11’e getirdi. Bobby Dixon’ın üçlüğü ile Fenerbahçe, farkı 1’e indirdi. Simon, basket faul ile farkı 8’e çıkarttı. Simon bir de üçlük isabeti buldu ve o da çift hanelere çıktı. Son topta Kalinic’in üçlüğü çemberin içinden çıktı ve ilk çeyreği Anadolu Efes 27-20 önde kapattı.

İkinci çeyrek Sloukas’ın orta mesafeden iki tane isabeti ile başladı. Micic yaklaşık 9 metreden attığı üçlük ile karşılık verdi. Datome, Micic’e harika bir blok vurdu. Dunston, basket faulü ile Ahmet Düverioğlu’na 3.faulünü aldırdı. Melli, Dunston’a muhteşem bir blok vurdu be basket izni vermedi. Bobby Dixon bir lük isabeti daha buldu ve farkı 3’e indirdi. Bir üçlük de Kostas Sloukas’tan geldi ve bu üçlük Koç Ergin Ataman’a molayı aldırdı. Efes, moladan Dunston smacı ile döndü. İlk yarı bitmeden Micic ve Simon 3 faule ulaştı. Savunmada vitesi arttıran Fenerbahçe Beko, hücumda da Guduric’ten bulduğu sayılarla, 36-37 öne geçti. Son topta Moerman’a üç sayılık atış anında faul yapıldığı için kullandığı serbest atışlarda 3’te 3 isabet buldu. İlk yarıyı Anadolu Efes 39-37 önde kapattı.

İkinci yarı Micic’in turnikesiyle başladı. Larkin maçtaki ilk sayılarını buldu ve Efes farkı 6’ya çıkarttı. Buğrahan’ın güzel asistinde Dunston smacı bastı ve Efes ikinci yarıya 6-0 ile başladı. Kalinic’in üçlüğü ile Fenerbahçe Beko ikinci yarıdaki ilk sayılarını buldu. Kısır bir üçüncü çeyrek oldu. Dunston’ın smacına Melih Mahmutoğlu floater ile karşılık verdi. Dunston üst üste 6.sayısını attı ve skoru 51-42’ye getirdi. Dunston 1/2 atarak farkı ilk kez çift hanelere çıkarttı. Larkin’e 3 sayılık atış esnasında faul yapıldı. Shane Larkin 3/3 isabet buldu ve fark 13 oldu. Doğuş Balbay, Melli’ye harika bir blok vurdu. Geçiş hücumunda Moerman’ın sayıları skoru 57-42’ye getirdi. Dunston’ın asistinde Simon üçlüğü yolladı ve fark 18’e çıktı. İnanılmaz bir eforla savunma yapan Efes, Fenerbahçe Beko’yu maç ritminden iyice uzaklaştırdı. Doğuş Balbay’ın tiplemesi ile fark 20’ye çıktı. İnanılmaz bir üçüncü çeyrek geçiren Efes, 16-0’lık bir seri yakaladı. Guduric’in iki serbest atışı ile Fenerbahçe seriyi bozdu. Sertaç Şanlı’dan basket faulden gelen üç sayılık bir hücum ile fark 22 oldu. Üçüncü çeyreğe noktayı Guduric’in üçlüğü koydu.

Son periyot Shane Larkin’in üçlüğü ile başladı. Sloukas 5 sayı ile karşılık verdi. Efes, moladan Dunston’ın sayılarıyla döndü. Moerman potaya giderek skoru 73-52’ye getirdi. Melih Mahmutoğlu süre dolarken üçlüğü yolladı. Sinan Güler ve Melih’ten 5 sayı geldi ve fark 13’e düştü. Moerman’dan da bir üçlük geldi ve farkı 16’ya çıkarttı. Sloukas üçlüğü yolladı be fark 13’e düştü. Micic bir eurostep ile skoru 80-65’e getirdi. Dixon’ın üçlüğü ile fark 14’e geldi. Larkin’in turnikesine Sloukas’ın üçlüğü ile karşılık geldi. Maçın son 1 dakikası Sloukas-Larkin düellosuna döndü. Bobby bir üçlük daha yolladı ve farkı 10’a düşürdü. Maç 86-76 sona erdi.

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko Serisinin 5. Maçının Özeti:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here