NBA 2020 İlk Tur Draft Big Board

1267
nba draftt 2020

1. Killian Hayes
Sayı: 11.6 Ribaund: 2.8 Asist: 5.4 Top Çalma: 1.5

Killian Hayes 1. Sıradan seçilmeyecektir fakat bu bir Big Board olduğu için ben onu en üste koydum. NBA’ya Avrupa’dan gelen, özellikle Euroleague ve Eurocup gibi organizasyonlarda ciddi dakikalar alan oyuncular Kolej oyuncularına kıyasla 1 2 adım daha öndeler çünkü kendilerinden büyük oyuncularla zaten bir kavgaya girmiş durumdalar. Killian Hayes’de bu oyunculardan biri.

Hayes solak olmasından dolayı sol eli çok güçlü ve hızlı yön değiştirebilmesiyle birlikte potaya rahatça gidebiliyor. Ayrıca güçlü omuzları sayesinde pota altında iyi bitirici bir oyuncu.  NBA’da sayı atmak için önemli özelliklerinden biri olan kendi şutunu yaratmak konusunda yetenekli. Fakat şut mesafesini artırması gerekiyor. Saha görüşü oldukça geniş ve bu da harika paslar atmasını sağlıyor. Zayıf özelliklerinden biride sağ elinin zayıf olması.

killian hayes
killian hayes

2.Anthony Edwards
Sayı: 20.8 Ribaund: 5.7 Asist: 3.1 Top Çalma: 1.51

Anthony Edwards bu draftın en heyecan veren oyuncusu olabilir. İnanılmaz patlayacılığı ve kuvvetiyle potaya freni patlamış kamyon gibi gidiyor. Fakat potaya giderken çevresine bakmayı unutuyor. Bu da hem karar verme mekanizmasının hem de pas yeteneğinin çok da iyi olmadığını gösteriyor. Ayrıca şutunun istikrarsız olması da onun eksilerinden biri. Her ne kadar önemli eksikleri olsa da tavanı çok yüksek bir oyuncu.

anthony edwards

3. Onyeka Okongwu
Sayı: 16.2 Ribaund: 8.6 Blok: 2.7 Top Çalma: 1.2 Defansif Reyting: 88.5 Ofansif Reyting: 122.5

Günümüzde artık draftın üst sıralarında uzunların yer alması için topla oynayabilmeleri ve şut atabilmeleri gerekiyor. Okongwu o açıdan zayıf olsa da mobil bir uzun olması ve savunma bilgisinin üst seviye olmasından dolayı draftın heyecan verici oyuncularından biri. Özellikle Pick and Roll savunmasındaki bilgisi ve çabuk ayakları sayesinde ne zaman, ne yapacağını gayet iyi biliyor. Ayrıca pota altında da iyi bitirici.

onyeka okongwu

4. LaMelo Ball
Sayı: 17.0 Ribaund: 7.6 Asist: 6.8 Top Çalma: 1.6 3PT: %25 Asist/Top Kaybı: 2.73

LaMelo’da abisi gibi saha görüşü geniş ve paslarıyla ön plana çıkan bir oyuncu. Pick and Roll’de yaratıcı bir oyuncu, hem potaya gidebiliyor hem de çevresini iyi görüyor. Boyunun 2 metre olma avantajıyla ribaundı alıp fast-break’e kolay çıkabiliyor. Atletizmi sayesinde açık saha da fark yaratabiliyor. Fakat abisi gibi şut stili problemli. Bu sene oynadığı Avusturalya Liginde %25 ile üçlük atabildi. NBA’in savunma standlarını düşündüğümüzde bu yüzdenin daha da düşeceğini düşünüyorum. 

lamelo ball

5. Deni Avdija
Sayı: 17.0 Ribaund: 7.6 Asist: 6.8 Top Çalma: 1.6 3PT: %25 Asist/Top Kaybı: 2.73

Günümüz basketbolunda kanat oyuncularından istenilen özellikler; birden fazla pozisyonu savunabilmeleri, şut atabilmeleri ve topla oynayabilmeleri. Deni Avdija’da bu özelliklerin hepsi mevcut. Bunların üstüne saha görüşünün de iyi olabilmesi 2.05 boyunda olmasına rağmen oyun kurucu rolünde oynayabilmesini sağlıyor. Ayrıca sahaya çıktığında konsantrasyonu, oyunu hissetmesi ve oyun açlığının üst düzey olması onu daha da özel kılıyor. Oyununa dair soru işaretlerinden biri şut istikrarı, şutunu geliştirdiği zaman daha komple bir oyuncu olacaktır.

deni avdija

6. Isaac Okoro
Sayı: 12.8 Ribaund: 4.4 Asist: 2.0 3PT: %28 FG: %51

Isaac Okoro oyunun her iki tarafını da oynayabiliyor. Gücü, dayanıklılığı ve dengesi üst seviye olduğu için savunmada birden fazla pozisyonu savunabiliyor. Atletizmi de belli bir seviyenin üstünde olmasıyla hücumda da etkin rol oynayabiliyor. Eksikleri ise hücumda şutunun ortalamanın altında olması ve topla fazla oynayamaması. Eğer doğru rollerde oynatılırsa oynadığı takımı üst seviyelere çıkarabilir.

isaac okoro

7. Obi Toppin
Sayı: 20.0 Ribaund: 7.5 Asist: 2.2 Blok: 1.2 3PT: %39 Ofansif Reyting: 125.3 Defansif Reyting: 95.3

Obi Toppin için smaç yarışmasının yeni adayı diyebiliriz. Hücum gücü yüksek olan oyuncu atletizmi ile açık saha da sayı atmayı seviyor. Ayrıca 2.08 boyunda olmasına karşın 3’lük performansı oldukça yüksek. Fakat atletizmi ne kadar iyi olsa da ayakları yavaş olduğu için oyunun savunma kısmında zorluk çekiyor.

obi toppin

8. James Wiseman
Sayı: 19.7 Ribaund: 10.7 Asist: 0.3 FG: %77 Ofansif Reyting: 150

Wiseman çoğu kişiye göre bu draftın 1. Sıra seçimi fakat ben ondan daha potansiyelli oyuncular gördüğüm için Wiseman’e bu sırada yer bulabildim. Hücum özellikleri oldukça iyi olan Wiseman, pota altında oldukça iyi bitirici ve iyi ribaund alabilen bir oyuncu, uzun ve atletik olması onu daha da büyük gösteriyor. Ayrıca orta mesafesi de olan bir oyuncu fakat iyi atlet olsa da savunma da yavaş kalabiliyor ve savunma bilgisi zayıf.

james wiseman
james wiseman

9. Devin Vassel
Sayı: 12.7 Ribaund: 5.7Asist: 1.6 3PT: %41 FG: %49 Ofanfis Reyting: 127 Defansif Reyting: 93.6

Günümüz NBA’in de tartışmasız iş yapacak oyuncu çeşitlerinden biri 3&D tarzı oyuncular. Devin Vassel’de tam bir 3&D oyuncusu, NBA’de elit derece de savunma yapabilecek kapasitesi olan bir oyuncu. Özellikle yardım savunmalarında oyunu iyi takip etmesi, savunmasında en dikkat çeken özelliklerden biri. Ayrıca üçlük yüzdesine baktığımızda da %41.5 ile atmayı başarmış. Oyun stili itibariyle All-Star seviyesinde bir oyuncu olmayacaktır fakat şampiyonluğa oynayan bir takımın ana parçası olacaktır.

devin vassell

10. Anthony Cole
Sayı: 18.5 Ribaund: 5.7 Asist: 4.0 3PT: %35 FG: %38

Anthony Cole’un oyun stili 1v1’e yatkın bir oyuncu. Kendisi kalburüstü bir şutör fakat bazen pozisyonları fazla zorlayıp gereksiz atışlar yapabiliyor. Bu özelliği de gerçek bir oyun kurucu olmamasından kaynaklanıyor. Günümüz basketbolunda sıkça gördüğümüz 1,5 numara bir oyuncu diyebiliriz kendisine. Gerçek oyun kurucu olmadığı için yanında her zaman bir oyun kurucu ile oynamak zorunda çünkü dümenin başına geçince sıkıntılar çıkabiliyor. Şutunun yanı sıra iyi penetre edip havada dengesini sağlayabilen bir oyuncu. Bu özelliklerini söyleyince onu Shane Larkin’e benzetiyorum. Hücumda istekli olduğu kadar savunmada da istekli fakat fiziği itibariyle yeterli olamıyor.

cole anthony

11. Tyrese Haliburton
Sayı: 15.2 Ribaund: 5.9 Asist: 6.5 3PT: %42 FG: %50 Top Çalma: 2.6

Tyrese Haliburton, Pick and Roll’de çevresini iyi görebilen ve besleyen bir oyuncu. Nokta şutör olarak görev alabilir. Fakat fiziği ve atletizmi üt seviye olmamasından dolayı uyum sağlaması zaman alacaktır. Bir takımın ana rotasyonunda olabilecek özelliklere sahip bir oyuncu.

tyrese haliburton

12. RJ Hampton
Sayı: 8.8 Ribaund: 3.9 Asist: 2.4 3PT: %29 FG: %40

Hampton, perimetrede oldukça patlayıcı ve hızlı şekilde potaya gidip rahatça sayı bulabiliyor. Ayrıca topsuz oyunu da bilen ve oyunu iyi okuyabiliyor. Bu özellikleri oyun kurucu olabileceğine işaret fakat kolej kariyeri itibariyle yeterli seviye de değil. İyi bir koç ile bu özellikleri gelişebilir.

rj hampton

13. Saddiq Bey
Sayı: 16.1 Ribaund: 4.7 Asist: 2.4 3PT: %45 FG: %48

Draft sitelerine baktığınızda genelde Saddiq Bey’i daha aşağı sıralarda görürsünüz fakat draftın underrated oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum. Hücumda ikincil oyun kurucu olarak oynayabiliyor. Günümüzde özellikle kanat oyuncularının topa yön vermesi artık olmazsa olmaz özelliklerden biri o yüzden bu özelliği bence çok önemli. Ayrıca üçlükleri de hücumdaki en büyük silahı olabilir. Fiziğinin iyi olması sayesinde savunmada da iyi işler çıkartıyor. Oyununun eksik yanları ise atletik ve patlayıcı olamaması.

14. Precius Achiuwa
Sayı: 15.8 Ribaund: 10.8 Asist: 1.0 3PT: %32 FG: %49 Blok: 1.0

Achiuwa, kolej de yılın çaylağı seçildi ve ne kadar potansiyelli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Rakibe her iki pota altında da zor anlar yaşatabiliyor. Boyalı alanda iyi bitirici ve ribaundcu. Fiziği ve mobilitesi sayesinde savunmada da ön plana çıkabiliyor. Fakat hem şut atamaması hem de fazla disiplinli olmaması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

15. Tyrese Maxey
Sayı: 14.0 Ribaund: 4.3 Asist: 3.2 3PT: %29 FG: %42

Draftlarda üst sıralardan seçilen oyun kuruculara bakıldığında Pick and Roll’u oynama dereceleri onların kaçıncı sıradan seçileceklerini belirleyen önemli özelliklerden biri. Maxey’de PR’yi iyi oynayabilen, zayıf tarafı görebilen bir oyuncu. Orta mesafe şutu da ortalamanın üstünde diyebiliriz. Savunma da ise topa baskıyı iyi yapabiliyor. Eksik yanları ise şutunun istikrarsız olması ve kısa oyuncu için yeterince hızlı değil.

16. Aaron Neismith
Sayı: 23.0 Ribaund: 5.0 Asist: 1.0 3PT: %52 FG: %51 Ofansif Reyting: 127.5

Neismith’i incelediğimizde çoğu özelliği ortalamanın altında. Mesela, pasları yeterince iyi değil, fiziği yeterli olsa da top hakimiyeti yeterince iyi olmadığı için penetre etmekte zorlanıyor, savunması zayıf bir oyuncu. Peki neden 16. Sırada? Çünkü draftın en iyi üçlük atan ismi, maç başına 8.2 üçlük deneyip 4.3 isabet buluyor. Kyle Korver gibi bir anda oyuna etki edebilecek bir oyuncu.

17. Theo Maledon
Sayı: 7.3 Ribaund: 1.9 Asist: 2.7 3PT: %33 FG: %42

Maledon’da Avrupa’dan gelen başka bir oyuncu. Oyun kurucu için fiziği oldukça iyi, atletik ve çevik. Avrupa’dan geldiği için saha görüşü Kolej oyuncularına kıyasla daha iyi ve ortalamanın üstünde pasör oyuncu. Pick and Roll çıkışlarında üçlük tehdidi olan bir oyuncu. Fakat Maledon ile ilgili soru işaretlerinden biri Avrupa’da herhangi bir takımın lokomotifliğini yapmadığı ve önemli dakikalar almadığı için NBA’de ne yapacağı merak ediliyor. Fakat potansiyeli yüksek oyunculardan biri.

theo maledon

18. Tyreel Terry
Sayı: 14.6 Ribaund: 4.5 Asist: 3.2 3PT: %41 FG: %44

Tyreel Terry draftın en iyi şutörlerinden bir tanesi, bu sezon %48 ile üçlük attı ve üçlük mesafesini 8 9 metrelere çekebiliyor. Bu da NBA’de fark yaratan bir özellik. Oyun kurma özellikleri ve topsuz oyunu iyi bilmesi onu hücumda daha da özel kılıyor. Fakat NBA için önemli olan özelliklerden atletizmi zayıf bir oyuncu ve bu durum savunmasını da aşağı çekiyor. Maç başına 2.6 top kaybı yapması onu aşağı çeken özelliklerden biri.

19. Kira Lewis
Sayı: 18.5 Ribaund: 4.8 Asist: 5.2 3PT: %37 FG: %46

Geçtiğimiz draftta Coby White’a benzeyen bir oyuncu. Açık saha ve tempolu basketbolda kendini gösteren bir oyuncu. Saha görüşü iyi, üçlüğü de fena olmayan bir oyuncu. Fakat orta mesafesi ve defansı kötü.

20. Jalen Smith
Sayı: 15.5 Ribaund: 10.5 Asist: 0.8 3PT: %37 FG: %54 Ofansif Reyting: 124

Jaylen Smith aslında komple bir oyuncu, şut atabiliyor, pota altında iyi bitirici, atletik, açık saha da iyi bitirici ve savunma yapabiliyor. Fakat vücut dengesi ve gücü zayıf kaldığı için diğer özelliklerini ister istemez aşağı çekiyor. Saha görüşünün de zayıf olması yüzünden düşünmeden potaya gidebiliyor. Fakat aşağı sıralardan seçilebilecek potansiyeli yüksek bir oyuncu ve fiziksel olarak iyi hale geldiğinde gerçek potansiyelini gösterecektir.

21. Josh Green
Sayı: 12.0 Ribaund: 4.6 Asist: 2.6 3PT: %36 FG: %41

Josh Green, seçilme aralığı geniş oyunculardan biri. Kendisi iyi bir rol oyuncusu olacak potansiyele sahip. 3&D tarzı bir oyuncu fakat şutunu daha istikrarlı hale getirmesi gerekiyor. Savunmada rahatlıkla switch yapabiliyor ve yardım savunmasını bilen bir oyuncu. Fakat dengesi ve gücü yeterli seviyede olmaması onu aşağı çeken özellikleri.

22. Aleksey Pokuevski
Sayı: 9.9 Ribaund: 7.3 Asist: 2.8 3PT: %32 FG: %40 Blok: 1.7

Artık Pokuevski gibi uzunları görünce şaşırmıyoruz. Şut potansiyeli yüksek, pasör, oyun kurucu yetenekleri olan iyi ayak oyunlarına sahip. 10 sene öncesine kadar bunları yapabilen oyunculara uzaylı gibi bakılırken artık çoğu uzun bu özelliklere sahip. Fakat Pokuevski’nin eksik yanları zayıf olması ve bu defansif özelliklerinin düşmesine sebep oluyor. Fakat potansiyeli yüksek bir oyuncu.

aleksej pokusevski

23. Nico Manion
Sayı: 14.0 Ribaund: 2.5 Asist: 5.3 3PT: %33 FG: %39

Manion saha görüşü oldukça yüksek bir oyuncu ve bu sayede nereye pas atacağını iyi biliyor. Üçlük çizgisinin 3 4 adım gerisinden şut atabiliyor fakat yüzdesini attırması gerekiyor. İçeri girip floater dediğimiz atışları iyi bitirebiliyor. Fakat fiziği itibariyle NBA’de sahada kalması zor görünüyor.

24. Bolmaro
Sayı: 8.0 Ribaund: 1.7 Asist: 2.5 3PT: %28 FG: %42

Arjantinli oyuncu Bolmaro, Avrupa’da Barcelona forması giyiyor. A takımla maçlara çok sık çıkmasa da çıktığında paslarıyla kendini belli ediyor. Hızlı yön değiştirebilmesiyle de kolayca potaya gidebiliyor. Klasik bir Avrupa’dan gelen oyuncu özelliği olan topsuz oyunu iyi biliyor ve defans bilgisi oldukça iyi. Fakat günümüzün en önemli özelliği olan şutu yeterli seviyede değil. Ayrıca kendinden hızlı ve güçlü oyunculara karşı pozisyon bulmakta zorlanıyor.

25 Jahmius Ramsey
Sayı: 15.0 Ribaund: 4.0 Asist: 2.2 3PT: %43 FG: %44

Aşağı sıralara geldikçe oyuncuların geliştirmeleri gereken alan sayıları artıyor. Ramsey’de oyunun hücum tarafında var olup savunma da olmayan bir oyuncu. Bu sezon Kolejde %42 ile üçlük attı. Ayrıca aniden hız değiştirebilmesi sayesinde potaya kolayca gidebiliyor. Fakat savunma zekası ve saha görüşü ortalamanın altında.

26.Patrick Williams
Sayı: 9.2 Ribaund: 4.0 Asist: 1.0 3PT: %32 FG: %46

Günümüzde pek önemi kalmayan orta mesafe şutlarıyla ön plana çıkan bir oyuncu. Topsuz oyunu iyi oynayabilen ve switch yapabiliyor. Savunma da blok tehdidi oldukça fazla. Fakat yeterince atlet olmadığı için 1’e 1 savunmada iyi değil. Üçlük de ise istikrarı düşük bir oyuncu.

27. Isiah Stewart
Sayı: 17.0 Ribaund: 8.8 Asist: 0.8 3PT: %25 FG: %57

Draftın üst sıralarındaki uzunlara baktığımızda şutları bulunuyor ve topla oynayabiliyorlar, bu sıralarda ise biraz eski tip diyebileceğimiz uzunlar yer alıyor. Stewart’da pota altında iyi bir bitirici ve savaşçı bir oyuncu. Hırslı olması ile ciddi blok tehdidi bulunuyor. Fakat fazla mobil değil ve şutu yok.

28. Paul Reed
Sayı: 15.1 Ribaund: 10.7 Asist: 1.6 3PT: %31 FG: %52 Blok: 3 Top Çalma: 1.9

Paul Reed tam bir blok makinesi, maç başına 3 blok yapıyor. Pota altında iyi bitirici ve ribaund alan bir oyuncu. Kolejde 30 maçta %31 ile üçlük attı ve uzun bir oyuncu için fena değil fakat şut atış mekaniği biraz sıkıntılı. Savunmada fena değil fakat çabuk faul alıyor ve konsantrasyonu dağılabiliyor.

29. Vernon Corey Jr
Sayı: 17.8 Ribaund: 8.8 Asist: 1.0 3PT: %38 FG: %58 Ofansif Reyting: 121.8 Defansif Reyting: 88.0

Corey Jr, pota altında sert ve iyi bitirici oyunculardan biri. Yeri geldiğinde üçlük de atabiliyor. Sert bir oyuncu olsa da kendinden uzun oyunculara karşı pek bir varlık gösteremiyor. Ayrıca tek yönlü bir uzun. Çevresine bakıp pas vermeyi bilmiyor. Bu yüzden hücumda saçma atışlar yapabiliyor.

30. Jaden McDaniels
Sayı: 13.0 Ribaund: 5.8 Asist: 2.1 3PT: %34 FG: %40 Blok: 1.7

Kolejdeki ilk senesinde dikkatleri üzerine çekse de kendini kanıtlayacak pek bir şey yapmadı. Fakat bu sırada olmasının sebebi potansiyelini tam olarak gösterememiş olması. Savunması o kadar ön planda olmasa da çabukluğu ve uzun kollara sahip olmasıyla defansif potansiyeli yüksek. Boyuna göre top hâkimiyeti oldukça iyi olsa da karar verme mekanizması o kadar gelişmiş değil. Şutunun da fena olmadığını söyleyebiliriz fakat sert bir oyuncu olmadığı için içeriden bitirmeyi sevmeyen bir oyuncu.

jaden mcdaniels
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz