Yükselen Yıldız Stephen Curry

1264
Stephen Curry, Golden State Warriors
Stephen Curry, Golden State Warriors

Bir Yıldız Yükseliyor! Stephen Curry diğer bir deyişle Step Curry!

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA, dünya basketbolunun merkezi ve mabedidir. Bir çok yıldız geldi geçti. Jordan, Bird, Magic, Kobe, K.A. Jabbar, Shaq, Hakeem… gibi birçok iyi oyuncu bu güzel oyunun sahnesinde yer aldı. 2000’li yılların ortaları geçtikten sonra farklılaşan oyun stilleri, NBA’deki jenerasyon değişimleri ve yeni gelen çaylak oyuncular günümüz basketbol anlayışında yerlerini almaya başladı. Bu yeni basketbol düzeninde yeni bir isim karşımıza çıktı, onun adı STEPHEN CURRY.

BİR GÜNEŞ DOĞUYOR !

Wardell Stephen “Steph” Curry II, 14 Mart 1988, Akron, Ohio doğumlu. Kendisi eski bir NBA oyuncusu olan D.Curry’nin oğlu. Curry’nin annesi de profesyonel bir voleybolcuydu. Dışardan bakıldığı zaman imajı, saç stiliyle genç bir liseliyi andıran, ince yapılı, ince bileklere sahip iyi bir şutör.

Curry, üniversite kariyeri boyunca 2006-09 yılları arasında Davidson Koleji’nde basketbol oynayıp eğitimini tamamlamıştır. Amerikalı oyuncunun 2008-09 sezonunda gösterdiği maç başına 28.6 sayılık harika performansı onun ülkenin en yüksek skor ortalamasına sahip kolej oyuncusu yapmıştır. Lise yıllarında okuduğu lisede çok popüler bir dönem geçirmiştir. 7. sıradan Golden State Warriors takımı tarafından draft edilmiştir 2009 yılında New york karşısında gösterdiği 54 sayılık performansla kariyer rekoru kırmıştır.

ARTIK STEPHEN CURRY’NİN DEVRİ

Lebron James ve Kobe Bryant saltanatının ortasında çok iyi bir şut stiline sahip; ince yapılı
genç bir adam! NBA’e adım attıktan sonra fazla göze batmasa da zaman ilerledikçe adından söz ettirmeye başladı.
2010 yılında ülkemizde düzenlenen dünya basketbol şampiyonası onun için iyi bir referans oldu.
Dream Team şampiyonluğuyla sona eren turnuvadan sonra, Dünya basketbolu bu genç adamı biraz daha yakından
tanımaya başladı. Öyle ki turnuvada skorer oyunuyla dikkatleri üzerinde topladı.

Lise yıllarında oynarken liseler arası turnuvada ilk MVP ödülünü kazanmıştır. İlerleyen yıllarda belki de
kazancağı MVP ödülünün bir ön provası olabilir.

Stephen Curry, Golden State Warriors
Stephen Curry, Golden State Warriors

– NBA en iyi birinci çaylak beşi (2010)
– NBA Sportmenlik ödülü (2011)
– NBA Yetenek yarışması şampiyonu (2011)
– NCAA All-Amerikan en iyi ikinci beş (2008)
– NCAA All-Amerikan en iyi birinci beş (2009)
– 2× SoCon Yılın oyuncusu (2008–2009)

Bu yukarda ki başarılar kariyerinin henüz ortalarına bile gelmemiş genç bir adam için kariyerinde çok önemli bir yer ediyor.

GENÇ JENERASYONUN FAVORİSİ

NBA otoriteleri ve basında yer alan haberlere göre henüz şampiyonluk bile yaşamamış bu adam
şimdiden Lebron ve Kobe kadar ciddi şekilde hayran kitlesi edinmiştir. Stephen Curry çok seviliyor. NBA All-Star oylamalarında ve internet sitelerindeki basketbol sayfalarında en çok oy alan yıldız o oldu. Oyun stili ve tarzı ile gençlerin ve çocukların yeni dönemde kendisine örnek aldığı bir idol olarak görülüyor.

ALL STAR 2015

Henüz çok yakın bir tarihte oynanan All star maçında gönüllerin MVP’si olmayı başarmış bir isim salonda seyircilerin en çok alkışladığı oyuncu. Crossoverlarıyla, asistleriyle zaman zaman Allen Iverson’ı bizlere anımsatan bu sevimli genç adam ilerleyen yıllarda adından çok söz ettirecek gibi. Bu sezon Golden State Warriors takımıyla çok dikkat çeken bir peformans gösteriyor.

THREE POİNT CONTEST !

Ona 3’lüklerin efendisi diyorum. Çünkü NBA All Star 2015’te yeni bir rekora imza atarak 27 sayılık müthiş bir performansla üçlük yarışmasının şampiyon oldu, ödülünü ve rakiplerinin saygısını kazandı. Ona olan sevgiyi de ikiye katladığı bir gerçek, ayrıca onu destekleyenleri de mahçup etmedi.

NBA’de sanırım artık yavaş yavaş onun devri başladı gibi. Bir yüzükle bunu taçlandırdığı zaman önümüzdeki bir kaç yıl içinde  NBA efsaneleri arasına kendine yer edecektir.

Onu izlemek büyük bir şans. Teşekkürler STEPHEN CURRY !

Hasan Barış Say

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here