Yeni Nesil Uzun: Karl-Anthony Towns

357
NBA
Karl-Anthony-Towns Analizi

2015 draftlarında ilk sıradan Minnesota Timberwolves tarafından seçilen Dominik asıllı Amerikan pivot, lige girdiğinden beri başarılı performansıyla dikkat çekiyor. Alışılmış pivot özelliklerinin yanında, şut tehditi ve All Star’da “Yetenek Yarışmasını” kazanacak kadar iyi olan el hassasiyeti onu farklı kılan yeteneklerinden. Genç pivotun oyun yapısını ve şu ana kadar olan performansını sizler için değerlendirdik.

Basketbolun günden güne değiştiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Hal böyleyken oyun kurucudan pivota kadar bütün pozisyonların oyuncu profili de değişmeye başladı. Buna en güzel örnek, pivot oyuncuların sonra yıllarda dış şutlarını geliştirmesi oldu. Towns da bu oyunculardan biri. Lige girdiği ilk andan itibaren orta mesafe ve dış şut tehdidi onu özel kılıyor. Bunun dışında pozisyonundaki diğer oyunculara göre ayaklarının hızlı olması, pick&roll oyunlarını başarılı bir şekilde bitirmesi ve top hakimiyetinin hatırı sayılır bir seviyede olması özellikle hücum anlamında  oyununu fazlasıyla çeşitlendiriyor. Bütün bu parçalar birleştiğinde ortaya bir süperstar adayı ve daha şimdiden takımının en önemli parçalarından olan bir oyuncu çıkıyor!

Minnesota, Towns ve kendisi gibi genç yaşına rağmen takımın en önemli silahlarından olan Wiggins’in yanına Jimmy Butler gibi oldukça tecrübeli bir yıldız ekleyerek girdi sezona. Genç oyuncuların gelişimiyle, gelecekte ligin unutulmaz “üçlülerinden” olabilecekleri bu yapıda KAT’ın rolü de oldukça büyük. Kendisi de yeni sezona bunun hakkını verecek bir başlangıç yaptı. Buna rağmen özellikle Giannis Antetokounmpo ve Kristaps Porzingis gibi genç oyuncuların büyük bir sıçrama yaparak başladığı sezonda, Towns’ın performansı zaman zaman taraftarları tarafından tepki çekse de genç oyuncu hiç de fena performans sergilemiyor. Takımının oynadığı 22 maçında tamamında süre alan KAT, sahada kaldığı ortalama 34.3 dakikada, 20.4 sayı ve 11.7 ribaund istatistikleri ile double double ortalamalarını tutturmuş durumda. Üstelik şu ana kadar yaptığı 18 double double ile ligin bu alanda lideri konumunda!

Karl-Anthony Towns sadece 22 yaşında ve tabiri caizse potansiyelinin sınırı yok! Onu farklı kılan yetenekleri ile geleceğin en dominant oyuncularından olacağı aşikar. Genç yıldızın ulaşabişeceği “maksimum” seviyeyi ve bu süreçte bize yaşatacağı seyir zevkini basketbolseverler olarak heyecanla bekliyoruz!

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here