İspanya’da Olympiakos Galip

226
THY Euroleague
Olympiakos Valencia'yı deplasmanda devirdi.

THY Euroleague’de dün akşam saat 22.30’da başlayan Valencia-Olympiyakos karşılaşmasını 72-64‘lük skorla Yunan ekibi Olympiyakos kazandı.

Konuk ekip Olympiyakos’un yıldızı Vassilis Spanoulis İspanya’ya götürüldü fakat 12 kişilik kadroya sakatlığı nedeniyle alınmadı. İspanya’dan aldığı bu galibiyet ile evine dönen Olympiyakos ard arda üçüncü galibiyetini alarak ligde 8 galibiyet, 2 mağlubiyet ile birinci sırada yer almayı başardı. Ev sahibi Valencia ise üst üste altıncı mağlubiyetini alarak ligde 3 galibiyet, 7 mağlubiyet ile 12.sırada yer aldı.

İlk çeyreğe konuk ekip Olympiyakos hızlı başladı. Konuk ekip Olympiyakos tecrübeli forveti Georgios Printezis ile sayılar üretti. İlk çeyreğin beşinci dakikasına kadar savunma sorununu çözemeyen ev sahibi ekip Valencia bitime beş dakika kala 11-3’lük skor ile gerideydi. İlk çeyreğin beşinci dakikasından sonra savunma sorununu çözen Valencia set hücumları yaparak pota altından Tibor Pleiss ile sayılar üretmeye başladı. Konuk ekip Olympiyakos ise bu süre zarfında ribauntlarda zorluk çekmeye başladı ve üst üste hücum ribauntları verdi. Olympiyakos forması giyen Vasilis Toliopoulos, ilk çeyreğin son saniyelerinde bulduğu üçlükle skoru belirledi. İlk çeyrek 20-13 Olympiyakos üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci çeyreğe ev sahibi ekip Valencia üst üste bulduğu üç sayılık basketlerle hızlı bir başlangıç yaptı ve bu başlangıç Olympiyakos koçu Giannis Sfreopoulos’a molayı aldırdı. Moladan dönen konuk ekip Olympiyakos hemen bi set hücumundan üç sayılık isabet bularak skoru 23-19’a getirdi. İlk çeyrekte de olduğu gibi sahada oyunun kontrolünü sağlayan konuk ekip Olympiyakostu. Kostas Papanikolaou’nun bulduğu üç sayılık isabetler ve yaptığı asistlerle Olympiyakos farkı açtı. Fakat çeyreğin bitimine 3 dakika kala ev sahibi ekip Valencia’da Erick Green sahneye çıktı. Erick Green bu 3 dakika içinde 8 sayılık katkı sağlamayı başardı ancak bu katkı Valencia’ya yeterli olmadı ve Yunan ekibi Olympiyakos, ilk yarıyı 35-30 önde bitirerek soyunma odasının yolunu tuttu. İlk yarı konuk ekip Olympiyakos’ta Kostas Papanıkolaou 8 sayı, Georgios Printezis 6 sayı, 6 ribaunt ile oynarken, ev sahibi ekip Valencia’da ise Erick Green 13 sayı, Tibor Pleiss 4 sayı, 4 ribaunt ile oynadı.

Üçüncü çeyreğe de geri de başlayan ev sahibi ekip Valencia, Yunan ekibi Olympiyakos karşısında bu çeyrekte dahil olmak üzere skor da öne geçemedi fakat nefesleriyle arkalarında olduğunu hissettiriyolardı. Üçünçü çeyreğin başında Milutinov’un smacı ile açılışı yapan Olympiyakos, ev sahibi Valencia karşısında zorlanmıyordu. Ev sahibi Valencia üst üste boş döndüğü iki hücumdan sonra biraz toparlanmaya başladı ve tecrübeli uzunu Tibor Pleiss ve yıldız kısası Erick Green ile sayılar üretti. Konuk ekip Olympiyakos ise Georgios Printezis ve Brian Roberts ile karşılık verdi ve çeyreğin sonlarına doğru farkı açan Olympiyakos, bu çeyreği de 54-45 önde bitirdi.

Final periyoduna geldiğimizde ise Olympiyakos maçın en başından beri sahaya koyduğu ağırlığını bu periyotta da sahada hissettirdi. Ev sahibi Valencia bu periyot Tibor Pleiss üzerinden yapılan alley-oop oyunlarıyla başladı. Olympiyakos cephesi ise dış oyuncularından sayılar üretiyordu. Final periyodunun bitime beş dakika kala hızlı hücum da smacı vuran Joan Sastre, Papapetrou’nun onu çekmesi sonucu sağ kolunun üzerine sert bir şekilde düştü ve bir sakatlık geçirdi. Final periyodunun ilerleyen dakikalarında Valencia Erick Green’in çabalarıyla farkı beş’e indirmeyi başarsa da Olympiyakos cephesinde Janis Strelnieks bulduğu üç sayılık basket ile farkın kapanmasına izin vermedi ve Olympiyakos sahadan 72-64’luk skorla galip ayrıldı.

Yunan ekibi Olympiyakos’ta Georgios Prıntezis 12 sayı, 14 ribaunt(double-double), Kostas Papanikolaou 13 sayı, 6 ribaunt, 4 asist, Janıs Strelnıeks 12 sayı, 3 ribaunt, 3 asist ile mücadeleyi tamamladı. İspanyol ekibi Valencia’da ise Erick Green 26 sayı, 1 asist, Tibor Pleiss 14 sayı, 8 ribaunt, 1 asist, Sam Van Rossom 7 sayı, 1 ribaund, 3 asist ile karşılaşmayı tamamladı.

Maçın özet videosu:

Berkay İmren

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here