Yeni Limanlara Yelken Açmak: Montrezl Harrell

1219
yeni-limanlara-yelken-acmak-montrezl-harrell

İşler istediği gibi gitmediği zamanlarda insanoğlu genelde bulunduğu konumdan uzaklaşmak ister. Montrezl Harrell’ın da durumu buna benziyor.

NBA’in Bubble dönemiyle yeniden başlamasının ardından oyuncuların büyük çoğunluğu Orlando’ya gitti. Ancak bazıları Bubble’da takımlarına katılamadı. Montrezl Harrell da bu oyuncu grubuna dahildi. Çok sevdiği büyükannesi vefat ettiği için Orlando’ya gidemeyen Harrell, kalan normal sezon maçlarının neredeyse hepsini kaçırdı. Oynadığı normal sezon maçlarında ise zihinsel olarak maçın içine giremediği belli oluyordu ancak yorumculara göre playofflarda bu durum düzelecekti ve Harrell konsantre bir şekilde maçlara çıkacaktı.

Fakat play-offlarda karşılaştıkları ilk rakip olan Dallas Mavericks ile oynadıkları seride büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Serideki plus/minus ortalamasının  -16 olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu kötü performansın yanında genç süperstar Luka Doncic’e ettiği ırkçı hakaret uzun süre unutulmayacak gibi gözüküyor. Konferans Yarı Finallerinde karşılarına gelen Denver Nuggets karşısında da rolünün gerekliliklerini yerine getiremedi. Örnek olarak bu serideki toplam 7 maçta sadece ve sadece 18 ribaund çekti.

Boyunun -kendi pozisyondaki rakiplerine göre- kısalığı nedeniyle zaten ondan olağanüstü bir ribaund performansı beklenmiyor ancak bir pivotun bu kadar önemli bir seride maç başına 2.5 ribaund alması kabul edilebilir değil. Genel olarak iki seri, yani toplamda 13 maçta beklenenleri hiçbir şekilde karşılayamayan Harrell, bu yıl serbest oyuncu statüsüne kavuşacak. Bununla birlikte başka bir takıma katılacak gibi gözüküyor. Bu fikrin gelişmesine neden olan başlıca olay ise, birkaç gün önce Koç Rivers’ın, Clippers ile yollarını ayırmasından sonra ESPN muhabiri Adrian Wojnarowski’nin takımdaki tek ayrılığın bununla bitmeyecek olduğunu söylemesi oldu.

Harrell geçtiğimiz günlerde Toronto Raptors’ın Instagram hesabını takip ederek aslında medyaya bir sinyal vermiş olabilir. Toronto bu serbest piyasa döneminde hem Marc Gasol hem de Serge Ibaka gibi iki önemli uzunu kaybederken kesinlikle bu oyuncuların yerini doldurmak isteyecektir. Gelinen noktadaysa Harrell akla gelen ilk oyunu oluyor. Dilerseniz gelin, Harrell’ın  -olası bir anlaşma ile- Raptors’a katacaklarını inceleyelim.

Artıları

  • Geçtiğimiz sezon Gasol’un çok yetersiz kaldığı hücum alanında, maç başına minimum 15 sayılık bir katkı.
  • Eğer 6. adam olursa üst seviyeye bir 6. adam performansı.
  • Takımın nicelik olarak eksilen uzun personeline ekstra bir isim.

Eksileri

  • Toronto’nun belki de takım olarak en iyi yaptığı iş olan savunmada büyük bir zaafiyet oluşturması.
  • Boyu nedeniyle ribaundlarda zayıf olması, dolayısıyla Toronto’nun hücumda en büyük silahı olan geçiş hücum sayısını azaltması.

Yani genel olarak Toronto Raptors’ın iyi olduğu alanlarda eksi yazıp, takımın kötü olduğu alanlarda ise artı yazması bekleniyor.

Yunus Emre Akdağ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz