Fenerbahçe Beko, Euroleague’e Farklı Başladı (Özet Video)

666

Fenerbahçe Beko, sezonun başında Eurohoops tarafından şampiyonluk bahis oranlarında 6. sırada kendisine yer bulmuştu. Play-off yapsa başarıdır gözüyle bakılan temsilcimizin Euroleague’e nasıl bir başlangıç yapacağı büyük merak konusuydu. Öyle ki yıllardır Obradovic önderliğinde Euroleague’i domine eden sarı-lacivertlilerin savunmaların konuştuğu, Avrupa’nın en elit liginde ne kadar sözü geçeceği kafalarımızda büyük bir soru işareti.

Maça yeni transfer Ulanovas’ın sayıları ile başlayan temsilcimize nazaran rakip takım maça daha konsantre başladı. Kızılyıldız henüz maçın başında farkı 7 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Bu dakikadan sonra De Colo’nun gerek asist gerekse sayılarla devreye girmesiyle Fenerbahçe Beko farkı kapatmayı başardı. Pota altında Jan Vesely’nin, dışarda ise Ali Muhammed’in etkili performansı ile rakibine oyununu kabul ettirmeyi başaran Fenerbahçe Beko ilk çeyreği 4 sayı önde kapattı.

İkinci çeyrekte geçen sene Kızılyıldız’dan transfer edilen Lorenzo Brown hızlı hücum ve penetreleriyle; Darüşşafaka’dan büyük soru işaretleri ile alınan Hamilton ise blokları ile yıldızlaştı. Hamilton bu çeyrekte yaptığı blok ve pota altı sayıları ile Fenerbahçe Beko ve Kokoskov için gelecek adına ümit verdi diyebiliriz. Ekibimiz yaptığı hızlı switch savunması ve Brown ile Hamilton’ın etkili oyunu sayesinde ikinci yarıya 12 sayı önde girmeyi başardı.

Fenerbahçe Beko ikinci yarıya tıpkı ikinci çeyrekte olduğu gibi De Colo önderliğinde, asiste ve hızlı hücumlara dayalı bir basketbolla başladı. Kızılyıldız etkili adam adama savunma ile başlasa da sahneye çıkan Ali Muhammed’in üçlüğü ile bu kısa süreli kriz aşıldı. Diğer yandan Edgeras Ulanovas’ın skorda De Colo’ya yardım etmesi, Kızılyıldız’ın skorda bizi yakalamasına engel oldu. İkinci çeyrekte çift hanelere çıkan fark son çeyrek öncesi daha da artarak 16 sayıya ulaştı.

Kızılyıldız son çeyrekte bir dönem ülkemizde Darüşşafaka forması giyen Jordan Loyd’un bireysel oyunları ile maça tutunmayı denese de Fenerbahçe Beko, De Colo ve Lorenzo Brown’ın hücumu yönlendirmesi ile rakibin umutlarını söndürdü. Sarı-lacivertli ekip böylelikle yeni sezon başlangıcı müsabakasında Sırp ekibini 77-63 gibi net bir skorla mağlup etti. Böylelikle hepimizi henüz erken olsa da ümitlendirdi.

Açıkçası beklediğimizden çok daha iyi bir performans ile sezona giren ekibimizde galibiyetin şifrelerine göz atacak olursak; galibiyette en önemli pay şüphesiz ki takımda top paylaşımını ve takımın oyun stratejisini bu kadar kısa bir sürede toparlayan koç Kokoskov’a ait. Kimse Fenerbahçe Beko’da değişen kadro ve antrenör ile birlikte bu kadar kısa sürede böyle net bir oyunu beklemiyordu. Bu sezon takımda liderliği Nando De Colo almış durumda. De Colo’ya asistlerle olmasa da skor ve penetreler ile yardımcı olan Lorenzo Brown bu maçta eski takımına deyim yerindeyse acımadı. Bununla birlikte nasıl bir performans göstereceği çok büyük bir soru işareti olan ve büyük önem arz eden Jonathan Hamilton bugün gösterdiği performans ile şahsen benim ve Fenerbahçe Beko taraftarının yüreğine su serpti. Umarız ki genç pivot bu atletik ve Kyle Hines vari oyununu tüm sezon sürdürür ve geçen sezon Jeffrey Lauvragne ve Ahmet Düverioğlu’nun dolduramadığı boşluğu doldurur; Jan Vesely ile birlikte tıpkı 2 sezon önce Ekpe Udoh gibi uyum içinde takımın pota altını yönetirler.

Takımın negatif yönlerine göz atacak olursak yeni transferler Jerrel Eddie ve takımın kaptanı Melih Mahmutoğlu bu konuda bekleneni veremedi diyebiliriz. Melih’in kapasitesini az çok bildiğimiz için bugünün en çok bekleneni veremeyen oyuncusu net bir şekilde yeni transfer Jerrel Eddie. Bununla birlikte Bayern Münih’ten transfer edilen Danilo Barthel de Eddie kadar olmasa da bugünün bekleneni veremeyen oyuncularından oldu.

Yeni sezon için bizlere beklenenin üzerinde ümit veren Fenerbahçe Beko hakkında şu an için ne konuşsak erken. Ancak De Colo’nun takımın liderliğini aldığı ve Brown, Hamilton ve Vesely’nin sezonun geri kalanında önemli rol alacağını düşündüğüm Fenerbahçe Beko’nun performansı ile sürprizlere gebe bir takım olduğunu söyleyebiliriz. Umarız ki bu çiçeği burnunda koç ve yeni oyuncular, yeni rotasyon ile sezona başlayan ekibimiz ben dahil hepimizi şaşırtır ve yeni sezonda dengeleri bozmayı başarır.

Akın Taş

Fenerbahçe Beko – Kızılyıldız maçının özeti

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz