Yeni Sezon Öncesi Fenerbahçe Doğuş Analizi

335
Yeni Sezon Öncesi Fenerbahçe Doğuş Analizi
Yeni Sezon Öncesi Fenerbahçe Doğuş Analizi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve THY Euroleague şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’da yeni sezon öncesi kimler geldi, kimler gitti ve takımın son durumunu sizler için değerlendirdim.

GİDENLER

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Bogdan Bogdanovic > Sacramento Kings
Ekpe Udoh > Utah Jazz
Anthony Bennet > Serbest oyuncu
Berk Uğurlu > Pınar Karşıyaka (kiralık)

GELENLER

Sinan Güler < Galatasaray Odeabank
Nicolo Melli < Brose Bamberg
Marko Guduric < Kızılyıldız

Jason Thompson< Shandong Golden Stars

SÖZLEŞME YENİLENENLER 

Kostas Sloukas – 2+1 yıl
Bobby Dixon – 2 yıl
Barış Hersek – 2 yıl
Gigi Datome – 3 yıl
Nikola Kalinic – 3 yıl
Pero Antic – 1 yıl
James Nunnaly – 1 yıl

TAKIM DİZİLİŞİ

Bobby Dixon – Kostas Sloukas – Sinan Güler
Marko Guduric – Sinan Güler – James Nunnaly – Melih Mahmutoğlu
Nikola Kalinic – Gigi Datome – Egehan Arna
Jan Vesely – Nicolo Melli – Pero Antic – Barış Hersek
Jason Thompson – Jan Vesely – Ahmet Düverioğlu

ANALİZ

Geçen sene kazanılan başarıların baş mimarları takımdan ayrılsa da herkesin hem fikir olduğu ve güvendiği bir isim var oda Obradovic. Koç Obradovic her zamanki gibi elindeki oyunculara göre yeni bir sistem geliştirecek. Yani Udoh ve Bogdanovic gibi takımın kilit oyuncuları gitse de mutlaka yeni varyasyonlarla bu oyuncuların eksiklikleri fazla hissedilmeyecek gibi. Euroleague şampiyonu apoletiyle mücadele edecek olan Fenerbahçe Doğuş’un işi oldukça zor. Her takımın hedefi şampiyonu devirmek olacak ve buda birbirinden zevkli ve çekişmeli maçların habercisi niteliğinde.

Yönetim ve teknik ekip transfer çalışmalarında adeta nokta atış yaptı. Yeni transfer power forvet Nicolo Melli takımı Bamberg’in son iki sezonda oynadığı 54 Euroleague maçının 53’ünde forma giyerek müthiş bir devamlılığa da imza attı. Melli, bu sezon oynanan 30 Euroleague maçına da ilk beşte başladı. Power forvet pozisyonunda Melli, oldukça iyi ve kaliteli bir transfer.

Bir başka sürpriz transfer ise Sinan Güler. Yıllardır A Milli Takım ve ligimizde istikrarlı bir şekilde mücadele eden Sinan Güler özellikle rotasyonda oldukça büyük katkı sağlayacak gibi duruyor. Sinan Güler, hem 1 numara hemde 2 numarayı aynı etkinlikte oynayabiliyor. Buda Obradovic’in alternatiflerini artıracak ve Sloukas ve Dixon gibi tecrübeli oyuncuların yoğun maç temposunda dinlenmelerini sağlayacak.

Kızılyıdızın genç yıldızı Marko Guduric‘den ise beklentiler büyük. Gelir gelmez Bogdanovic ile kıyaslanan ve taraftarında yeni Bogdanovic olarak büyük umutlar bağladığı genç yıldızın yeni sezonda neler yapacağı merak konusu. Bogdanovic ile sürekli kıyaslanmasından rahatsız olmuş olacak ki verdiği bir demeçte; “Bogdan’a saygı duyuyorum ama ben Guduric’im. Buraya kendi ismimle en iyi şekilde mücadele etmek için geldim” ifadelerini kullanmıştı. Daha önce Real Madrid ve Barcelona’nın da yakından ilgilendiği genç yıldız  geçtiğimiz sezon THY Euroleague’de 7.8 sayı2.1 ribaund ve 2.1 asist ortalamalarıyla oynarken %48.8 ile ikilik, %30.4 ile de üçlük kullandı. Guduric, Obradovic’in varyasyonlarına uyum sağlarsa, 1-2 yıl içerisinde üst seviyede bir oyuncu olabileceğini düşünüyorum.

Fenerbahçe Doğuş’un son transferi, NBA patentli Jason Thompson. Ekpe Udoh’un beklenmeyen ayrılığının ardından, yönetim kısa süre içinde uzun yıllar NBA’de mücadele etmiş olan tecrübeli Jason Thompson ile anlaşarak taraftarların gönlüne adeta su serpti. Uzun forvet ve pivot oynayabilen Jason Thompson, atletik ve ayakları hızlı bir uzun. En büyük özelliği ise çalışkan ve oldukça hırslı oluşu. Jason Thompson, Toronto’ya gittiğinde Raptors Anthony Bennett’ı kesmişti. Tesadüfen şimdi yine Bennett sonrası Fenerbahçe Doğuş’a geldi. Her ne kadar kağıt üzerinde başarılı ve kariyeri oldukça iyi olsa da takıma uyum sağlaması çok önemli.

Gelenlerin gidenleri aratmayacağı bir takım oluşturan Fenerbahçe Doğuş, takımda uyum sürecini atlattıktan sonra tozu dumana katacak gibi. Önemli sakatlıklar olmadığı sürece, bu senede katıldığı her kulvarda şampiyonluk için en büyük favori kuşkusuz Fenerbahçe Doğuş…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here