Wilt Chamberlain ve Bill Russell Çekişmesi

1272
Wilt Chamberlain ve Bill Russell Çekişmesi
Wilt Chamberlain ve Bill Russell Çekişmesi

Size çok farklı bir inceleme yazısı hazırladım. NBA’de kariyer olarak, 1 sezon olarak hatta 1 maç olarak en efsanevi çekişmeleri ele almak istedim ve buna en büyük çekişmelerden olan ve 50 yılı geçmiş tarihi bir kariyer çekişmesi ile başlamak istedim : Wilt Chamberlain ve Bill Russell Çekişmesi

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Biri NBA tarihinde istatistik olarak rekorlar kırmış çoğu bireysel rekoru elinde bulunduran 1 sezonda 4 bin sayı atmış NBA’de kural değiştirten ribaund ve sayı kralı Wilt Chamberlain diğeri ise NBA tarihinde en fazla şampiyonluk yaşamış final ve playoff’ların efsanesi, Wilt’in en büyük rakibi, Boston Celtics efsanesi, tam bir takım oyuncusu Bill Russell.

Bill Russell – Wilt Chamberlain Rekabeti

Wilt, bir maçta tam 100 sayı atmış, NBA’de 1 Maçta En Çok Sayı Atan Oyuncular listesinde hala 1. sıradadır, çaylak sezonunda 38 sayı ve 27 ribaund ortalaması ile oynamış; 2. sezonunda ise 50 sayı ortalama ile oynamış gerçekten sakatlanana kadar inanılması güç istatistikler yapmış efsane bir oyuncu lakin karşısında ise Boston ile tam bir takım oyunu oynayan işleyen bir dişlinin en önemli parçası ve gerçekten final maçlarının nasıl oynanması gerektiğini bilen tam bir lider, Bill Russell.

Bill Russell - Wilt Chamberlain Rekabeti
Bill Russell – Wilt Chamberlain Rekabeti

Bu 2 efsane oyuncu NBA kariyerleri boyunca hem saha içi, hem de her ne kadar iyi arkadaşmış gibi gözükseler de saha dışında tamamıyla birbirleriyle savaşırlardı. Hatta bir maçta Wilt’in çok sayı atmasına sinirlenen Bill 2 teknik faulle oyundan bile atılmıştı ama yine o maçı Boston Celtics almış.

Evet bu 2 efsane tam 10 sene (Bill 69’da bıraktı çünkü) birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Bu 2 oyuncunun takımlarından başka hiçbir takım o sırada şampiyonluk kazanamadı kimine göre bunun nedeni o zamanlar da çok kural ve fazla yıldız oyuncunun olmamasıydı; NBA’in ilk zamanlarıydı denilebilir; bunlar çok konuşuluyor lakin o zamanın oyuncuları şimdi söylendiği kadar kötü değillerdi. Gerçekten iyi birer takım oyunu ve yetenekli oyunculardı. Bana göre bunun sebebi bu 2 oyuncunun aşırı dominant olmasıydı.

Gelelim sonuca, peki bu 2 efsane aralarındaki çekişmede neler oldu? Bill Russell defalarca Wilt Chamberlain’i NBA Finalleri’nde NBA playoff serilerinde yenerek tam (öncekilerle beraber) 11 şampiyonluk kazandı ve bu alanda bir rekor kırdı. Wilt ise gerçekten yapılaması zor bireysel istatistikler elde etti ki, bu istatistiklerde 2. sırada olan oyuncular yanına bile yaklaşamıyor. Chamberlain, NBA Kariyeri Boyunca En Çok Sayı Atan Oyuncular listesinde de 5. sırada yer alıyor. Bilmem bir daha böyle bir çekişme olur mu ama şunu biliyorum ki olabilmesi çok ama çok zor.

Zafer Kara

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

2 YORUMLAR

  1. Bu kadar büyük başarılara ulaşmış ve bu kadar çok NBA şampiyonluğu yaşamış birinin en çok sayı atanlar listesinin ilk 25’inde yer almaması da ilginç. Demek ki Bill Russell gerçekten takım oyunu ile başarıyı kazanmış.

    Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Sırada hangi çekişmeler var ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here