NBA’de 1 Maçta En Çok Sayı Atan Oyuncular

55914
nba'de 1 maçta sayı rekoru
NBA'de 1 Maçta En Çok Sayı Atan Oyuncular

Bu sezon Carmelo Anthony’nin 62, LeBron James’in de 61 sayı atmasından sonra NBA’de 1 maçta en çok sayı atan oyuncular listesi daha fazla merak edilmeye başladı. Biz de SonPeriyot.com ekibi olarak detaylı bir araştırma yapıp kendi kariyer rekorlarını kırarak NBA’de 1 maçta en fazla sayı atan oyuncular listesine girmeyi başaran oyuncuları inceledik.

1. Wilt Chamberlain

Listeye bir NBA maçında 60 ve 60 üzeri sayı atan oyuncuları aldık. Listeye damgasını vuran oyuncu Wilt Chamberlain oldu. Chamberlain sadece kırılması imkansız gibi görünen bir maçta 100 sayıyla en çok oyuncu olmakla kalmadı tam 32 kez 60 ve üzeri sayı atarak kırılması çok zor başka bir NBA rekoruna da imza attı. 78’den 60’a kadar neredeyse bütün sayılarla maç tamamlamış ama tabiki en önemlisi 2 Mart 1961’de o zamanki adıyla Philadelphia Warriors formasıyla New York Knicks’e 100 sayı attığı maç oldu. Bu maçta ikinci yarı 59 sayı atarak bir devrede en çok oyuncu olan efsane basketbolcu bu maçla üst üste 60 ve üzeri sayı attığı 4. maçını da oynamış.

2. Kobe Bryant

Kobe Bryant, 22 Ocak 2006’daki o unulmaz maçı oynamadan önce Wilt Chamberlain’in NBA rekoruna en çok yaklaşan kişi 73 sayı ile David Thompson idi. David Thompson’un 1978’deki bu 73 sayılık performansından beri hiçbir oyuncu ona yaklaşamamıştı bile. Kobe Bryant, 22 Ocak 2006’da Los Angeles Lakers formasıyla Toronto Raptors’a tam 81 sayı atarak NBA tarihinin bir maçta en çok sayı atan 2. oyuncusu oldu. 81 sayıyı 41 dakika 56 saniyelik gibi diğer oyunculara göre çok daha az sürede atan Kobe Bryant sayılarının 55’ini ikinci yarıda kaydetmişti.

Listenin 3.’sü, 4.’sü ve 5.’si yine Wilt Chamberlain olurken; 6 sırada David Thompson kendine yer bulabildi. Şu ana kadar ancak 22 basketbolcu 60 ve üzerinden sayı atabildi. Listede 11. sırada olan ve 6. oyuncu olan farklı NBA rekorları kıran Michael Jordan’ın 69 sayı attığı maçta uzatmalara giden maçta 50 dakika oynadığını da belirtmekte fayda var.

Avrupalı oyunculardan ve hatta Amerikalı olmayan oyunculardan en çok sayı atan oyuncu 55 sayı ile Tony Parker olurken onu 53 sayı ile Dirk Nowitzki takip etti.

NBA’de bir maçta en çok sayı atan Türk oyuncu ise 43 sayıyla Mehmet Okur.

Diğer NBA rekorlarını okumak için ilgili sayfalarımızı ziyaret ediniz.

Not: Liste 3 Mart 2014’i 4 Mart Salı’ya bağlayan gece LeBron James’in 61 sayı atarak kariyer rekorunu kırdığı maç sonrasında oluşturulmuştur. Aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.

Güncelleme 14 Nisan 2016 : Kobe Bryant, basketbola veda ettiği son maçında Utah Jazz’a karşı 60 sayı ile oynadı.

Güncelleme 6 Aralık 2016 : Klay Thompson, ilk yarısında 40 sayı attığı maçta toplamda 29 dakika süre alarak 60 sayı ile tamamladı.

NBA’de Bir maçta en fazla sayı atan oyuncular listesi

nba'de bir maçta en çok sayı atan oyuncular
nba’de bir maçta en çok sayı atan oyuncular

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz