Vaka-i Butler: Karakter mi, Faydacı mı ?

404

Jimmy Butler’in Minnesota’dan ayrılma yönündeki ısrarlı istekleri devam ediyor. Gidene kal denilmemesi gerektiği ortamda, Butler’ın yolu yol mu?

USA Team Fans
USA Team Fans

John Stuart Mill ve Immanuel Kant. Bir çubuğun iki zıt kutbu. İngiliz olanı pragmatizm çerçevesinde, bireye en çok fayda sağlayacak olgunun ahlaklı olduğunu, Alman olanı ise düşünce bazında bireyin niyetinin iyi olmasının ahlaka dair olacağını söyler.

Amaca giden yoldaki aracın mı, yoksa aracın sonundaki amacın mı daha önemli olduğu ikilemini hayatları boyunca yaşayan bireylerin nezdinde, bizim çoğu zaman “mekanik” olarak adlandırdığımız profesyonel atletler de bu ikilemi kariyerlerinde en az bir defa yaşıyorlar.

LeBron’un Ohio aşkı ile yüzük arasındaki kararı desek, Kevin Durant’ın gelmiş geçmiş en büyük skorer ile birkaç yüzük arasındaki tercihi desek ya da Carter desek, Iverson desek, tam olarak bu konuya parmak basmış oluruz.

Güncel Vaka: Jimmy

NBA özelindeki başarmak ya da başarmaya çalışmak arasındaki ikilemi kamuoyuna yansıtan son örnek Jimmy Butler’dan başkası değil.

NBA sezonunun başlamasına sayılı günler kala, basketbolun en büyük organizasyonunun gündemini takımların son transfer çabaları oluşturuyor.

Jimmy Butler’ın Minnesota’dan ayrılarak ajandasındaki takımlara gitme tercihi ise kulislerde gün be gün konuşulmaya devam ediyor.

Süreç içerisinde kamuoyuna gösterdiği karakteri ile rekabetçi olmayan, mücadeleci tarafını yansıtmayan oyuncular ile birarada olmaktan hoşlanmadığını, yalnızca kazanmaya ve kazananlarla birlikte olmaya odaklandığını defalarca dile getiren Butler, bu uğurda Chicago’dan Minnesota’ya geçtiğinde bu isteğinin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yoktu.

Fütüristik atletlerden KAT, her sezon patlama yapması beklenen bir Wiggins, son dönemin All-Star smaç yarışmalarının uçarı ismi Lavine, sonrasında “Return”ü yıllardır dört gözle beklenen bir 2011 MVP’si Rose, Avrupa’yı kasıp kavurduktan sonra NBA’ye adım atan isimlerin ortak beklentisi yeni Nowitzkilerden Bjelica, ligin en underrated guardlarından Teague ve daha nicesi.

Kağıt üzerinde görünenlerin, kağıt ardında vuku bulmadığının bir kanıtını daha veren Minnesota’nın bahsetttiğimiz karakter özelliklerine sahip Butler için bir aktarma istasyonundan ibaret olduğunu anlamamız uzun sürmeyecekti.

Nitekim öyle de oldu. Takımda kalmak istemediğini ve takasının 2018-2019 sezonu başlamadan derhal gerçekleştirilmesini gerek takım yöneticilerine, gerek koça, gerekse de kamuoyuna bas bas bağıran Butler’ın bu isteğinin gerçekleşmesi için sayılı günler kaldığı ortamda, Butler nasıl bir örnektir?

KARAKTER, … karakter

İdealizm ve pragmatizm. Araç ve amaç. Yol ve bitiş noktası. Tercihler belirleyecektir dünya tarihinin en büyük ikilemini. Seçimler meydana getirecektir dünya tarihine bir iz bırakmayı ya da bırakmamayı.

Kimi a’yı seçti herkesin kahramanı oldu, hala konuşuluyor. Kimi b’yi seçti hatırlarda yer ettiyse ne ala, bahsi dahi geçmiyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here