Göksenin Köksal: ”Avrupa Basketbolunun NBA’den Farkı Daha Fazla Yardımlaşma Olması”

746

Yeni sezon öncesi medya gününde bir araya geldiğimiz Galatasaray Basketbol Takımı’nın deneyimli oyuncusu ve kaptanı olan Göksenin Köksal ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Galatasaray’ın bu seneki hedefleri neler ?

Bu sezon çok genç, çok dinamik bir kadromuz var. Çok iyi bir takımız. Gerek saha içinde gerek saha dışında arkadaşlık çok iyi. Çok genç bir kadroyuz ve bu sezon play-off’a en iyi şekilde, en üst sıralardan girip o şekilde gidebildiğimiz kadar gitmek istiyoruz. Tabii aynı şekilde Eurocup’ta da elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz.

Euroleague önceden 24 takımlı idi, şimdi 16 takım. Hangi format daha iyi siz hangisini tercih edersiniz ?

Lig usulü olan 2 sene önce oynadığımız formattan bahsediyorsunuz. Şu an geçerli olan format lig usulü yapılan maçlarla oynanıyor ve ilk 8 sekiz üst tura kalıyor. Ben bu formatın daha iyi olduğunu düşünüyorum ama tabii ki daha uzun bir süreç oluyor. Türkiye’de oynarken aynı zamanda Euroleague’de de bir sezon geçiriyoruz. Sezon bitmiyor. Elenme durumu yok ve sonuna kadar oynaman lazım. Ama şimdiki formatı tercih ederim.

Galatasaray’ın yeni salon projesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Eurocup şampiyonu olduğumuz zaman da yeni salon projesi vardı. Şimdi inşallah maslağa bu salon yapılır. Ama tam olarak ne zaman yapılır ne zaman biter onu tam olarak bilmiyorum ve kestiremiyorum. Umarım tez zamanda yapılır ve ben de bu takımın kaptanı olarak orada oynama imkanı bulurum.

NBA’i takip ediyor musunuz ?

Hayır NBA’i takip etmiyorum. Sadece milli takımda yer alan Türk oyunculardan dolayı çok nadir bakabiliyorum. Onun dışında hiç izlemiyorum. İlgimi çekmiyor.

Neden ?

Furkan, Cedi ve Ersan orada. Onları takip etmek tabii ki çok güzel. Hatta elimden geldiğince Furkan’la da Cedi’yle de arada konuşuyorum ama oturup NBA’de bir maç izlemiş misin veya izliyor musun diye sorarsan hayır izlemiyorum.  NBA ile alakam hiç yok.

Avrupa basketbolu ile arasındaki fark nedir ?

Bunu bilmek için sürekli NBA izlemek gerekmiyor. Buraya gelen NBA oyuncularından da duyuyorum, biliyorum. Avrupa basketbolu çok farklı. NBA daha açık sahada oynanıyor. Çok fazla savunmanın olmadığı, çok fazla yardımın olmadığı ve çok daha yetenekli oyuncuların olduğu, atletizmin ön plana çıktığı bir yer. Bazı NBA oyuncuları buraya geldiğinde Avrupa basketboluna ayak uyduramıyor. Bunun nedeni Avrupa basketbolunda yardımlaşmanın daha çok olması. Ama baktığınız zaman NBA en üst seviye. O yüzden orası farklı bir dünya. Ama takip etmiyorum.

Teklif gelse, fırsatınız olsa NBA’e gitmek ister misiniz ?

27 yaşındayım. Gitmeyi her basketbolcu ister ama benim öyle bir hedefim yok. Ben Galatasaray kaptanıyım. Ama ileride nasip olursa Barcelona’da oynamak isterim. NBA yerine onu daha çok isterim.

Yabancı oyuncuların İstanbul’a adaptasyonu çok uzun sürüyor mu ?

Çok uzun sürdüğünü düşünmüyorum. Sonuçta baktığınızda İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri hatta bana göre en güzeli. Uzun sürmeyecektir sonuçta onlar İstanbul’dan daha güzel bir şehirden gelmiyorlar. En önemli şey takıma adaptasyon süreci ve bizim takımın bu konuda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Takımın tamamı çok düzgün karakterlerden oluşuyor. İletişim ve arkadaşlık çok iyi. Umarım böyle devam eder ve sağlıklı bir sezon geçiririz.

Cedi ve Furkan’ın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

LeBron’un gitmesiyle beraber Cedi’ye daha fazla sorumluluk yüklenecek. Furkan ise geçen sezon bir sakatlık geçirdi. Baktığın zaman çok büyük bir yetenek ve kendisini de çok severim. Furkan inşallah bu sezonu sağlıklı ve iyi geçirip kendini kabul ettirir. Bu sezon onun için çok önemli olacak. Ersan da dahil olmakla birlikte umarım bizi temsil eden Türkler sağlıklı bir şekilde sezonu geçirirler.

Son olarak sizi sevenlere ve Galatasaray taraftarına söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu takımın kaptanı olmak benim için gerçekten büyük bir gurur. Bütün Galatasaray taraftarını maçlara bekliyoruz. Özellikle Salı günü oynayacağımız maçla beraber özgüvenimiz yerine gelsin istiyoruz. Onlar bizim altıncı adamımız. Onlar sayesinde biz varız. Onları çok seviyoruz.

Kaan Erdoğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here