NBA Playoff Tarihinin En Büyük 10 Geri Dönüşü

7013
NBA Playoff Tarihinin En Büyük 10 Geri Dönüşü
NBA Playoff Tarihinin En Büyük 10 Geri Dönüşü

Bu yazımızda NBA Playoff tarihinin en büyük 10 geri dönüşünü inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi NBA’de çok daha yüksek skorlu maçlar oynanıyor ve bu maçlarda da büyük seriler yakalanabiliyor. NBA’de bir maçın toplam süresi de 48 dakika olunca geri dönüşlere daha çok şahit olabiliyoruz. Geri dönüşler için NBA rekorlarını listemize başlıyoruz. 

Güncelleme: 16 Nisan 2019   

Az önce Los Angeles Clippers, Golden State Warriors karşısında 31 sayı geriden gelip NBA Play-off’ları tarihinin rekorunu kırdı ve biz de hemen listemizi güncelledik. İşte NBA Play-off tarihinin en büyük geri dönüşleri.

İşte Playoffların en büyük 10 geri dönüşü :

13. Rockets, Clippers’a Karşı 19 Sayıdan Geldi (2015)

Bu sene Clippers’ın Rockets’a karşı 3. çeyrekte son 2:15 kala 19 sayı önde olması ama Rockets’ın müthiş bir geri dönüş ile maçı ve seriyi kurtarıp turu atlaması çok önemli bir geri dönüş oldu. Serinin 6. maçıydı ve Clippers bu maçı kazanırsa konferans finaline yükselecekti ama Josh Smith ve Corey Brewer’ın müthiş oyunu farkı eritti ve maçın bitmesine 3:42 kala Rockets öne geçmeyi başardı ve maçı da kazandı.

12. Rockets 20 Sayıdan Gelip Magic’i Yendi (1995)

1995 NBA Final serisinde Rockets ile Magic karşı karşıya geldi. Orlando Magic Shaquille O’Neal ile şampiyonluk yaşamak istiyordu ve serinin ilk maçında da Magic 20 sayı öndeydi ama Hakeem Olajuwon, Clyde Drexler ve Kenny Smith hiç teslim olacak gibi değildi. Kenny Smith’in 7 üçlüğü ve son dakikada Magic’in kaçırdığı 4 serbest atışı maçı uzatmaya götürdü ve uzatma sonunda da maçı Houston Rockets kazandı. Bir önceki senenin de şampiyonu olan Houston Rockets, 1995 NBA final serisini de 4-0 kazanıp üst üste 2. kez şampiyonluğa ulaştı.

11. Suns, Rockets’a Karşı Mucizevi Bir Şekilde Son Periyotta 20 Sayıdan Geri Geldi (1994)

1994 NBA Playofflarının konferans yarı finali müthiş bir çekişmeye sahne oldu. 7 maça kalacak olan serinin ilk maçı Houston’da oynandı. Houston Rockets, evindeki maçın son 10 dakikasına 20 sayı önde girmişti ama Charles Barkley’in 34 sayılık performans ile oynadığı maç önce uzatmaya gitti ve ardından Phoenix Suns, Houston Rockets’ı yenerek müthiş bir geri dönüşü imza attı. Rockets seriyi 4-3 ile geçtiği o sene NBA şampiyonluğu uzandı.

10. Steph Curry, Warriors’ı 20 Sayı Geriden Getirdi ve Pelicans’ı Devirdi (2015)

Stephen Curry NBA Geri Dönüş
Stephen Curry NBA Geri Dönüş

Listeye 2015 playofflarından başka bir maç daha giriyor. Playoff ilk tur eşleşmesinde Golden State Warriors, 2-0 öndeydi ve 3. maç için New Orleans Pelicans deplasmanına gitti. 3. maçın tüm kontrolü Pelicans’ta gibiydi ve Pelicans son periyot başlarken 20 sayı öndeydi ama Warriors’ın Splash Brother’ları maçı vermeye niyetli değildi. Stephen Curry köşeden maçı uzatmaya götüren 3’lüğü attı ve uzatmada da iyi oyununu devam ettiren GSW, maçı kazanıp Pelicans’a kötü bir playoff tecrübesi yaşattı.

9. Brandon Roy, Blazers’ı Mavericks’e Karşı 23 Sayı Gerideyken Galibiyete Taşıdı (2011)

Brandon Roy 23 Sayıdan Geri Dönüş
Brandon Roy 23 Sayıdan Geri Dönüş

Normal sezonda konferansı 3. ve ligi 5. en iyi galibiyet derecesiyle kapatan Dallas Mavericks, playoff ilk tur eşleşmesinde 23 sayı öndeyken maçı verince ve seri 2-2’ye gelince bir çok kişi artık onların şampiyon olamayacağını bile düşünmüştü ama Dallas Mavericks, o sene NBa şampiyonu oldu. İlk tur eşleşmesinin 4. maçında Dallas Mavericks, Portland Trail Blazers’a karşı 23 sayı önceydi ve son periyoda da 18 sayı önce başladı ama Blazerslı Brandon Roy sadece son periyot attığı 18 sayı ve son saniyede yaptığı 4 sayılık oyun ile maça damgasını vurdu ve maçı çevirmeyi başardı.

8. Celtics’in Final Serisinde Lakers’a Karşı Yaptığı 24 Sayılık Geri Dönüş (2008)

Celtics'in Lakers'a Karşı 24 Sayılık Geri Dönüşü
Celtics’in Lakers’a Karşı 24 Sayılık Geri Dönüşü

2008 NBA Finallerinin 4. maçındaki bu bu geri dönüş belki de şampiyonu değiştirdi. Serinin 4. maçında Lakers, 24 sayı öndeydi ve maçı kazanması durumunda seri 2-2’ye gelecekti. Lakers, 5. maçı da kazandı ve bu geri dönüş olmasaydı final serisi başka bir hal alacaktı; belki de 7. maça kalacaktı. Maçın daha 2. çeyreğinde Lakers 24 sayı öne geçmişti ve maçı istediği gibi domine ediyordu. Herkes serinin 2-2’ye geleceğini düşünüyordu ama Paul Pierce, Kevin Garnett ve Ray Allen teslim olmadı. Celtics önce 31-15’lik bir 3. periyot oynadı ve son periyotta Ray Allen’ın damgasını vurduğu bölümlerle maçı çevirmeyi başardı. Son periyotta da 26-18’lük üstünlük Boston Celtics maçı da 6 sayı fark ile kazandı.

7. Lakers, 24 Sayı Geriden Geldi ve Kings’i Devirmeyi Başardı (2002)

NBA Playoff Geri Dönüşleri
NBA Playoff Geri Dönüşleri

Bir başka şampiyonu değiştiren geri dönüş diyebiliriz bu maça da. Lakers’ın 2008’de 24 sayı öndeyken vereceği maç ile belki de şampiyonluğu verecekti ama o maçtan 6 sene önce Lakers 24 sayı geriden gelip maçı kazandı. Belki bu maçı da kaybetseydi yine şampiyonluğu vermiş olacaklardı. Konferans finalinin 4. maçıydı ve Sacramento Kings 24 sayı öndeydi; Kings maçı kazanırsa 3-1 öne geçecekti ve Kings’in sahasında oynanacak 2 maçtan 1’ini bile kazansalar NBA finaline çıkacaklardı. Konferansı da lider bitiren Kings şampiyonluğun en büyük adayı olacaktı. Belki de Hidayet Türkoğlu’nun şampiyonluk yüzüğünün olmamasının nedeni işte bu maçtı. Kings maça çok iyi başlamıştı ve ilk periyodu 40-20 önde kapatmıştı ve farkı 24 sayıya kadar çıkarmıştı. Farkı yavaş yavaş eriten Lakers sonunda 2 sayı kadar yaklaşmıştı ama bir türlü Sacramento Kings’i yakalayamıyorlardı. Kobe ve Shaq maçı beraberliğe getirecek şutları da kaçırmıştı ama son saniye de ribaund mücadelesindeki top Robert Horry’nin ellerine gelmişti ve üçlük çizgisinin gerisinden son saniyede Horry basketi bulunca Lakers inanılmaz bir geri dönüş ile maçı 100-99 kazandı ve seriyi 2-2’ye getirdi. Seriyi 4-3 kazanan Lakers, NBA finalinde New Jersey Nets’i 4-0 ile süpürerek NBA şampiyonluğuna ulaştı.

Shaq’in 41 sayı 17 ribaund ve Kobe Bryant’ın 31 sayı, 11 ribaund ve 5 asistlik performansları maçın seyrini değiştirmişti.

6. OKC’den, Jazz’a Karşı 25 Sayılık Geri Dönüş (2018)

Batı Konferansı’nın 1. turunda OKC Thunder, 3-1 geride olduğu serinin 5. maçında 25 sayı geriye düşmesine rağmen Utah Jazz’ı yendi. Russell Westbrook 45 ve Paul George 35 sayıyla oynadı.

5. Cavaliers, Pacers’ı 26 Sayı Geriden Gelip Yendi (2017)

2017’de yaşanan müthiş geri dönüşte LeBron James başroldeydi. Indiana Pacers, 2 . periyodun sonlarıan doğru farkı 26’a kadar çıkardı ama Cleveland Cavaliers bu büyük farkı eriterek maçı maçı kazanmayı bildi. İlk turun 3. maçında LeBron James 41 sayı, 13 ribaund ve 12 asist ile inanılmaz bir performans sergiledi.

4. Paul Pierce, 26 Sayı Geriden Celtics’ı Galibiyete Taşıdı ve Nets Yıkıldı (2002)

En Büyük 10 Playoff Geri Dönüşü
En Büyük 10 Playoff Geri Dönüşü

Vay be, ne maçlar olmuş dediğinizi duyar gibiyim. Bakalım listedeki en büyük farklı geri dönüş hangisiymiş. Şimdi yine 2002’ye dönelim ve Paul Pierce’in neden bir Boston Celtics efsanesi olduğunu irdeleyelim. Doğu Konferansı final serisinin 3. maçında New Jersey Nets, Boston Celtics’e karşı 26 sayı öndeydi ve son periyot başladığında da fark 21 idi. Boston Celtics, NBA playoff tarihinin son periyotlardaki en büyük geri dönüşüne imza attı.Paul Pierce’in sadece son periyotta attığı 19 sayı ile Celtics maçı 41-16’lık inanılmaz bir seri bitirdi ve maçı kazandı. Celtics bu maçı kazanıp 2-1 öne geçmesine rağmen seriyi 4-2 kaybetti.

3. Grizzlies’a 27 Sayılık Üstünlük Yetmedi ve Clippers Geri Gelerek Maçı Kazandı (2012)

NBA Geri Dönüşleri Clippers
NBA Geri Dönüşleri Clippers

Playoff 1. tur eşleşmesinde Memphis Grizzlies, saha avantajını elinde tuttuğu seride Los Angeles Clipers ile karşılaştı. Serinin ilk maçı da Memphis Grizzlies’ın salonu FedEx Forum’da oynandı. Clippers deplasmanda 27 sayı geriye düştü ve tamamen kontrolü kaybetmiş gibilerdi. Son Periyot da Grizzlies’ın 21 sayı üstünlüğü ile başladı. 2002’deki Celtics’in son periyot dönüşü ile beraber NBA playoff tarihinin son periyotlardaki en büyük geri dönüşü bir kez daha tekrarlandı. Son periyotta Nick Young, Chris Paul ve Blake Griffin’in performansları Clippers’ı öne geçirmişti. Son saniyelerde Grizzlies’ın maçı kazandıracak şutlarda basketi bulamaması Los Angeles Clippers’a unutulmayacak bir galibiyet getirdi. Seriyi 4-3 ile geçen Clippers, sonraki turda San Antonio Spurs’e elenmekten kurtulamadı.

2. 29 Sayı Önde Olan Sonics, Lakers’a Yenilmekten Kurtulamadı (1989)

NBA Playoff Tarihinin En Büyük 10 Geri Dönüşü
NBA Playoff Tarihinin En Büyük 10 Geri Dönüşü

Listemizin 2 numaralı maçına geldik. NBA playoff tarihindeki en büyük 2. geri dönüş Lakers’ın 1989’daki Seattle Supersonics’a karşı yaptığı geri dönüştür. Batı Konferansı yarı final serisinde Lakers ilk 3 maçı kazanmıştı ve serinin 4. maçı o zamanki adıyla Seattle Center Coliseum daha sonraki adı Key Arena’da oynanacaktı. Seattle Supersonics evindeki maçı kazanıp seriyi çevirmek gibi bir mucizenin peşindeydi ama başka bir mucize oldu. Maçı kazanmaya çok kararlı olan Seattle Supersonics ilk yarıyı 29 sayı fark ile öde kapadı. 3. periyoda fırtına gibi başlayan Lakers farkı hızla azalttı ve son periyoda başlarken farkı 8’e indirmeyi başardı. Oyundaki üstünlüğünü devam ettiren Lakers, James Worthy ile maçı 97-95 kazanmayı bildi ve Los Angeles Lakers kırdığı NBA Rekorlarına bir yenisini daha ekledi. 30 yıl boyunca (16 Nisan 2019’a kadar) kırılamayacak olan NBA playoff tarihinin en büyük geri dönüşünü yapmış oldu. Maçın son bölümdeki skoru 43-14 Lakers lehineydi.

Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, Byron Scott ve daha sonra Tofaş’ta da oynayacak olan David Rivers’lı kadrosuyla Lakers 30 sene kırılamayacak bir NBA rekoruna imza attı.

1. Clippers, 31 Sayı Geriye Düştüğü Maçta Warriors’ı Yendi (16 Nisan 2019)

Az önce biten Los Angeles Clippers @ Golden State Warriors maçından sonra listemizi güncellemek zorunda kaldık. Çünkü Clippers, Warriors’ı deplasmanda 31 sayılık bir geri dönüşe imza atarak yenmeyi başardı.  

Batı Konferansı ilk tur 2. maçının 3. çeyreğinde fark 31’e kadar çıkmıştı ama Los Angeles Clippers pes etmedi ve maçın bitmesine 16 saniye kala Shamet’in bulduğu 3’lük ile öne geçti ve maçı da 135-131 kazanmayı başardı. Clippers’ta Lou Williams 36, Danilo Gallinari 24 ve Montrezl Harrell da 25 sayıyla oynadı. 

NBA Playoff Tarihinin En Büyük Geri Dönüşü
NBA Playoff Tarihinin En Büyük Geri Dönüşü
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

  1. Arkadaşlar, belki bir geri dönüş değildi ama bir baş kaldırış maçı olduğu kesindir.. Herhalde maçı izleyenler tahmin ettiniz… CLEVELAND – DETROİT 2007 konferans finalinin 5. maçı efsanevi performans efsanevi maç,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz