Uzun ve İnce: Chet Holmgren

321
Uzun ve İnce: Chet Holmgren

NBA gözlemcileri, eşsiz becerilere ve fiziksel özelliklere sahip, hayatta bir kez karşılaşabilecekleri potansiyel oyuncuları tanımlamak için “tek boynuzlu at” terimini kullanmayı severler. Chet Holmgren’e “tek boynuzlu at” demek bunu tam olarak karşılamıyor. Holmgren, Steven Spielberg’in Yapay Zeka’sının sonunda ortaya çıkan robotlara daha çok benziyor.

NBA Draft Kurası 17 Mayıs gecesi çekildi. 1. sırayı Orlando kazanırken 2. sıra OKC’nin ve 3. sıra Houston’ın oldu. 2022 NBA Draft’ında 2. sırada OKC tarafında seçilmesi beklenen Chet Holmgren oyun tarzıyla Kevin Durant ve Kristaps Porzingis’e benzetiliyor.  Bu yazımızda üst sıradan seçilmesi kesin gözüyle bakılan Chet Holmgren’i inceliyoruz.

Chet Holmgren 2.13 metre boyu, 2.29 metre kanat genişliğine rağmen top sürme ve şut yeteneği ile öne çıkan eşsiz bir oyuncu. NCAA’de Gonzaga takımında oynayan Chet, bu sezon 32 maça çıkarken 14.1 sayı, 9.9 ribaund, 1.9 asist ortalamalarıyla oynarken yayın gerisinde %39 ile isabet buldu. Her ne kadar şutuyla öne çıksa da serbest atışlarda isabet oranı %71. Holmgren’in en büyük dezavantajı fiziği. Vücut tipi NBA için yetersiz. Kas kütlesini artırtması gerekiyor. Özellikle 4 ve 5 numaralarda oynadığını göz önünde bulundurursak pota altında büyük sıkıntılar yaşayabilir. Lise öğrencilerine ve üniversite oyuncularına karşı meydan okumaya adım atmak bir şeydir. Joel Embiid, Nikola Jokic ve Giannis Antetokounmpo size doğru gelirken bu başka bir şey. Holmgren’in yeteneklerinin yüksek seviyelere çıkması mümkün. Holmgren kendisini, fiziği daha iyi olan oyunculara karşı hemen skor üretmesi istenen bir durumda bulursa, kendine güveni ciddi bir darbe alabilir.

Holmgren’in kendisini uzun vadeli bir vizyon, yaratıcı bir koç, üst düzey bir güç ve kondisyon programı ve onun için fırsatlar yaratacak yeterli çevre yeteneğine sahip bir takımda bulması gerekiyor çünkü Holmgren takıma katıldığında ilk günden  hücumun sorumluluğunu üstlenecek tipte bir oyuncu değil. Yıldız adayının Oklahoma tarafından draft edilmesi bekleniyor. Holmgren’in parkeyi Shai Gilgeous-Alexander ve Josh Giddey ile paylaşma fikri Oklahoma taraftarlarını heyecanlandırıyor. OKC’nin yanı sıra, Holmgren’i Cade Cunningham ve Detroit ile eşleştirmek ilginç olabilir, ancak, Holmgren kötü başlarsa Detroit taraftarları ve organizasyon ikinci bir Darko Milicic faciası yaşayabilirler. Ayrıca onu Myles Turner’ın yanında Indiana’da oynaması etkili olabilir.. Tyrese Haliburton ve Rick Carlisle, Holmgren’i başarılı olacak pozisyonlara getirmenin yenilikçi yollarını bulabilirler.

Bazıları Holmgren’i bir patlama ya da patlama umudu olarak görürken, seçkin savunma yeteneği, hücum yeteneği ile birleştiğinde, onu üst düzey bir oyuncu yapabilir. Yine de oynadığı basketbol ile şimdiden gelecek için NBA takipçilerini heyecanlandırıyor.

Berke Zama

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz