Türkiye GP: İstanbul’da İlk Gün

529
turkiye-gp-istanbulda-ilk-gun

İlk iki antrenman seansını geride bırakırken aklımızda en çok yer edinen olay pilotların yeni asfalta uyum sağlamaya çalışması oldu. İstanbul Park’ta hafta sonunun açılışını yapan Max Verstappen ilk turunda “Bu adeta buzun üzerinde sürmek gibi!” diyerek tepkisini belirtirken seansın sonlarında Nicholas Latifi’nin “Drift Town” benzetmesini görmüş olduk.

Antrenman seansı kontralarla boğuşan pilotların zorlanarak attığı turlarla başladı. İlk turlarda iki dakikanın üzerinde birkaç derece gördükten sonra Charles Leclerc’in pit girişindeki dubayı devirmesiyle seansa kırmızı bayrakla ara verildi. Pist üzerinde gerekli müdahaleler yapıldıktan kısa bir süre sonra tekrar başlayan seans pilotların kaygan pistten şikayetleriyle birlikte devam etti. İlk antrenman seansında Carlos Sainz motor arızası sebebiyle aracını kenara çekmek zorunda kaldı. Antrenmanı Max Verstappen 1:35:077’lik derecesiyle ilk sırada, takım arkadaşı Alexander Albon ise 0.2 saniye ardında ikinci sırada noktaladı. İlk üçün son basamağındaysa Ferrari’yle Charles Leclerc yer aldı.

İkinci antrenman seansı başladığında pistte oluşmaya başlayan yarış çizgisiyle birlikte pilotların hızlandıklarını gördük. İyi bir tempo tutturan Alex Albon boğaz havası yaramış olacak ki 1:30’luk derecelerin altına inen ilk isim oldu. İlk seansta pek dikkat çeken bir performans göstermeyen Mercedesler ise seansı üçüncü ve dördüncü sırada noktaladılar. Ferrarilerin de performansı bir hayli dikkat çekici oldu. Sezon geneline baktığımızda özellikle Sebastian Vettel’le ilk 10’un dahi gerisinde kalan Ferrari; ikinci antrenman seansını Leclerc ile ikinci, Vettel ile sekizinci sırada tamamladı. İlk iki antrenman seansının en dikkat çekici takımı Alpha Tauri’ydi. Perşembe günü S Sport’a verdiği demeçte iki pilotla da Q3’e kalmak istediklerini belirten Franz Tost eminim ilk iki antrenmanın ardından oteline mutlu bir şekilde dönmüştür. Pilotlar için zorlayıcı şartlar altında koşulan iki antrenman seasında da Alpha Tauri pilotları Daniil Kvyat ve Pierre Gasly kendilerine ilk 7 sırada yer bularak yarış hafta sonuna güçlü bir başlangıç yaptılar.

İlk iki antrenman Alpha Tauri ve Ferrari için umut verici geçerken Renault takımın istediğini almakta zorlandığını gördük. Atılan turların artışıyla daha da hızlanacak olan pist yarınki son antrenman seansı ve sırlama turlarıyla bize yarışa dair çok önemli şifreler vereceğe benziyor. Sıralama turları ve yarışı sabırsızlıkla bekliyorum.

Kerem Çetli

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz