Türk Takımlarının Euroleague’teki En Büyük Başarısı

1834
euroleague final four 2000 efes pilsen
Türk Takımlarının Euroleague’teki En Büyük Başarısı

Türkiye Basketbol Ligi özellikle günümüzde bir çok otorite bakımından Avrupa’nın en kaliteli ligleri arasında kabul edilir. Son yıllarda bir çok önemli oyuncu ülkemizde Avrupa basketbol lig ortalamalarının çok üstünde kontratlara oynamasına ve yüksek bütçeli takımlara rağmen en büyük sorunlardan biri Euroleague’te Top 16’yı dahi geçemeyecek durumlara düşmemiz göze çarpıyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bugün Türk takımlarında uzun zamandan beri göremediğimiz en önemli başarımızı inceleyeceğiz. 1999-2000 sezonunda Ergin Ataman’ın genç ve kaliteli takımı olan Efes Pilsen (şimdiki adıyla Anadolu Efes), büyük bir atılım yapar Hidayet’li, İbrahim’li Ömer’li Mulaömeroviç’li kadrosuyla Top 8’de Asvel’i 2-1 geçerek Euroleague Final Four‘a kalır. Selanik’te düzenlenen organizasyonda rakibi Obradoviç önderliğindeki Bodiroga’lı, Alvertis’li Panathinaikos’la eşleşir.

Yeşil Yoncalar’a karşı Lacivert beyazlı ekibimiz çekişmeli mücadelenin sonucunda mücadeleyi 81-71 kaybedip finale kalamaz ancak o seneki jenerasyonu Türk basketbolunun gelecek 10 senesine damga vurucak yerli oyuncu topluluğunu kazanır ve basketbola olan ilginin artmasına yol açar.

O sene Euroleague Final Four’da Efes Pilsen, 3.’lük maçında Barcelona’yı da 75-69 yenmişti.

Eğer o senelerdeki kadro yapılanması örnek alınıp alt yapıya önem verilirse Euroleague’te daha düşük bütçeyle yıllardır hasretle beklenen Euroleague kupasına kavuşulabilir, daha fazla yerli oyuncumuzu NBA’de izleme şansımız doğabilir.

Mustafa Talha

Daha sonra yazdığımız Türk Takımlarının Euroleague’deki Başarıları konusunda Anadolu Efes’in Fenerbahçe Ülker’in ve Galatasaray Liv Hospital gibi temsilcilerimizin yani tüm Türk takımlarımızın diğer başarılarını daha detaylı olarak yazdık, okuyabilirsiniz.

euroleague final four efes pilsen
euroleague final four efes pilsen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

2 YORUMLAR

  1. Bravo! Harika yorumlar. Çok güzel bir açıdan bakmışsın. Büyük oyuncular milyon dolarlık bütçeler çok büyük koçlar getirmek yetmiyor. Ergin Ataman o zamanlar 35-36 yaşlarında takımı da 20’li yaşlarda idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here