Türk Takımlarının Euroleague’deki Başarıları

36684
Euroleague'de En Başarılı Türk Takımı
Türk Takımlarının Euroleague’deki Başarıları

Avrupa basketbolunun 1. numaralı kupası olan Euroleague, 1958 yılında kuruldu. Bu yazımızda kurulduğu tarihten beri Euroleague’de en başarılı Türk takımı kim oldu ve ne gibi başarılar kazanıldı onu inceleyeceğiz ama önce kısaca bir tarihçesine bakalım. Sponsor ismiyle beraber şimdiki adıyla “Turkish Airlines Euroleague” diye anılan Avrupa Kupası 1990 yılına kadar sadece ülke şampiyonlarının katıldığı ve eleme usülüyle maçların oynandığı bir turnuvaydı; bu yıldan sonra ülke şampiyonlarıyla beraber her ülkden farklı sayılarda diğer önemli takımlar da bu lige alınmaya başlandı; böylece hem daha uzun hem de çekişmeli bir lig haline geldi

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Avrupa’nın bu en büyük kupası 2000/2001 yılında bir bölünme yaşadı. ULEB (Union of European Leagues of Basketball) üyesi olan Avrupa takımları FIBA’nın düzenlediği kupa turnuvasından çıkıp kendi ligleri kurdular ve FIBA da Suproleague ismiyle kendi turnuvasına devam etti. Bu yıl Avrupa’da 2 tane 1 numaralı kupa organizasyonu oldu ve neyse ki 2001 yılında tekrar birleşildi ve Euroleague çatısı altında takımlar toplandı.

Türk Takımlarının Euroleague’deki En Büyük Başarısı

Euroleague tarihini kısaca inceledikten sonra şimdi Türk takımlarının Euroleague’deki en büyük başarılarına bakabiliriz. En kötü son 8’e kalan takımları inceleyeceğiz. Fenerbahçe, Euroleague finali oynayan tek Türk takımı.

İlk Başarılı Türk Takımı Anadolu Efes

Hiç kimsenin tartışmayacağı bir konu varsa o da Euroleague’deki ilk başarılı Türk takımının Anadolu Efes olduğudur. Ülkemizi Avrupa Ligi’nde en çok temsil eden ve en büyük başarıları yakalayan takım Anadolu Efes‘tir. Efes Pilsen adıyla 1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarında Final Four’a kalan temsilcimiz ikisinde de Avrupa 3.’sü olarak Türk takımlarının Euroleague’deki en büyük başarısına imza attı. Anadolu Efes, Euroleague Final Four’a kalan ilk ve tek türk takımıdır. Şu ana kadar hiçbir Türk takımı Euroleague’de final oynayamadı. Anadolu Efes, 2002, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında peşpeşe 4 kez çeyrek final oynadı ve bu çeyrek final başarını 2013’te de tekrarladı. 2014-2015 sezonunda ise Top 16 gruplarının bitimine 2 hafta kala 4. sırada çeyrek finale çıkmak için mücadele ediyor.

1999-2000 sezonunda Damir Mulaomerovic, Hidayet Türkoğlu, İbrahim Kutluay, Predrag Drobnjak, Ömer Onan ve Hüseyin Beşok gibi oyuncularla final four’da o senenin şampiyonu olacak olan Panathianaikos’a yenilen Anadolu Efes, 3.’lik maçında Barcelona’yı yeni 3. olmuştu.

2000-2001 yılında ise Hidayet Türkoğlu ve İbrahim Kutluay’ınn ayrılmasından sonra takıma Mirsad Türkcan ve Mehmet Okur gibi çok önemli 2 oyuncu katılmış; Damir Mulaomerovic ve Predrag Drobnjak ile yola devam edilmiş ve yine Final Four’a kalma başarısı tekrarlanmıştı. 2001’deki final four başarısını bir önceki sene kadar büyük görmeyenler de var. Çünkü o sene Olympiacos, Kinder Bologna, Real Madrid, Tau Ceremica ve Benetteon Treviso ANadolu Efes’in katıldığı FIBA’nın turnuvasına katılmamışlardı. Anadolu Efes; Panathinaikos, Maccabi Tel Aviv ve CSKA Moskova Suproleague turnuvasındaydı. Yukarıda tarihçeyi bu yıldaki ayrım için kısaca anlatmıştım. Anadolu Efes, 2001’de de yine yarı finalde Panathinaikos’a kaybetmişti.

Fenerbahçe Ülker Bu Sene Çok Farklı (2015)

Fenerbahçe Ülker'in Euroleague'deki en büyük başarısı
Fenerbahçe Ülker’in Euroleague’deki en büyük başarısı

Fenerbahçe Ülker’in Euroleague’deki en büyük başarısına bakalım şimdi de. Bu sene Top 16 gruplarında fırtına gibi esen ve 2 hafta kala grupta lider olan bir Fenerbahçe Ülker var; hem de son 11 senede 10 kez Final Four’a kalmış, bunların 2’sinde şampiyonluk yaşamış CSKA’nın ve son 6 senede 4 kez final four oynamış, bunların da 2’sinde Euroleague şampiyonu olmuş Olympiacos’un önünce. Fenerbahçe Ülker hem CSKA’yı hem de Olympiacos’u deplasmanda yenmeyi başardı, hem de ikili averajda iki takıma karşı da üstünlük kurarak. Sarı lacivertliler haftalar öncesinden gruptan çıkmayı garantileyerek çeyrek finale kaldı. Durum böyle olunca beklentiler de yükseldi. Grubu lider bitirmeyi hedefleyen Fenerbahçe, çok büyük ihtimalle, ki bu son haftaya kalmadan bile kesinleşebilir, Euroleague playoff eşleşmelerinde saha avantajını da alacak ve Euroleague Final Four için büyük bir avantaj yakalayacak. Playoff eşleşmelerinde büyük bir ihtimalle Panathinaikos ya da Maccabi ile eşlecek temsilcimizin saha avantajını da kullanarak yarı finale çıkacağını düşünüyorum. Eğer grubu lider bitirirse Final Four’da da çok büyük ihtimalle Barcelona – Olympiacos maçının galibiyle eşlecek. Bu sene tarihi bir başarı gelebilir ve daha önce hiçbir Türk takımın ulaşamadığı Euroleague başarısına Fenerbahçe Ülker ulaşabilir.

Fenerbahçe Ülker, 2007-2008 sezonunda da Euroleague’de çeyrek final oynamış fakat Final Four’a kalamamıştı. Kadrosunda İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan, Damir Mrsic, Ömer Aşık, Semih Erden, Tarence Kinsey, Ömer Onan, Emir Preldzic, Oğuz Savaş, Willie Solomon, Gasper Vidmar ve James White gibi yıldızlarla çeyrek final oynamış ve Montepaschi Siena’ya karşı 2 maçı da kaybederek elenmişti. Bu yılın ardından geçen 6 senede 5 kez Top 16 gruplarına kalan Fenerbahçe Ülker 7 sene aradan sonra ilk kez Final Four’a kalmak için playoff maçları oynayacak.

En Başarılı Türk Takımı Fenerbahçe

Obradovic ile 2015, 2016 ve 2017 senelerinde 3 defa üst üste Final Four’a kalma başarısı gösteren Fenerbahçe 2016 yılında final oynama başarısı da göstererek Avrupa 2.’si oldu. 21 Mayıs 2017 Pazar günü (yarın) Olympiacos’a karşı yine finalde mücadele edecek olan Fenerbahçe için, bu kupayı kazansa da kazanmasa da, Euroleague’deki en başarılı Türk takımı diyebiliriz. Umarım temsilcimiz Fenerbahçe yarın finali de kazanır ve Euroelague şampiyonu olarak bu başarılarını taçlandırır.

Galatasaray, Az Zamanda Çok İş Yaptı

Galatasaray'ın Euroleague'deki en büyük başarısı
Galatasaray’ın Euroleague’deki en büyük başarısı

Galatasaray, Euroleague’e ilk kez 4 sene önce katıldı. Geçen sene (2013-2014) en başarılı sezonunu geçirdi ve Euroleague Top 16 Gruplarından 4. sırada çıkarak çeyrek finale kaldı. Final Four’a kalmak için diğer grubun lideri Barcelona ile eşleyen Galatasaray Liv Hospital 3-0 elenerek çeyrek finalde kupaya veda etti. Bu çeyrek final Galatasaray’ın Euroleague’deki en büyük başarısı oldu. Bu sene ise kötü bir grafikte seyreden sarı kırmızılıların 2 hafta kala gruptan çıkma ihtimalleri bulunmuyor.

Bundan sonraki senenin ve bundan sonraki senelerin ne getireceği bilinmez ama Avrupa’nın en iyi koçları, Avrupa’nın en iyi oyuncuları Türkiye’de ve ligimiz Avrupa’nın en kaliteli 2 liginden biri bence artık daha büyük başarılar kazanmanın zamanı geldi.

Umarım temsilcilerimiz daha büyük başarılar yakalar ve biz her sene bu konuyu güncellemek zorunda kalırız.

Euroleague'de En Başarılı Türk Takımı
Euroleague’de En Başarılı Türk Takımı

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here