Kobe Bryant’tan Daha Clutch 10 NBA Oyuncusu

5147
Michael Jordan 1998 NBA finalleri
Kobe Bryant’tan Daha Clutch 10 NBA Oyuncusu

Aslında başlığı “NBA’in en clutch oyuncuları” şeklinde de atsak olurdu ama Kobe Bryant’tan bile daha clutch oyuncular olduğunu bilmek daha şaşırtıcı gelebilir. NBA’de konferans yarı final serilerinin oynandığın bugünlerde Paul Pierce, Derrick Rose ve LeBron James maç kazandıran son saniye basketleri atınca clutch oyuncuları bir incelemenin de tam zamanı diye düşündük. İşte NBA’in clutch basketbolcuları :

En baştan söyleyeyim, bu yazıda sadece oyuncuların playoff serileri final anlarındaki performanslar değerlendiriyor. Hiçbir oyuncuyu yermek ya da övmek değil amacımız.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Çoğu basketbolsevere clutch denince ilk hangi oyuncu aklınıza geliyor desek tereddüt bile etmeden “Kobe Bryant” der. Kobe Bryant, bir çok maçta attığı son saniye basketler ile bir çok maçı kazandırdı ve bir çok maçı da uzatmaya götürdü. Bazı maçlarda ise son saniyelerde öyle kritsik basketlere imza attı ki, galibiyeti perçinledi. Bu özelliklerinden dolayı Black Mamba son saniyelerin adamı olarak bilinir ama rakamlar daha farklı şeyler söylüyor. Kobe’nin normal sezondaki istatistikleri çok daha iyi ama postseason yani playofflarda pek de öyle değil. Kobe Bryant, playofflarda son 24 saniye içinde kullandığı 27 şutun sadece 7’sinde isabet bulabildi. Son 5 saniye içinde öne geçebilme potansiyeli olan şutlardaki isabet oranı ise 10’da 1.

Şimdi Kobe Bryant’tan daha iyi yüzde ile son saniyelerde basket bulan oyunculara bakalım.

Isiah Thomas - Clutch
Isiah Thomas – Clutch

10. Isiah Thomas

Detroit Pistons’ın yıldız oyuncusu Isiah Thomas son hücumlarda mutlaka topu eline alırdı. Isiah Thomas bugüne kadar 5 playoff maçı kazandırdı ve bunu Kobe’den daha iyi bir yüzde ile yaptı. Isiah’ın üzerindeki baskı da Kobe Bryant’tan çok daha fazlaydı; çünkü bu 5 şutta da Detroit Pistons gerideydi ve şutun kaçma ihtimalinde mağlubiyet çok daha olası bir ihtimaldi.

9. Magic Johnson

Magic Johnson’ın kariyeri boyunca 10 tane “game winner”ı var; evet 10 tane maç kazandıran basketi var ama maç kazandıran basket için yaptığı asistleri ve takım arkadaşlarına boş pozisyon yaratma konusundaki becerilerini de düşünürsek onun da ne kadar clutch bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Magic, yine de iş başa düştüğünde sorumluluktan kaçmazdı. 1987 finallerinin 4. maçında ezeli rakipleri Celtics’e karşı attığı “baby sky hook” ya da “junior skyhook” adıyla anılan bu şutu Lakers’a şampiyonluğu getirmişti.

Magic Johnson 1987 NBA Finali Baby Sky Hook
Magic Johnson 1987 NBA Finali Baby Sky Hook

8. Larry Bird

Bir Celtics efsanesi olan Larry Bird, tam bir clutch oyuncu idi. Kariyerinde 15 game winner şutu olan Larry Bird, bu şutların çoğunu playoff maçlarında ve sürenin bitmesine çok az süre kala bulmuştur. Final serileri de dahil olmak üzere 1980’li yıllarda özellikle Houston Rockets’ın ve Los Angeles Lakers’ın canını çok yakmıştır.

Larry Bird Boston Celtics Game Winner
Larry Bird Boston Celtics Game Winner

Sam Jones NBA finalleri
Sam Jones NBA finalleri

7. Sam Jones

Bildiğiniz gibi Bill Russell’in 11 NBA şampiyonluğu bulunuyor. Peki bu 11 şampiyonluğun 10’unda Sam Jones ile beraber olduğunu biliyor muydunuz? Bill Russell’in yanında Sam Jones ya da Sam Jones’un yanında Bill Russell olmasaydı ne olurdu bilinmez ama bilinen bir şey var ki; o da 1962 Doğu Konferansı finallerinin 7. maçında Boston Celtics’in Sam Jones’in game winner’ı ile turu geçtiği gerçeği. Sam Jones 1969 NBA Finallerinde de Lakers’a karşı attığı game winner ile çok önemli bir baskete imza atmıştı. Eğer o şut girmesiyde NBA finallerinde Boston Celtics 3-1 geriye düşecekti. Celtics’in final serisini 7. maçta kazandığını da düşünürsek o basketin değerini daha iyi anlayabiliriz.

Jerry West
Jerry West

6. Jerry West

NBA logosundaki basketbolcu desek herkes tanır Jerry West’i. Eğer gerçekten büyük bir sonucu değiştirmiyorsanız “Mr. Clutch” lakabını almazsınız. Jerry West aslında listenin biraz daha üst sıralarında yer alabilirdi. Onun döneminde Lakers bir kaç şampiyonluk daha kazansaydı muhtemelen daha üst sıralarda olacaktı West. Yine de Lakers’ın hücumda tıkandığı ve hücum süresinin bitmeye yaklaştığı anlarda Jerry West sahneye çıkar ve hatırı sayılır maç kazandıran basketler ile Lakers’ı playofflarda sonraki turlara taşırdı.

5. Reggie Miller

Herkes unutsa da Reggie Miller’ı New York Knicks taraftarları unutmaz. 1995 Doğu Konferansı Yarı Final serisinin ilk maçında, New York maçın bitmesine 18 saniye kala 6 sayı öndedir ama Reggie Miller’ın 9 saniyede 8 sayı atabileceğini kimsenin aklına gelmezdi. Madison Square Garden’da kendi seyircisi önünce bu inanılmaz performansa karşı çaresiz kalan New York Knicks mucizevi bir şekilde maçı kaybetti.

Reggie Miller’ın bu etkileyici performansı sadece bu maç ile de sınırlı değil; “Miller Time” sloganıyla Indiana Pacers taraftarlarını sevince boğan çok sayıda basketi mevcut.

Reggie Miller 9 Saniyede 8 Sayı
Reggie Miller 9 Saniyede 8 Sayı

4. Robert Horry

“Big Shot Bob” lakaplı oyuncunun Kobe Bryant’ın 3 NBA şampiyonluğunda da katkısı var; özellikle de 2002’deki şampiyonlukta. Konferans finalinde Sacramento Kings seride 2-1 öndeydi, Los Angeles’taki maçı da kazanırlarsa 3-1 öne geçecekler ve serinin 5. maçı da Sacremanto’nun ev sahipliğinde oynanacaktı. Kings bu maçı kaybetse bile serinin 7. maçı yine Sacramento Kings’in sahasında oynanacaktı. Lakers 99-97 gerideydi ve Robert Horry’nin üçlüğü ile maçı 100-99 kazanıp seriyi 2-2’ye getirmeyi başardılar. Bu seriyi Lakers’ın 4-3 ile geçtiğini düşünürsek ve o sene şampiyon olduğunu düşünürsek bu basketin ne kadar büyük anlam ifade ettiğini de anlarız.

Horry, o sene ilk turda Portland’a karşı da maç kazandıran üçlük ile seriyi bitirmişti.

Robert Horry, 1995’te Rockets formasıyla attığı son saniye maç kazandıran basketi ile NBA finalinde Orlando Magic’e karşı;
2005’te Spurs formasıyla attığı maç kazandıran basket ile Detroit Piston’karşı final anlarının adamı olduğunu göstermişti.

Robert Horry NBA Finali
Robert Horry NBA Finali

3. Ray Allen

Clutch oyuncu listesi olur da Ray Allen olmaz mı? Ray Allen’ın playoff maçlarında maçı uzatmaya götüren ya da maçı kazanıran çok basketi oldu ama hiçbiri 2013 NBA finallerinin 6. maçındaki gibi değildi. LeBron James maçı uzatmaya götürecek 3’lüğü kaçırmıştı ve San Antonio Spurs şampiyonluğunu ilan etmek üzereydi ama ribaundu alan Miami Heat köşede Ray Allen’ı topla buluşturunca maç uzatmaya gitmişti bile. Çünkü top Ray Allen’e gelir gelmez, o hiç tereddüt etmeden üçlüğü göndermişti bile. Ray Allen’ın elinden çıkan o top çembere gidene kadar nefesler tutulmuştu. Geçen o uzun sürede gözler kırpılmadan şutun akibetini bekleniyordu ve basket olduğunda final serisinin 6. maçı uzatmaya gitmişti. Uzatmayı da kazanan Miami Heat seriyi 7. maça taşıdı ve 7. maçta da Spurs’u yenerek şampiyon oldu.

Eğer bu listeyi oyuncular için değil de şutlar için yapmış olsaydık Ray Allen’ın bu şutunu 1. sıraya koyardık. Ray Alenn, playoff maçlarının son periyot ya da uzatma periyotlarının final 24 saniyesi içinde 14 şutun 7’sini basket ile sonuçlandırdı. Bu rakamlar onun 1997’den beri herkesten daha iyi olduğunu gösteriyor.

Ray Allen 2013 NBA Finalleri Unutulmaz Üçlük
Ray Allen 2013 NBA Finalleri Unutulmaz Üçlük

2. LeBron James

LeBron James, Chicago Bulls’a karşı serinin 4. maçınca attığı buzzer beater ile playoff maçlarının son 5 saniyesindeki şut yüzdesini yüzde 50’ye çıkardı. Maçın en kritik 5 saniyesinde kullandığı 10 şutun 5’inde isabet bulan LeBron James günümüzdeki oyuncular arasında bu konuda rakipsiz ama ondan daha iyi olan biri var listemizde.

LeBron James playoff serilerinin son 24 saniyesinde (uzatma periyotları da dahil) kullanığı 20 şuttan 8 isabet buldu.

LeBron James Clutch Oyuncular Listesi
LeBron James Clutch Oyuncular Listesi

1. Michael Jordan

Bir çoğunuz zaten listenin 1.’nin MaJesteleri olduğunu tahmin etmişti. Listedeki diğer oyuncuların sıralamasına itiraz eden ya da tartışılır diyenler olabilir ama Michael Jordan’ın bu listedeki 1.’liğini sanırım kimse tartışmaz. Kobe Bryant ile Michael Jordan bir çok alanda kıyaslanıyor, biz şimdi oralara hiç girmeyeceğiz. Bugünki konumuz playoff serilerinde final anlarındaki performanslar. Normal sezondaki clutch olam konusu da tartışılabilir ama söz konusu playofflar olunca Michale Jordan tartışmasız bu alanda 1 numara olduğunu gösterdi.

Jordan playoff serileri son periyotlarının ve uzatmaların son 24 saniyesinde 18 şutun 9’unda isabet buldu (%50). Kobe Bryant ise bu durumlarda 28’de 7 isabet ile oynadı (%25).

Michael Jordan’ın hangi basketini anlatayım bilemedim. Bence en önemli 1998 yılındaki son basketiydi.

1997 ve 1998 NBA Finallerinde Chicago Bulls ile Utah Jazz 2 kez karşı karşıya geldi bu 2 eşleme de 4-2’lik sonuçlarla Chicago lehine sonuçlandı. 2 takım 2 sene içinde 12 final seri maçı oynadı ve bu maçların 9 tanesi 5 veya daha az fark ile sonuçlandı. 4 maç 2 sayı fark ile ve 1 maçta 1 sayı fark ile bitti. Serilerin ne kadar çekişmeli geçtiğini ve son topların ne kadar öenmli olduğunu düşünün.

Dönelim 1998 yılına. Serinin 6. maçı ve Chicago 3-2 önde. Eğer maçı Utah Jazz kazanırsa seri 3-3 olacak ve NBA şampiyonunu belirleyecek 7. maç yine Utah’ta oynanacak. Jordan maçın bitmesine 1 dakika kala Chicago Bulls’un attığı 6 sayının da 6’sını attı. 1 dakika kala Jordan 2 serbest atış işe maçı 83-83’e getirdi. 41 saniye John Stockton’ın 3’lüğüne engel olamayan Chicago Bulls 3 sayı geriye düştü ve Jordan’ın hızlı basketi ile fark 1’e indi. Utah 1 sayı ile öndeydi ve top Utah’taydı; maçın bitmesine 21 saniye kalmıştı ki; Michael Jordan, Karl Malone’dan topu çaldı ve sürenin azalmasını bekledi. Maçın bitmesine 5 saniye kala rakibinden sıyrılan Michael Jordan kendine bomboş bir şut imkanı hazırlamıştı bile ve şutu şampiyonluk için attı. Bu şutun basket olmasıyla beraber Chicago Bulls 1 sayı önce geçti ve son 5 saniyede de basket yemeyince seriyi 4-2 ile bitirdi ve işi 7. maça bırakmadı.

Aşağıdaki fotoğrafta top Jordan’ın elinden çıktığında Utahlı taraftarların endişesini görebilirsiniz.

Michael Jordan 1998 NBA finalleri
Michael Jordan 1998 NBA finalleri

Siz de düşüncelerinizi ve kendi sıralamanızı yorum olarak yazabilirsiniz. Aşağıdaki bölümde yorumlarınızı bekliyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here