Türk Basketbol Şubelerinin Katili

666
BSL
Türk Basketbol Şubelerinin Katili

Koraç, Euroleague, EuroCup, Euroleague Woman, EuroCup Woman, ve EuroChallenge; Türk basketbol takımlarının Avrupa’da yaşadığı şampiyonluklar. Türk basketbolu kulüpler bazında ele alındığında Avrupa’nın en büyük oluşumlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek.

Özellikle son yıllarda Avrupa arenasında alınan başarılar ve liglerimizin üst düzey rekabetçi ortamı bunu destekler nitelikte. Fakat işler her zaman sahada alınan başarılara göre yürümüyor. Basketbola olan ilgilinin taraftar nezdinde artışı ve sportif başarılara rağmen artan kur, bir türlü devamlılığı sağlanamayan sponsorluklar ve hatta bulunamayan sponsorlar yüzünden kulüpler mali açıdan zor günler geçiriyor. Çok değil, sadece içinde bulunduğumuz 1-2 haftalık süreç içerisinde birçok takım faaliyetlerini durdurduğunu, mali sıkıntılar içinde bulunduğunu açıkladı. Kapanan şubelerin yanı sıra büyük bütçeli kulüplerin, basketbol şubelerine yaptığı yatırım miktarının da dalga geçer nitelikte olması kötü gidişatın daha da sinir bozucu bir hal almasına neden oldu.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Önce Eskişehir Basket’in Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nden ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden ardından bu sezon BSL’den düşen Yeşilgiresun Basketbol’un Türkiye Basketbol 1.Ligi’nden çekilerek faaliyetlerini durdurması liglerimize renk katan iki takımın daha kapanmasına neden oldu. Eskişehir Basket’in liglerden çekilme kararı sonrası ilk açıklamayı yapan basın sözcüsü Yavuz Tuna, “Sponsor arayışlarımızın olumlu sonuç vermemesi ve mali yükün başkan ile yönetim kurulu üzerine kalması, böyle bir kararın alınmasına yol açtı.” dedi. Eskişehir gibi taraftar potansiyeli yüksek, maçlarına bir üniversite salonunda çıkan takımın son iki yıldır sponsor desteği bulamaması Türk basketbolu adına gerçekten utanç verici bir durum.

Ligden çekilen bir diğer ekip, Yeşilgiresun Basketbol’da ise tam anlamıyla bir sitem ve yas havası hakim. Son 8 yılda bölgesinde basketbolu geliştirme ve yayma noktasında büyük çabalar sarf eden Karadeniz ekibi, üzerindeki borç yükü ve alamadığı sponsor desteği neticesinde A takım seviyesindeki faaliyetlerini durdurdu.  Bu sezon her ne kadar küme düşseler de gerek taraftarıyla gerekse ortaya koyduğu mücadele ile takdiri hak eden Yeşilgiresun, Trabzonspor ile Karadeniz Bölgesi’ndeki 2 BSL takımından biriydi. Alınan karar sonrası kulüp tarafından yapılan ilk açıklama ise şu şekilde:

“Avrupa’nın en iyi ligi olan Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde tutunamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. EuroLeague şampiyonu Fenerbahçe’yi, oynadığı FC Barcelona maçından sonra Giresun’da konuk etmenin öneminin algılanamadığını düşünüyoruz. Şimdiye kadar televizyon ekranlarından izlediğimiz, Galatasaray, Beşiktaş, Efes gibi efsane takımları kendi salonumuzda izleyip, yenmenin mutluluğunu, bu şehirde yaşayan insanlara ve çocuklarımıza katacağı vizyonu anlatmakta başarılı olamadık.

Giresun’un Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde önemli bir marka olduğunu siyaset ve ticaretin önde gelenlerine çok defa ifade etmemize rağmen, ne yazık ki destek alamadık.

Ülkemizin ve ilimizin içinde bulunduğu ekonomik koşulların olumsuzluğu, Süper Ligden kalan 2 milyon lira borç ve lige katılmamız halinde ihtiyaç duyulacak 3 milyon lira olmak üzere toplam 5 milyon liralık bir tablo karşımıza çıkmıştır. Dövizdeki artışlarda bütçenin ve borçların yükselmesinde çok önemli bir etken oluşturmuştur. Bu rakamların sponsor ve destek olmadan temin edilemeyeceği ortadadır.

Süper ligde bulamadığımız sponsor desteğini bir alt ligde hiç bulamayacağımız gerçeği ortadadır. Sadece belediye ve yönetici arkadaşların katkılarıyla bu takımın TBL 1. Ligde devam etme imkanı bulunmamaktadır. Söz konusu bu ligde federasyon tarafından sağlanan gelirler yok denecek kadar azdır.

Bu olumsuz tablo karşısında, 8 yılda adeta çocuğumuz gibi büyüttüğümüz kulübümüzün TBL 1. Ligde devam etme imkanı bulunamadığından, gelecekte kulübümüzü daha büyük borç yükü altında bırakmamak için Yeşilgiresun Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu tüm alternatifleri değerlendirerek TBL 1. Lige katılmama kararı almıştır.

Türkiye Basketboluna damga vuran, büyük heyecan yaşamamızı sağlayan, hepimizi gururlandıran başta yönetici arkadaşlarımıza, formasının hakkını veren, bu güzellikleri yaşamamıza vesile olan sporcu kardeşlerimize, hocalarımıza, yardımcı personellerimize, bu sevdamıza gönülden ortak olan herkese ve en büyük gücümüz taraftarlarımıza ve Giresun halkına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemize yeni basketbolcular yetiştirmek amacıyla altyapımızda bulunan yaklaşık 300 sporcumuz Giresun’daki basketbol sevgisini yaşatmak için yoluna devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bunca zamandır liglerimize renk katan bu iki değerli kulübün yanı sıra iki büyük kulüpte daha sorunlar yaşanıyor. Son dönemde “kayıp sezonlar” yaşayan Galatasaray, sık sık yaşadığı koç değişikliğinin yanına bir de komik bir bütçe planlaması ile gündeme geldi. Galatasaray’ın başına 1 sezondaki 3.koç olarak gelen Oktay Mahmuti’nin de ayrılığının altında yatan ilk sebep de bu bütçe. Yönetimin Mahmuti’ye 3 milyon dolarlık bir bütçe önerdiği belirtiliyor. 3 milyon dolar, evet 3 milyon. Biraz esnaf tabiri olacak ama kusura bakmayın, Bebek’te ortalama 2 daire fiyatına bir kadro oluşturulmak isteniyor. Tamam, önceki dönemlerden kalan bir borç yükü var ama bahsettiğimiz kulüp sıradan bir Anadolu takımı değil, Galatasaray.

Boşalan koçluk görevine Hakan Demir, Ertuğrul Erdoğan ve Yağızer Uluğ isimlerinden birini düşünen yönetim iddialara göre de bu 3 isimle TT Arena’da bir görüşme gerçekleştirdi. Bu noktaya kadar her şey normalken, öğrenilen bilgilere göre 3 koça da aynı gün, aynı saatte randevu veriliyor. Daha sonrasında koçlardan biri hatıra olsun diye locanın camından fotoğraf çekmek için harekete geçtiğinde yan locadan bir diğer koç cama tıklatıyor. Ardından 3.koçun da diğer 2 koça katılması ile 3 koç da birbirlerinden habersiz geldikleri görüşmede birleşmiş oluyor. Genele bakıldığında tebessüm edici bir olaydan başka bir şey olmadığı sanılsa da aslında bu olayın Galatasaray Basketbol Şubesi’nin ne kadar amatörce “idare edildiğini” ortaya koyuyor. Hele bir de 3 koça da aynı anda randevu verilmesinin ardında Şube Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya’nın tatile çıkacak olması gibi bir iddia var ki hiç detayına girmiyorum.

Galatasaray’ın sezon sonunda kadar geçirdiği süreci tıklayarak okuyabilirsiniz.

Galatasaray yapar da Beşiktaş geri kalır mı? Bütçe-başarı endeksine bakıldığında kabul edilebilir bir sezon geçiren siyah beyazlılarda Ufuk Sarıca sorunu devam ediyor. Tecrübeli koça “Ya Milli Takım ya da Beşiktaş” ısrarında bulunan yönetim, Sarıca’yı zor bir karara sürüklüyor. Diğer bir yandan yönetimin bu ısrarının arkasında bütçeyi düşürme isteği yattığı, Ufuk Sarıca’nın da bunu kabul etmediği bu nedenle koçla yolların ayrılması halinde tazminat ödemekten kaçınmak için Milli Takım’ın bahane edildiği ileri sürülüyor. Sarıca’nın istifa etmesi halinde, BSL’ye yeni katılan Bahçeşehir Koleji’nin teklifte bulunması bekleniyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here