Galatasaray Odeabank: Kayıp Sezon

399
BSL
Galatasaray Odeabank Kayıp Sezon

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde sezonun en büyük hayal kırıklıklarından biri şüphesiz Galatasaray Odeabank.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Süreci geçtiğimiz sezonu beklenilenin altında geçirirken, takımın başında bulunan koç Ergin Ataman’ın yönetim tarafından serbest bırakılışından ele almak kanaatindeyim. Takımın ligde aldığı sonuçlar kadar Ergin Ataman’ın kulüpten ayrılışı da büyük ölçekte bir krize sebep olmuştu. Sezon sonuna doğru alınan farklı yenilgiler, kulübün çektiği mali sıkıntılar zaten var olan kötü gidişatı taraftar nezdinde de iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştı. Hatta olaylar Ergin Ataman ve bir grup taraftar arasında sözlü sataşmaya kadar vardı.  Kulüp ile yollarının ayrılması sonrası yaptığı açıklamalarda yönetimi ağır bir dille eleştiren Ataman, takımının başında herhangi bir ücret talebinde bulunmadan da yer alabileceğini ancak yönetimin bunu kabul etmediğini açıkladı.

Ergin Ataman ayrılığı sonrası Dursun Özbek yönetimi takımın başına bir başka tecrübeli koç, Erman Kunter’i getirdi. Bu süreçte takım bütçesinin yarı yarıya düşürülmesi tamamen karamsar bir ortam oluşmasına neden oldu. Azalan bütçenin yansıması olarak takımda geçen sezondan sadece 3 Türk oyuncu kadroda tutulabildi. 1’er yıllık sözleşme yenileyen Göksenin Köksal ve Ege Arar, opsiyonlu sözleşmesi devam eden Emir Preldzic takımından ayrılmayan 3 oyuncu oldu. Takımdan ayrılan kaptan Sinan Güler’in de Fenerbahçe Doğuş ile anlaşması ayrı bir polemik yarattı. Sinan’ın ayrılığı sonrası kaptanlık görevini Göksenin Köksal üstlendi.

Sezon öncesi baştan aşağı yenilenmiş kadrosu ile Galatasaray Odeabank, Bormio kampı öncesi kadrosunu şu şekilde yapılandırmıştı: Göksenin Köksal, Ege Arar, Emir Preldzic, Mehmet Yağmur, Serkan Aydın, Erol Yiğit Yaşa Şekeroğlu, Abdülkadir Çakır, Dwight Hardy, DaJuan Summers, Alex Renfroe, Scotty Hopson, T.J. Cline, Richard Hendrix, Rakeem Christmas.

Sezonun ilk haftasında Gaziantep Basketbol ile karşılaşan Galatasaray Odebank, 82-58 gibi net bir skorla sahadan galip ayrılan taraf olsa da önümüzdeki birkaç maç ligde inişli çıkışlı bir grafik izleyecekti. Aynı dönemde EuroCup B Grubu’nda da yer alan sarı kırmızılı ekip oldukça kötü bir performans ile Avrupa defterini açmıştı. EuroCup’taki ilk 4 maçını da kaybeden Galatasaray Odeabank’ta istifa sesleri henüz sezon başında yükselmeye başladı. Kötü gidişatı sezon başında bırakıp yoluna devam etmek isteyen yönetim ve teknik ekip Rakeem Christmas ve T.J. Cline’in sözleşmelerini karşılıklı anlaşarak feshetme yoluna gitti.

Ligin ilk 10 haftası geride kalırken 5 galibiyeti ve 5 mağlubiyeti bulunan Galatasaray’da henüz krizin zirve yaptığı döneme dair gelişmeler yaşanmamıştı bile. Basketbol Süper Ligi’nin 11 haftası dahil art arda 5 lig maçını kaybeden ekipte artık tamamı ile kaos ortamı hakimdi. Arayış içerisinde olan Kunter ve ekibi, Amerikalı forvet Henry Walker ile 1 aylık kontrat imzalama kararı aldı. Ancak bir türlü önüne geçilemeyen yenilgilerin ardından 5 maçlık mağlubiyet serisinin 3 maçı olan İBB karşılaşması sonrası önce kulübün basketboldan sorumlu yöneticisi Can Topsakal ardından koç Erman Kunter görevlerinden istifa etti. Diğer taraftan, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bu denli kötü bir oyun ortaya koyan sarı kırmızılı takım EuroCup’ta B Grubu’ndaki son 4 maçını kazanarak 5 galibiyet, 5 mağlubiyet ile grubunu 2.bitirerek adını Top16’ya yazdırmayı başardı.

Koç arayışlarına devam eden ekip bir hafta geçmeden iki Türk koç, Ahmet Çakı ve Oktay Mahmuti ile temasa geçti. Ergin Ataman sonrası Erman Kunter’le anlaşan ancak yine istenilen sonucu alamayan Galatasary Odeabank yine bir Türk koçla, Oktay Mahmuti ile 1,5 yıllık bir anlaşmaya vardı. Felaket filmlerini aratmayan senaryolarla karşı karşıya kalan Galatasaray, bu sefer de geçtiğimiz sezondan alacakları olan Russ Smith dolayısıyla 2 hafta transfer yasağı aldı. Alacaklıların biri kapıya dayanınca diğerlerinin de yetişmesi pek gecikmedi. Oktay Mahmuti’nin takımın başına geçeli daha bir hafta yeni geçerken Scotty Hopson’ın alacaklarını gerekçe göstererek anlaşmasını tek taraflı feshetmesi ile kulüp bir kez daha sarsıldı.

Kötü başlayan EuroCup sezonunu seri galibiyetler alarak Top16’ya taşıyan sarı kırmızılılar maalesef serisini devam ettiremedi. Top16’dan sadece 1 galibiyet çıkartabilen Galatasaray Odeabank Avrupa macerasına bu sezonluk son verdi. Geçtiğimiz haftalarda Muratbey Uşak mağlubiyeti sonrası Oktay Mahmuti “Biz plaoffu hak etmiyoruz.” sözleri ile aslında sezonun kısa bir özetini aktardı. Kanaatimce hem yönetim hem de teknik ekip-oyuncular açısından bu sezonun bir kayıp olduğu; söz sahibi olanlar, ilkleri-enleri yaşatan bu büyük camianın eski güzel günlerine döndürülmesi çabası içerisinde bulunulacaktır. Galatasaray Odeabank şuanda 12 galibiyet ve 16 mağlubiyet ile Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi normal sezonu bitimine 2 hafta kala playoff kotası dışında.

Cem Güler

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here