Fenerbahçe, Ülker Arena’da Çiçek Açtı

288
Fenerbahçe, Ülker Arena'da Çiçek Açtı
Fenerbahçe, Ülker Arena'da Çiçek Açtı

UDOH’SUZ FENERBAHÇE, ÜLKER ARENA’DA ÇİÇEK AÇTI : FENERBAHÇE 84 – 63 PANATHINAIKOS

Fenerbahçe’nin evine döndüğü maça taraftarın ilgisi büyüktü. Maçı 11.375 biletli taraftar takip etti. Fenerbahçe, maça çok etkili başladı. Hücumda kusursuz bir performans sergileyip ilk dakikada 5-0 öne geçen Fenerbahçe savunmada Chris Singleton’ı ilk çeyrekte durduramadı. Çok kolay sayı yiyen bir Fenerbahçe vardı sahada. 7. dakikada skor 21-16 iken, çeyreği Datome’nin ve Ahmad Düverioglu’nun bulduğu arka arkaya basketlerle çeyrek sonunda 27-16 üstünlük yakaladı.

2. çeyreğe de hücumda harika girdi Fenerbahçe, arka arkaya bulunan basketler, Düverioglu’nun müthiş savunmasıyla 34-16 üstünlük yakaladı ve 2. çeyrek başı 7-0, toplamda 13-0’lık bir seri buldu. Periyodun geri kalanında Fenerbahçe hücumda Düverioglu dışında takım yetersiz kalıp çok iyi performans sergilese de, yaptığı iyi savunmayla Panathinaikos’un kilit oyuncularını durdurmaya başardı. Maçın son 8 dakikasında iki takım da düşük tempoda oynadı ve iyi hücumlar, boş şutlar bulamadı. 8 dakikada 16 sayı çıkması da bunun en büyük göstergesi.

Devre arasında 44-28 Fenerbahçe üstündü ama Obradovic hala tatmin olmamıştı. Bunun öncelikli sebebi ikili averajı ele geçirmekti. Galibiyeti de perçinlemek istiyordu. 3. çeyrekte Fenerbahçe’de Ahmet Düverioğlu muazzam bir performans sergiledi ve Udoh’un yokluğunu aratmadı. Hücumda biraz tutuk olan Fenerbahçe’de bitirici rolünü üstlendi ve farkın korunmasında etkili oldu. Çeyreği de Fenerbahçe 60-45 önde kapattı. Son periyot Sloukas’ın arka arkaya 2 isabeti ile 23 farka kadar Fenerbahçe, periyodun geri kalanında iyi savunma yaptı ve geri dönüşe izin vermedi. Maçı Fenerbahçe, 84-63 gibi rahat bir şekilde kazandı.

YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA !

Fenerbahçe taraftarı, Ülker Arena’da bir klasik haline gelen İzmir Marşı’nı yine söyledi ve stadda muhteşem bir ambiyans oluştu. Marş da taraflı tarafsız tüm takım taraftarlarından beğeniyle karşılandı.

 

FENERBAHÇE

GALİBİYETİN ANAHTARLARI

  •  Ahmet Düverioğlu
  •  2. çeyrek ortasından sonra yapılan sert savunma
  •  Datome’nin ilk çeyrek sonu ve ikinci çeyrek başı fark açılırken bulduğu kritik isabetler
  •  Luigi Datome, 2/6 2S, 4/7 3S isabetle 16 sayı, 3 asist ve 4 ribauntluk müthiş bir katkı verdi ve formsuz günlerinden uzaklaştığının izlemini verdi.
  •  Jan Vesely, 6/8 2S, 1/2 SA isabetle 13 sayı, 2’si hücum ribauntu olmak üzere 4 ribaunt çıkardı. Savunmada kötü bir performans gösteren Çek oyuncunun kafası oldukça dağınık gözüküyor. Kritik virajlara gelindikten sonra kendine geleceğini düşünüyorum.
  •  Ahmad Düverioğlu, 6/7 2S, 1/2 SA isabetiyle 13 sayı, 4 hücum ribaundu, 2 blok, 1 top çalma ve 1 asistle oldukça sürpriz bir kadro verdi. Ürdünlü oyuncu böyle performans sergilemeye devam ederse, Obradovic tarafından rotasyonda süresi artacaktır.

HAYAL KIRIKLIĞI: Pero Antic. 0/5 3 sayı isabetiyle oynadı ve savunmada da oldukça isteksiz bir görüntü çizdi.

PANATHINAIKOS

MAĞLUBİYETİN SEBEPLERİ

  •  Xavi Pascual’ın sistemini henüz oturtamamış olması
  •  Bourousis ve Gentile gibi çok önemli oyuncuların neredeyse eline top değmemesi, ikisinin toplam 3 tane top kullanması. Kullanılan 2 top da onlara yıkılan zor şutlardı.
  • Mike James
  • Calathes 2 sayı 4 asist 1/8 isabet.

Mike James 7/8 2S, 2/3 3S, 5/5 SA isabetiyle 25 sayı üretti. Bu maç yüzdeleri gerçekten müthiş ama ben Panathinaikos’un bu kadar fark yemesinin en büyük sebebini ona bağlıyorum. Çünkü hiç top dağıtmayan, çok dengesiz hareketlerle potaya gitmeye çalışan bir görüntüde. Koçu Xavi Pascual tarafından kontrol dışı oynadığı oyunlar sınırlandırılmalı diye düşünüyorum.

Chris Singleton 3/5 2S, 2/2 3S, 1/2 SA isabetiyle 13 sayı üretti. Panathinakos’un ilk çeyrek son 3 dakikaya kadar maça tutunmasında en önemli etkendi.

Son haftalarda düşük performans gösteren Fenerbahçe’nin, Bennett’in formsuzluktan Udoh’un da sakatlıktan oynamadığı bir maçta kazanması önemliydi. Bu maç Fenerbahçe için moral maçı olacaktır.

Ali Halil Taşbek

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here