The Big Fundamental

487
San Antonio Spurs
The Big Fundamental

Kendisi için derler ki, “76’da kasvetli bir sonbahar akşamüstünde estetik basketbola bir tepki olarak dünyaya gelmiştir.” diye. Evet o; yakın çevresinde Timmy, bizim bildiğimiz Tim Duncan. Atatürk’ün şu sözüne aşırı uyacak nadir karakterlerden benim açımdan: “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” Onda ahlak kısmı sporculuğu kadar da mükemmeldi çünkü..

Neyse fazla romantizme gerek yok. Neden Tim Duncan benim konum bu yazıda? Neden gönüllülük için bunu yazıyorum? Ona gelelim.. San Antonio Spurs’ün şu an geldiği istikrarlı konum böyleyse sebebi tabii ki Timmy. Popovich de çok büyük paya sahip olsa da, “O olmasaydı ben şu anda burada olmazdım” demiştir. Tim Duncan 1. Sırada draft edilen; çok da estetik olmayan, takım için gerekli olan neyse o anda onu veren bir basketbolcu. Block, orta mesafe şutu, turnike hatta son saniye üçlüğü bile.. Çünkü takımın ihtiyacı vardı, o da onu yapıyordu. Örnek mi? Durant’e yaptığı muazzam bloğu, Phoenix’e attığı son saniye üçlüğü gibi. Az önce yazdığım gibi takıma yönelik oyunu belki de ona MVP lik kazandırdı.  2003 de MVP olduğunda Kevin Garnett istatistik anlamda ondan daha iyiydi. NBA yönetiminin  sanırım o zaman daha çok takıma katkıyı önemsediği zamanlardı. Şimdi savunma katkısı sıfır olan Harden da MVP oluyor mesela. İşin ilginç kısmı üst üste 2 kere MVP seçilmiş, ilk 6 sezonunda hem sezonun ilk 5’ine hem de savunma 5’ine seçilmiş biri. Ama bunları yaparken yüzünde ne bir hırs var ne bir öfke var. Bunları hiç takmadan yapıyormuş gibi hissettirmesi onu da özel yapan şey zaten sanırım. Ben sıradan basketbol izleyecisinin Vince Carter, Kobe Bryant veya Lebron James gibi estetiklikte zirvede oyuncuların milyonlarca fanının olmasına şaşırmıyorum. Benim gibi rafine basketbol izleyicilerine  hoş gelir ancak yaptıkları. Ama belirtmek de lazım, yaptıklarının ne kadar zor olduğunu televizyondan anlayamazsınız, çok kolay gösteriyor çünkü.. Lampard (hayranıyım) gibi nostalji olacak ama Dennis Bergkamp gibi.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

O mahcup, utangaç görünüşü ile yapıyor bir de bunları, o zaman insan daha da çok seviyor bu adamı.

Özlüyoruz bu tip oyuncuları. Kawhi Leonard da o ışık vardı ama o spot ışıklarını, Melekler Şehrini istiyor. Lakers hep böyle yapacak bir şey yok.

Muhammed Burak Öztürk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

  1. Kardeşim Tim Duncan’ı bende çok severim. Hem takıma olan aidiyetinden hem de benim açımdan alçak gönüllülüğünü o muazzam, satranc oynar gibi, tam bir winner gibi bir oyunuyla birleştirmesini, gerçekten efsane olup birçok kişi tarafından da kabul gören en iyi 4 numara yapıyor kendisini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here