Scottie Wilbekin’in Yol Ayrımı

698
Scottie Wilbekin’in Yol Ayrımı
Scottie Wilbekin’in Yol Ayrımı

Bundan 3 sene önce ülkemize ayak basan Scottie Wilbekin, bu geçirdiği süre içerisinde Türk basketbolseverleri kendisine hayran bırakacak pek çok başarıya imza attı. David Blatt önderliğinde istikrarlı bir yükseliş yakalayan Scottie, bu yıl Darüşşafaka’yı EuroCup şampiyonluğuna taşımayı bildi. Daçka’yla 2 sene önce Euroleague’de Real Madrid ile çeyrek final mücadelesi verirken Scottie Wilbekin hiç şüphesiz Brad Wanamaker’dan sonra o takımın en önemli parçasıydı. 2017/2018 sezonunun başında Brad Wanamaker’ın Fenerbahçe Doğuş’un yolunu tutmasıyla takımdaki “liderlik” rolünün Scottie Wilbekin’e geçeceğini tahmin etmek bizler için çok zor olmadı. Geçtiğimiz sene EuroCup’ta 19.7 sayı 4.8 asist ortalamaları tutturdu. Özellikle 41 sayılık Bayern Munich maçı gerçekten izlenmeye değerdi. Ligimizde de 16.9 sayı 5.1 asist ortalamaları yakaladı. Darüşşafaka’yı tekrardan Euroleague’e taşıyan yıldız oyuncunun önünde bir yol ayrımı var. Scottie Darüşşafaka’nın 1-2 tık üstü bir takımda boy göstermek istiyor. Gösterdiği performansla çevresinde takım kurulacak bir guard seviyesine geldiğini gösteren Scottie’ye şuana kadar 2 talip olduğu söyleniyor. Bu takımlar Maccabi Tel Aviv ve Anadolu Efes.

USA Team Fans
USA Team Fans

İşin ilginç olan yanı ise Scottie’nin Anadolu Efes’le, kulübü Darüşşafaka’nın ise buy-out bedeli hususunda Maccabi ile anlaşmış olması. Geçtiğimiz seneyi hayal kırıklığı ile sonlandıran Anadolu Efes, koç Ergin Ataman önderliğinde yeniden yapılanmaya giderek hızla transferleri açıklamaya başladı. Yerli oyuncu olarak Metecan Birsen, Sertaç Şanlı ve Buğrahan Tuncer, yabancı rotasyonu için de Rodrigue Beabouis, Adrien Moerman ve Vasilije Micic’i kadrosuna kattı. Ayrıca Vladimir Stimac, Errick McCollum, Toney Douglas ve Berk Demir ile yollar ayrıldı. Koç Ergin Ataman’ın oyun sistemini ve basketbol felsefesini düşündüğümüz zaman Scottie Wilbekin’in bu sistem için ne kadar önemli bir role sahip olacağı anlaşılabilir. Ayrıca artık yerli oyuncu statüsünde olduğundan ve ligimizi de yakından tanıdığından dolayı Scottie Efes için deyim yerindeyse nokta atışı bir transfer olacaktır. Diğer yandan Scottie Wilbekin için Darüşşafa ile anlaştığı söylenen Maccabi, bu transfer bakımından Anadolu Efes’in en büyük rakibi. Geçtiğimiz sene başı Pierre Jackson, Norris Cole, DeAndre Kane, DeShaun Thomas gibi isimlerle anlaşarak büyük umutlarla yeni sezona başlayan Maccabi için sonuç yine hüsran oldu. Onlar da Efes gibi yeniden yapılanmanın yolunu tuttular ve bu bağlamda anahtarı teslim edebilecekleri nitelikte bir guard arayışındalar. Scottie’nin oyun stili, alıştığımız Maccabi Tel Aviv’in yıllardır oynadığı sistemle bağdaşır nitelikte. Bundan dolayı Scottie Maccabi için de nokta transfer olacaktır. Gerçi geçen sene gösterdiği harika performanslardan sonra bu isim hangi takıma giderse gitsin, kesinlikle nokta transfer olacaktır diyebiliriz. Özellikle EuroCup yarı final-final serilerinde 4 maça çıkan Scottie’nin bu maçlardaki istatistikleri kendisine hayran olmamıza yetiyor. Scottie Wilbekin bu 4 maçta 29.25 sayı, 1.5 ribaund ve 4.25 asist ortalamaları tutturdu. Gerçekten muazzam. Aynı zamanda bu 4 maçta tamı tamına 21 üçlük isabeti kaydetti! Yüzdesi de hiç fena değil. 45 denemede 21 isabet, hem de böylesine büyük maçlarda.

Scottie’yi methetmenin artık pek anlamı yok, kendisini tamamiyle kanıtlamış durumda. Kendisi için en doğru kararı vermesini ummakla birlikte ligimizde kalmasını diliyorum. Çünkü kesinlikle ligimizin seyir zevkini arttıran oyuncularından bir tanesi. Gelecek ne getirir bilinmez ancak şunu da belirtmek lazım. Scottie Wilbekin’i şuan için Euroleague’de elit guardlar kategorisinde saymak biraz zor. Ancak bu sene göstereceği performans onu bu seviyeye taşıyabilir. Karar kendisine ait. Umarım kendisi ve kariyeri için en doğru kararı verir!

Enes İhsan Çelik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here