Stephon Clark’ın Korkunç Ölümü

15878
NBA
Stephon Clark'ın Korkunç Ölümü

Geçtiğimiz Pazar günü Sacramento’da 22 yaşındaki 2 çocuk babası Stephon Clark isimli genç, polis ekipleri tarafından öldürülmüştü. Stephon Clark’ın suçsuz olması ve acımazsıca katledilmesi Amerika’nın manşetlerine taşındı. Sacramento Kings’de dün gece oynanan maç öncesi gösterdiği tepkiyle bu olaya kayıtsız kalmadığını gösterdi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Pazar günü yaşanan olayda, Stephon Clark büyükannesine ait evin bahçesinde otururken polisler bir adamın araba camlarını kırdığına dair bir ihbar aldı ve harekete geçti . İhbar edilen yer Clark’ın bulunduğu yerin yakınlarındaydı. Helikopterle bölgede araştırma yapan ekip, bahçede oturan Clark’ı fark etti. Yanlış yönlendirme ile birlikte Clark’ı aranan suçlu sanan ekipler bahçeye doğru yöneldi. Clark’ın elindeki telefonunu silah zannettiler ve Clark’a 20 el ateş edip öldürdüler. Bu cinayete ilk tepki Sacramento’da yaşayan insanlardan geldi. Atlanta Hawks ile oynanacak maç öncesinde Golden 1 Center’ın önünde toplanan taraftarlar hem Clark’ı andı hem de polisi protesto etti. Polis ve stadyum görevlileri olaya müdahele etti. Olayı protesto eden insanları çevreden uzaklaştıran ekip, 17.000 biletli seyirciden sadece 2.000 kadarını stadyuma aldı. Çıkan bu olaylar yüzünden maç 40 dakika gecikmeli başladı. Kings maçı 105-90 kazandı.

Tepkiler Sacramento halkı ile de sınırlı kalmadı. Maç öncesi açıklama yapan Kings’in sahibi Vivek Ranadive olay hakkında konuştu:

‘’Pazar günü dehşet verici bir olay yaşadık. Oyuncularım, yönetim, kısaca bütün Sacramento ailesi acıyı paylaşıyoruz. Bütün olanlar korkunç ve bu kayıp için çok üzgünüz. Sizin bu protestonuzu biz de haklı buluyoruz. Bu olay adına üstümüze düşeni yapacağız çünkü bu bizim sorumluluğumuz. Biz burada ten rengin fark etmeksizin birbirimize bağlıyız. Bu normal bir durum değil. Bu yüzden herkesi bir araya getirmek ve bu olayın bir daha olmaması için sıkı çalışacağız’’

Sacramento’da 7 sezon forma giyen takımın eski yıldızı DeMarcus Cousins ise menajeri vasıtası ile yaptığı açıklamada Clark’ın ailesi ile iletişime geçtiğini ve bütün cenaze töreni masraflarını karşılamak istediğini bildirdiğini söyledi.

Takımın oyuncusu Garrett Temple ‘’ İlk olarak söylemek istediğim prostestolara %100 hak veriyorum. Eğer işim olmasaydı büyük ihtimalle ben de dışarıda halk ile birlikte barışçıl bir protesto gerçekleştiriyor olacaktım çünkü bu olanların artık durdurulması gerek’’

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here