Mehmet Okur: NBA’de Başantrenör Olmak İstiyorum..

609
Mehmet Okur NBA'de Başantrenör Olmak İstiyorum..
Mehmet Okur NBA'de Başantrenör Olmak İstiyorum..

Türk basketbolunun önemli isimlerinden Mehmet Okur, TEDxReset konferansında konuştu. Okur, katılımcılara hayatının derslerini, hiçbir zaman pes etmeme felsefesini ve hedeflerin önemini anlattı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Mehmet Okur’un NBA kariyerinden kısaca bahsedecek olursak; Mehmet Okur 23 yaşında 2002-2003 senesinde Detroit Pistons’a draft oldu ve böylece Okur’un NBA macerası başladı. İlk senesinde NBA’de 6.9 PTS, 4.7 TRB ortalamaları tutturmayı başardı. 2003-2004 yılında ise Detroit Pistons ile NBA şampiyonluğu yaşamayı başaran Okur, 2004-2005 senesinde Utah Jazz’a transfer oldu ve NBA kariyerinin en iyi dönemlerini geçirmeye başladı. NBA’de 7 sezon Utah Jazz forması giyen Okur, bu formayla 13.5 PTS, 7.0 TRB, 1.7 AST ortalamaları ile oynadı. 2007 yılında da All-Star olmaya hak kazanan Okur, 2011-2012 sezonunda Brooklyn Nets forması giydi ve sezon sonu belindeki ve ayağında sakatlık yüzünden aktif spor hayatını bitirmek zorunda kaldı.

NBA kariyerine harika şeyler sığdırmayı başaran Mehmet Okur, spor kariyerinin ilk dönemlerinde lisanslı futbolcu olduğunu söyledi. Aslında geç sayılabilecek bir yaş olan 13 yaşında basketbola başladığını söyleyen Okur, futboldan basketbola geçiş dönemini şöyle anlattı;

” Küçükken uzun boylu bir çocuktum. Bu yüzden babamın yönlendirmesiyle, biraz da gönülsüz olarak Oyak Renault’ta basketbola başladım. Kulübüm Bursa’da, ailem ve arkadaşlarım ise Yalova’daydı. Bu duruma alışmakta çok güçlük çekiyordum çünkü duygusal bir çocuktum.  Doğup büyüdüğüm çevreden uzakta olduğum için sık sık ağladığımı hatırlıyorum. Basketbolu sevdikçe bakış açım değişmeye başladı. Oyak Renault’da başarılı maçlar çıkarmaya başladım. Basketbola geç başlamanın açığını kapatmak için gece geç saatlere kadar çalışıyordum. Kısa sürede büyük takımların radarına girmeye başladım. 17 yaşında Tofaş’a transfer oldum. Çok iyi bir takımdı. 2 senede 5 kupa aldık. Sonra aniden kulüp kapandı.”

Tofaş’ta yaşadığı kariyerinin ardından Anadolu Efes’e transfer olan Okur, o zamanlarda hedefinin Milli Takım ve NBA olduğunu ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;

” Kariyerimin ilk yıllarında NBA’i hedeflediğimi söylediğimde bazı arkadaşlarım bana gülüyordu. Oysa ben içtenlikle bu hedefe ulaşacağıma inanıyordum. Anadolu Efes’le çok önemli başarılar kazanınca NBA takımları beni takip etmeye başladı. 2002-2003 yılında büyük heyecan yaşadığım draft seçimi gününde Detroit Pistons tarafından seçildim. Detroit’te beni sahiplendiler, kısa süre de takımdaki performansımı artırmayı başardım ve ilk 5 çıkmaya başladım. NBA’de şampiyonluk yaşayan ilk Türk oldum. 2004 senesinde Utah Jazz’den gelen teklifi değerlendirdim. Çünkü ilk beş başlayacağım bir takımda oynamak istiyordum. Utah Jazz’de 7 sene boyunca çok önemli başarılar kazandım. NBA All-Star kadrosuna seçilmeyi başardım ve 3’lük rekoruna sahip oldum. ”

Şimdi ki hedefinin de NBA’de başantrenör olmak istediğini belirten Okur, bu konu ile ilgili de şu sözleri söyledi;

” Ben hiçbir zaman tatmin olmadım, daha fazlasını aradım ve istedim. Basketbolu bıraktıktan sonra NBA’de ilk Türk koç olma şerefini yaşadım. Kendimi geliştirmeye devam ediyorum. İnşallah bir gün NBA’de baş antrenör olarak Türkiye’yi temsil ederim. ”

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here