Son Model Cleveland Cavaliers

1123
NBA
Son Model Cleveland Cavaliers

Şüphesiz herkes takas dönemi bitmeden Cleveland’ın hamle yapacağını düşünüyordu ama böylesi hamleleri kimse hayal bile edemiyordu. Kadrosuna 4 oyuncu katarken tam 6 kişiyi gönderdi Cleveland Cavaliers!

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

İlk olarak Isaiah Thomas ve Channing Frye karşılığında Lakers’dan Jordan Clarkson ve Larry Nance Jr.’ı kadrolarına kattılar. Ardından Utah ve Sacramento ile girdikleri 3’lü takas sonucunda George Hill ve Rodney Hood’u kadrolarına katıp, Jae Crowder ve Derrick Rose‘u Utah Jazz’e, Iman Shumpert‘ı Sacramento’ya gönderdiler. Tecrübeli yıldız Dwyane Wade‘i ise 2.tur draft hakkı karşılığında Miami Heat’e takasladılar.

Hamleleri değerlendirmeye sırasıyla başlayalım. Önce Lakers ile gerçekleşen takası ele alalım. İlk olarak, rotasyonda sonlara kalan ve ortalama 12.4 dakika süre alan Channing Frye yerine, genç ve atletizmi üst seviyede olan Larry Nance Jr. kadroya katmak Cavs açısından olumlu bir hamle oldu. Takasın diğer parçası olan Thomas- Clarkson hamlesi ise Cavs’ın yaptığı hamlelerin en düşündürücü kısmı oldu. Thomas, Cavs’ta oynadığı kısa sürede bekleneni veremese de, bunda sakatlığının etkisi olduğu bir gerçek. Çoğunluk ona güvenip sezonu onunla bitirmenin daha iyi olacağını düşünse de Cavs cephesi ondan ümidi kesmiş olacak ki son anda takaslandı. Yerine kadroya katılan Clarkson Cavs’a faydalı olabilecek bir oyuncu. Skorer oyun kurucu 14.5 sayı ve 3.3 asist ortalamalarıyla oynuyor.  Cleveland’ın hücumlarına çeşitlik katacağı aşikar.

2. bir hamle olarak George Hill ve Rodney Hood kadroya katıldı. George Hill “komple” bir oyun kurucu. Özellike kısa savunması ve tecrübesiyle takıma olumlu katkıları olacaktır. Tecrübeli oyuncu bu sezon 10.3 sayı ve 2.3 asist ortalamalarıyla oynuyor. Rodney Hood ise Cavs’ın bu sezon verim alamadığı 2 numara pozisyonu için oldukça güzel bir hamle. Skorer oyuncu bu sezon 16.8 sayı ortalamalarıyla oynuyor. Takıma çok büyük katkı sağlayacağını ve kritik bir oyuncu olacağını düşünüyorum.

Cleveland’ın bu takaslarda karlı çıktığı en önemli nokta verim alamadığı oyuncuları gönderip, yerine faydalı olabilecek oyuncular katmak. Ayrıca giden 6 oyuncunun yaş ortalaması 30.7’iken gelenlerinki 27. Bu gençleşme takıma en çok savunma yönünde katkı sağlayacak. Ayrıca gelen gidenlere baktığımız zaman kadrosunu güçlendirdiğini söyleyebilirim.

Cavs’ın en büyük dezavantajı ise takas süresi boyunca aradığı pivotu kadrosuna katamaması oldu. DeAndre Jordan, Dwight Howard gibi oyuncularla isimleri geçse de Cavs, takas yoluyla pivot alamadan dönemi kapattı. Bir diğer dezavantaj ise uzun süreli baktığımız zaman ortaya çıkıyor: Takasla kadrolarına kattıkları Clarkson ve Hill’in kontratlarının fazlalığı. Clarkson’ın 3 yıl 37.5 milyon dolar, Hill’in ise 3 yıl 51 milyon dolarlık kontratları bulunuyor. Bu kontratlar, LeBron’ın serbest kalacağı yaz aylarında kendileri için yük olacaktır.

Cleveland’ın bu hamlelerle kadrosunu güçlendirdiğini düşünsem de, oluşan kadronun şampiyonluğa yeteceği konusunda ciddi şüphelerim var. Sezonun geri kalanında neler olacak, Cavs hedefine ulaşabilecek mi hep beraber göreceğiz.

 

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here