Ömer Faruk Yurtseven: Perde Arkası, Draft İhtimalleri

2595

Aslında spot ışıkları, henüz 13 yaşındayken boyu 1.88’e ulaşan Ömer Faruk’un epeydir üzerindeydi. 2014 FIBA U-16 Avrupa Şampiyonasında En İyi 5’e seçilen Ömer Faruk, 20 Mart 2015’te ilk EuroLeague tecrübesini Ülker Sports Arena’da Emporio Armani Milano karşısında yaşadı. Maçın son 1 dakika 4 saniyesinde bulduğu forma şansını iyi değerlendirdi ve daha 16 yaşında EuroLeague kariyerinin ilk sayılarını kaydetti.

Genç oyuncunun NBA ile tanışması da çok geç olmadı. NBA Global Games kapsamında 5 Ekim 2015’te Barclays Center’da Brooklyn Nets ile karşılaşan Fenerbahçe’de Ömer Faruk Yurtseven 15 dakika sahne aldı ve 8 sayı, 7 ribaunt, 1 blok katkısı sağladı. Başarı basamaklarını hızla tırmanan Ömer Faruk, U-18 Türkiye Şampiyonasında Eylül Basketbol İhtisas Kulübüne karşı 91 sayı 28 ribaunt ile Türkiye altyapı tarihinin en dominant performanslarından birini ortaya koydu.

Hal böyle olunca Fenerbahçe camiası, Ömer Faruk Yurtseven’den oldukça yüksek beklentilere sahipti. Obradovic tarafından işlenecek bir mücevher taraftarı heyecanlandırsa da Ömer Faruk’un Fenerbahçe ile birlikteliği çok uzun sürmedi. Önce Fenerbahçe’nin pivot sıkıntısı çektiği bir dönemde Amerika’dan dönmeyi reddettiği öne sürülen genç yıldız sonrasında 15 Şubat 2016’da Fenerbahçe’den sürpriz bir şekilde ayrıldı, ardından 16 Mayıs’ta North Carolina State University’e transferini açıkladı.

Fakat Ömer Faruk’un sezonun geride kalan kısmında Fenerbahçe ile profesyonel müsabakalarda yer alması, ona biraz pahalıya patladı. NCAA yönetimi kendisini sezonun ilk 9 maçından (sezonun %30’una denk geliyor) mahrum etmekle kalmadı, bir de kendi seçtiği bir hayır kurumuna $1000 bağışlama zorunluluğu getirdi. Cezasının yükümlülüklerini yerine getiren genç pivot, 15 Aralık 2016’da parkelere geri döndü.

Takvim yaprakları 14 Mart 2017’yi gösterdiğinde, Ömer Faruk 2017 NBA Draftında şansını deneyebileceğini belirtti. Draft Combine’a katılım göstermesinin ardındansa babası, sonraki sene de North Carolina State formasıyla kolejde oynayacağını açıkladı. Kolejdeki ikinci senesinde istatistiklerinde gözle görülür bir gelişme kaydeden Ömer, maç başına sayı ortalamasını 4.4’ten 14’e çekmeyi başarmıştı. 21 Mart 2018’de bu kez 2018 NBA Draftına katılmayı düşündüğünü dile getiren Yurtseven, drafta dahil olmaması durumundaysa başka bir koleje transfer olacağını ekledi. Akabinde NBA efsanesi Patrick Ewing’in antrenörlüğünü yaptığı Georgetown’a transferini gerçekleştirdi. Genç pivot, Georgetown formasıyla çıktığı ilk maçtan beri etkili performanslar sergiliyor. Ligin ilk müsabakasında Mount St. Mary’s karşısında 20 sayıyla oynayan Ömer Faruk, sezon genelinde de (6 maçta) 27 dakika, 17 sayı, 10 ribaunt, 1 asist ve %56.1 saha içi isabet yüzdesi ortalamalarını tutturdu.

Sadece yeteneğiyle değil; gerek Fenerbahçe’den ayrılış şekliyle gerekse TBF ile Milli Takım konusunda düştüğü fikir ayrılığıyla gündem olan bir isim Ömer Faruk Yurtseven. Özellikle 2019 FIBA Dünya Kupasında başımızı ağrıtan uzun eksikliği, Milli Takımda Ömer Faruk’un yokluğunu hayli hissettirmişti hatırlarsanız. Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, 15 Ağustos 2018 tarihinde konuya ilişkin “Ömer Faruk Yurtseven’e çağrı gönderdik ama cevap gelmedi. Bu bizi üzüyor. Ömer’in Milli Takımı önemsemesi, Cedi Osman’ı, Furkan Korkmaz’ı örnek alması lazım.” ifadelerini kullanmıştı.

Ömer’in babası Erdoğan Yurtseven’in konuya dair açıklamaları şu yönde:

Ömer’in okul değişikliğinden dolayı eski okulu aracılığıyla aldığı vize iptal oldu. Yeni okulu yeniden vize başvurusu yaptı ancak belgelerin hepsi tamamlanmadığı için vize henüz çıkmadı. Şu anki vizesi olmadan ülkeden çıkabiliyor ancak tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne dönemiyor.”

“Ömer milli takımda oynamayı istiyor fakat yasal prosedür önümüzü tıkadı. Koç Patrick Ewing, konuyla ilgili Hidayet Türkoğlu’na telefonda bilgi verdi. Sürece dair yapılan resmi yazışmalar federasyonun elinde mevcut. 20 Ağustos’ta okulu başlıyor. Vize işlemleri halledilmeden ülke dışına çıksa dönüş yapamıyor. Dönüş yapamayacağı için devamsızlık işleyecek ve devamsızlık durumunda da Ömer’in bursu kesilecek.”

“Dediğim gibi tüm bu bilgiler federasyonda var. Ömer, şartlar uygun olduğunda milli takımda yer almayı her zaman isteyen biridir. Fakat vize konusunda Georgetown tüm durumu olduğu gibi aktardı bize, durum tamamen anlattığım gibi.”

Genç yetenek son olarak 2020 NBA Draftına katılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından ilk turdan seçileceğine kesin gözüyle bakılıyordu Ömer Faruk Yurtseven’in. Ancak günler geçtikçe ve draft tablosu şekillendikçe Ömer Faruk’un sıralaması da aşağılar kaydı. An itibariyle 2. turun sonlarından seçilmesi beklenen Yurtseven, mock draft‘a göre 52. sıradan Golden State Warriors ile adı anılmakta.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz