Sıkı Tutunun Düşüyoruz

468
Sıkı Tutunun Düşüyoruz

Geçtiğimiz hafta içinde 2023 NBA Draft’ı birinci sıra seçiminin olağan şüphelileri Victor Wembanyama ve Scoot Henderson’ın karşı karşıya geldiği mücadelelere şahit olduk. Bu karşılaşmalar NBA camiasını bir hayli heyecanlandırdı.

“Geçtiğimiz akşam daha önce hiç görmediğimiz şekilde bir dibe vurma yarışı başlatacak gibi hissettiriyor.”
-ESPN’e konuşan bir GM

Şimdiden piyango biletlerini alıp kura günü için rezervasyon yapan takımlar var. Thunder, Rockets, Spurs, Jazz, Pacers ve Magic’i bu listeye yazabiliriz. Asıl amaçları kaybetmek olmasa da kadrolarının playoff takımları seviyesinde olmamasından dolayı er ya da geç Draft kurası için yer ayırtacaklar listesine de Pistons, Wizards, Hornets, Knicks ve Kings’i ekleyebiliriz.

Victor Wembanyama’nın tam anlamıyla bir anomali olması bu heyecanı yaratan ana etken. Ayakkabıyla 2,28m boyunda olan Wembanyama, sahada adeta yaratık gibi gözüküyor. Asıl akıl almaz nokta ise bu fizikle yapabildiklerinin bir sınırı olmaması. “Video oyunu karakteri gibi” benzetmeleri yapılırken NBA 2K’de bile Wembanyama’nın sahip olduğu fizik ve yetenek setinin oluşturulmasına gerçeklikten uzak olduğu için izin verilmiyor.

“Son dönemde herkese ‘unicorn’ deniliyor. O, bir unicorn’dan çok uzaylı gibi. Hiçkimse daha önce onun gibi uzun boylu olan ama parkede bu kadar akıcı ve zarif birini görmedi.”
-LeBron James

Boyuna rağmen rahatlıkla topu yere vurabilen Wembanyama’nın repertuarında her şut mevcut. Ligdeki herkesin üzerinden şutunu kaldırabilecek olması da savunmalar için bir hayli endişe verici. Oyunun diğer yönündeyse yalnızca kapladığı alanla bile rakip hücumlarına sorunlar yaratacak. Lige girer girmez 5 numarada oynaması pek mümkün olmasa da 2,43m’lik kulaç uzunluğuyla yardım savunmasında çok önemli bir blok ve top çalma silahı olacak.

Bu tip ultra uzun oyuncular için en korkutucu şey ise sakatlık riski. Benzer uzunluktaki birinci sıra seçimleri olan Ralph Sampson ve Yao Ming’in kariyerleri yaşadıkları sakatlıklardan dolayı kısa kesilmişti. Wembanyama’nın sahada kalabilmeye yönelik çalışmalara öncelik vermesi gerekecek.

İlk sıra seçiminin bir diğer talibi olan Scoot Henderson da karşılaşma öncesinde Wembanyama hakkında yaptığı açıklamayla aşina olduğumuz NBA dramasına renk katacağını bizlere gösterdi.

“Eğer hiç doğmamış olsaydım birinci sıradan seçilmeyi hak edebilirdi.”
-Scoot Henderson

Scoot Henderson, kusursuzluktan bir hayli uzak olsa da her yönüyle gelişime çok açık bir profile sahip. Şimdiden NBA vücuduna sahip, güçlü ve patlayıcı bir atlet. İlk adım hızı, kuvveti ve yaratıcı bitirişleriyle delici bir NBA guard’ında olması gereken her şeye sahip. Omuz genişliği, uzun kolları ve temas alırken zorlanmamasıyla boyalı alana penetre ettiğinde onu durdurabilmek oldukça güç. Oyunun kontrolünü devralabilmesi de onu diğer oyunculardan ayıran en önemli özelliklerinden.

Atletizmini göz önünde bulundurunca iyi bir savunmacı olmaması için hiçbir bahanesi yok. Son sezonunda düşük yüzdeyle üçlük atsa da kendi şutunu yaratma yeteneği ve şut formu yüzdelerinin oldukça gelişeceğinin sinyallerini veriyor.

En son bu kadar ses getiren ilk iki sıra Draft seçimleri Zion Williamson ve Ja Morant’ti. Draft’a gidilirken ilginin ana odağı Zion Williamson’dı. Daha çok radar altında kalan Morant ise lige girdikten sonra sakatlıklarla da boğuşan Zion’dan daha çok başarıya imza atarak süperyıldız performanslarına imza attı. Wembanyama ve Henderson da Draft yoluna gidilirken benzer bir hikayeye sahip. Zion ve Wembanyama lige tarihi beklentilerle giriş yapacak ama sakatlık riskleri bulunan iki süperyıldız adayı, Morant ve Henderson da arka planda kalan iki süper atlet.

Bu iki özel yeteneği Draft edebilme şansını arttırabilmek için ligin son sırasındaki takımlardan tatsız “tanking” hamleleri görmeye hazırlıklı olun. Şunu da belirtmek gerekir ki hikayeleri benzerlik gösteren Ja ve Zion’un seçildiği 2019 Draft’ının kurasında Pelicans ve Grizzlies’in birinci ve ikinci sıraları alabilme ihtimalleri yalnızca %6’ydı. Son yıllarda Draft oranlarının birbirine yaklaşmasıyla belirsizlik oldukça arttı. Son anda playoff’u kaçıran bir takım bir anda kendini Wembanyama ya da Henderson’u Draft ediyorken bulabilir. 2023 Draft’ının NBA tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olması kuvvetle muhtemel.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz