Minnesota Timberwolves: Yanlış Ata Oynamak

357
Minnesota Timberwolves: Yanlış Ata Oynamak

2004 yılından bu yana Jimmy Butler’lı sezon haricinde Playoff’lara giremeyen Timberwolves, geçtiğimiz sezonki çıkışıyla birlikte Play-In turnuvasındaki maçını kazanarak bu makus talihini yendi. Bu talihin tersine dönmesindeki en büyük pay ise Anthony Edwards’ın gelişimiydi. Wolves, 2009 NBA Draft’ında Stephen Curry’nin önünden iki point guard seçtiğinden beri süregelen guard probleminin ilacı Edwards oldu.

Towns ve Edwards’ın varlığıyla sınıf atlayan Minnesota, Playoff’lara düzenli katılarak şampiyonluk için yarışan bir takım olabilmek adına büyük bir hamle yapma arayışına girdi. Bu arayış sonundaysa son yılların en sansasyonel takaslarından biriyle Rudy Gobert takıma katıldı. Wolves adeta evi arabayı satıp Gobert’e oynadı. Rotasyonun ana parçalarından olan Beverley, Vanderbilt ve Beasley’le birlikte 2021 Draft’ı ilk tur seçimi Bolmaro ve 2022 Draft’ı ilk tur seçimi Walker takasın oyuncu tarafıydı. Beş oyuncu takaslanmasına rağmen asıl delilik ise Draft hakları tarafında yaşandı. 2023, 2025, 2027 ilk tur seçimlerinin korumasız ve 2029 ilk tur seçiminin ilk beş sıra korumalı olarak takaslanmasının yanı sıra 2026 ilk tur seçimi değiştirme hakkı da Jazz’in eline geçti.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki takaslanabilir olan tüm ilk tur Draft haklarının tek seferde takas edilmesi tek kurşunluk bir hadisedir ancak Timberwolves bu kurşunu kendi ayağına sıktı. Bu takas, NBA tarihinin en “overpaid” takasları listesine net bir şekilde girdi ve takas piyasasını bozdu. Yıldız oyuncu olan Gobert, Süperyıldız’lık bir paket karşılığında takaslanınca “Gobert bu kadar ediyorsa Durant şu kadar eder.” şeklinde gayet doğru bir mantık oluştu ve Durant takaslanamayacak konuma geldi. Wolves yönetiminin Danny Ainge ile pazarlık dahi yapamaması, Gobert’in yüklü kontratı ve yaşının takas değerini ne kadar aşağı çektiğini hesaplayamaması ve Gobert’in olası alıcılarının verecekleri maksimum paketleri iyi okuyamamasıyla bu tek seferlik fırsatı yanlış kullandığını söyleyebiliriz.

Sahaya döndüğümüzde ise teknik olarak Gobert, Wolves’un çok büyük bir açığını kapayacak gibi gözükse de genel kanının aksine çok daha problemli bir yapı oluştu. Öncelikle asıl hata oyunu adeta “Ben Süperyıldız olacağım.” diye bağıran Anthony Edwards’ın etrafına takımı kurmak yerine KAT’in defolarının örtülmeye çalışılması. Yeteneği, fiziği, atletizmi ve potansiyeli her ne kadar aksini söylese de Towns ilk 7 yılında Süperyıldız olamayacağını herkese gösterdi. Hiç savunma yapamayan bir yıldız oyuncunun 5 numarada oynaması büyük bir yapısal problem çünkü saklanması diğer pozisyonlara göre çok daha zor. Bu yüzden de Wolves, Gobert’i takıma ekleyip Towns’u 4 numaraya kaydırarak son dönemde tekrar hayata dönen çift uzun sistemine geçti.

2020’de Davis-McGee/Howard, 2021’de ise Giannis-Lopez uzun ikilileri şampiyonluğa ulaştı. Geçtiğimiz sezon da Mobley-Allen ikilisi başarılı bir sezon geçirdi. Teoride kulağa hoş gelse de saydığım ikililerin Towns-Gobert ile ayrıldığı en büyük nokta ikililerden birinin elit perimetre savunmacısı olması. Gobert çok elit bir boyalı alan ve çember savunucusu ancak rakipler Playoff’larda onu dışarı çekip Jazz savunmasını paramparça etti. Towns ise savunmanın hiçbir alanında vasat bile değil. Günümüz 4 numaralarının önünde kalmakta, yardım savunması ve rotasyon yapmakta çok zorlanacak. Bu yüzden gerekirse Towns takaslanarak iki adım ileri gitmek için bir geri adım atma hamlesi yapılması çok daha doğru olurdu.

Jazz’deki en önemli problem Gobert’in takım arkadaşlarının zaaflarını tek başına kapatamamasıyken aynı sorun Minnesota’da da mevcut. Savunmanın saldırı noktasında D’Angelo Russell, yardımında da KAT olan bir ilk beşte Gobert’in bu oyuncuların defektlerini tek başına kapatabileceğini düşünmek delilik. Wolves’un Beverley’i takaslamak yerine Russell’ı bir şekilde o takasa dahil etmesi gerekiyordu. Edwards ve McDaniels iyi bir kanat savunması vaad etse de henüz o seviyede değiller. Bir diğer problem de tam olarak burada. Edwards prime dönemine giriş yaptığında eğer Gobert hala takımdaysa Gobert için de “Artık o seviyede değil.” diyeceğiz. Yıldız oyuncularının arasında 10 yaş fark olması takımın tavanını aşağı çekiyor. Hücumlarda Gobert’in boyalı alandaki varlığı da Edwards’ın verimliliğini düşürüp gelişimini baltalayabilir.

Wolves, Edwards’ın zaman çizelgesinde ilerlemek yerine o çizelgeyi alt üst etti. Takımı geliştirebilmek için manevra alanı da kalmadı. Sağlıklı bir Minnesota takımı normal sezonda iyi galibiyet sayılarına ulaşabilecek olsa da 7 maçlık serilerde başarılı olmaları çok zor. Timberwolves’un bu sezon neler yapacaklarını merakla bekliyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz