Sezonun Ardından

400
NBA
Sezonun Ardından

Yine her zamanki gibi heyecan dolu bir NBA sezonunu geride bırakmamızın ardından bu sezonun şampiyonu geçen sene de olduğu gibi güçlü ve dominant kadrosuyla Golden State Warriors oldu.

Bundan önceki 3 sezonda da izlediğimiz Warriors-Cavaliers arasında oynanan final serilerinin bu sezon da aynı takımlar arasında oynanması bir çok basketbol sever tarafından olumsuz karşılansa da, bir tarafta Warriors organizasyonunun profesyonelliği ve yıldızlarla dolu kadrosu, diğer tarafta da King James’in önderliğindeki Cavaliers takımının mücadelesi, taktiri hakediyor. Özellikle bu sezon her iki takımın kendi konferans finallerinde zorlanması bu 3 senelik serinin son bulması için büyük bir fırsattı.

Warriors’un Batı Finalleri’ndeki rakibi Houston Rockets, bu sezon Chris Paul gibi tecrübeli ve yıldız bir oyun kurucuyu kadrosuna katarak James Harden’ ın yalnız önderlik etmesine bir çözüm buldu ve oldukça iyi bir sezon çıkardılar. Batı Finallerine kadar gelip Warriors karşısında 3-2 öne geçmeyi başarsalar da, karşılarındaki takım mutlak şampiyonluk için kurulmuş bir kadroya sahipti. Rockets, 3-2 den sonra Warriors’un art arda alacağı iki galibiyeti engelleyemedi ve NBA Finalleri hedefleri sonraki bahara kalmış oldu.

Öte yandan normal sezonun ortalarına yaklaştıkça sıkıntılar yaşamaya başlayan Cavs, Ocak döneminde kadroda yaptığı önemli değişikliklerle takımı canlandırmaya çalıştı ve kısa vade de iyi iş başardıkları da söylenebilir. Bu değişikliğin yapılmasının en büyük nedeni takımın vazgeçilmesi Lebron James’in en çok şikayetçi olduğu şey olan koşmayan ve yeterli mücadeleyi sergileyemeyen bir kadroya sahip olmalarıydı. Yapılan takviyelerin ardından Cavaliers normal sezon içinde toparlansa da, Play-off’ların başlamasıyla sıkıntılar tekrar boy göstermeye başladı ve özellikle Doğu Finalleri’nde Kyrie Irving’den yoksun Boston Celtics’e karşı seride 2 defa geriye düşmeleri, bu sezonki şampiyonluk ümitlerini iyice bitirmişti.

Fakat Lebron James tekrardan neden isminin ligin en iyisi olarak anıldığını bir kere daha bizlere hatırlatarak takımını NBA finallerine taşımayı başardı. Final serisi ise Cavaliers için oldukça dramatik sonlandı. Özellikle California’da oynanan ilk maçta Cavs’ın alacağı bir deplasman galibiyeti hayati önem taşırken maçın son saniyelerinde Jr. Smith’in yıllarca konuşulacak hatası ve ardından gelen malubiyet Cleveland cephesini oldukça kötü etkilemişti.

Warriors ise Curry, Durant, Thampson, Green gibi yıldızlarından tam katkı almasının yanı sıra bench oyuncularıda yıldızların kenarda dinlendiği sıralarda oldukça iyi iş çıkardı. Warriors’un takım olarak gösterdiği bu performans ve kurulan kadronun her ayrıntısını, organizasyon olarak ne kadar profesyonel yönetildiğinin bir göstergesiydi. Final serisinin sonunda Warriors, Cavs’ı 4-0’la süpürdükten sonra son 4 sezondaki 3. Şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Her ne kadar sezonu geride bıraksak da yaz döneminin çok hareketli geçeceğini tahmin etmek zor değil.

Özellikle 1 Temmuz’da kontratı sona erecek olan Lebron James’in takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılırken asıl önemli soru hangi takımın onu kendi renklerine bağlayabileceği. Adaylar arasında Lakers ve Rockets öne çıksa da, farklı bir sürprizle de karşılaşabiliriz.

Engin Deniz Çabuk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz