Scottie, Daçka’yı Işınladı! 84-78

1304
Darüşşafaka - Fenerbahçe Doğuş
Scottie Wilbekin

Basketbol severler bir Pazar öğleden sonrası için bu ligden bir maç seçmeye çalışsa belki ilk tercihleri olacak düzeyde kaliteli ve keyifli maç izleyeceklerinden kesinlikle emin olabilecekleri kıvamda bir maç.

Maçın ilk hücumunu Fenerbahçe Doğuş alışık olduğumuz gibi bir hücum düzeniyle başlarken ilk basketini Jan Vesely ile buldu. Darüşşafaka ilk hücumunda Fenerbahçe Doğuş’un hanesine iki foul yazdırdı ve ilk basketlerini serbest atış çizgisinden buldu . Karşılaşmanın ilk üç dakikası karşılıklı basketlerle geçilirken iki takımda birbirini tartarcasına oynadı. İlk molaya 12-12lik eşitlikle girildi. Mola sonrasında Fenerbahçe Doğuş ilk hücumdan Brad Wanamaker’ın tereddütsüz bir üçlüğüyle döndü . Mola sonrası kalan sürede Darüşşafaka içi isabeti bularak sadece 3 sayı bulabildi ve ilk periyodu Fenerbahçe 15-18 önde tamamladı. Bana göre ilk periyodun bana göre en önemli istatistiği Fenerbahçe Doğuş’un üç sayı çizgisinin gerisinden diğer maçlardaki gibi bu on dakikayı da yüzdeli oynaması oldu.

İkinci periyoda iki takımda tutuk başlarken Darüşşafaka serbest atış çizgisine giderek devrenin bitimine 8 dakika kala 20-18 öne geçti. Fenerbahçe bu periyottaki ilk sayılarını 5.14 kala serbest atış çizgisinden buldu. Basketin hemen ardından şok baskı ile gelen iki sayı daha koç David Blatt’e mola aldırdı. Fenerbahçe 27 saniyede bulduğu 6 sayı ile farkı 2’ye indirdi. Fenerbahçe Doğuş’un bu atağına karşılık Darüşşafaka 10-4 lük seri ile devreye 2.43 kala bu kez koç Obradović’i mola almak zorunda bıraktı. Periyodun son bir dakikasında Doğuş Özdemiroğlu ile Jan Vesely arasındaki tartışmada Çekya’lı pivot rakibini sertçe ittirdi. Hakemlerin ortak kararı ile Jan Vesely maçtan diskalifiye edildi. Son hücumda ise Darüşşafaka’da sahnenin gerçek sahibi Scottie Wilbekin her zaman yaptığı gibi en sevdiği şeyi yaparak Fenerbahçe Doğuş’u soyunma odasına daha da zor durumda yolladı. Bu son saniye üçlüğüyle Darüşşafaka 12 sayılık fark ile soyunma odasına gitti. 45-33.

Üçüncü periyoda etkili savunmasıyla başlayan Fenerbahçe Doğuş savunmadaki performansını hücuma da yansıtınca oyun dengelendi. Bu bölümde pota altını karartan koç Obradović’in öğrencileri rakip potaya 21 sayı bırakırken kendi potasında 14 sayı gördü. Bu bölümde Fenerbahçe skor dağılımını çok iyi paylaşırken Darüşşafaka’nın 14 sayısının 7 si Scottie Wilbekin’den geldi. Bu periyota birlikte Fenerbahçe Doğuş maçı tekrar ortaya getirdi ve maça yeniden ortak oldu.

Son periyot karşılıklı basketlerle başlarken Gigi Datome’nin bitime 7.17 kala tepeden bulduğu üçlükle koç David Blatt’i molaya götürmek zorunda bıraktı. Moladan sonra iki takımda bir süre sayı üretmekte zorlanırken 4.21 kala Sant-Ross’un turnikesinin ardından fark 4’e yükseldi. Bu bölümden sonra Fenerbahçe Doğuş Sloukas ve Wanamaker ile skor üretirken Darüşşafaka karşılığı serbest atış çizgisinden verdi. Maçın Son Bölümü Çok büyük bir heyecana Sahne olurken Son dakikaya Darüşşafaka’nın 2 sayılık avantajı ile girildi. Maçın Son 20 saniyesinde Scottie Wilbekin bir kez daha sahneye çıktı ve attığı kritik üçlükle farkı 4’e çıkardı. Son anlarda da avantajını koruyan Darüşşafaka mücadeleyi 84-78lik skorla kazandı.

Bu sonuçla birlikte Darüşşafaka ligdeki 3. galibiyetini alırken Fenerbahçe Doğuş 2. mağlubiyetini aldı. Skor dağılımına bakacak olursak; maçın en skorer ismi Fenerbahçe potasına bıraktığı 30 sayıyla Scottie Wilbekin oldu. Fenerbahçe tarafında ise Brad Wanamaker eski takımının potasına bıraktığı 26 sayıyla rağmen Fenerbahçe Doğuş’un mağlubiyetine engel olamadı.

Alper Cengizhan Şahin

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here