Podyumsuz Bir Kariyer: Nico Hülkenberg

1312
Podyumsuz Bir Kariyer: Nico Hulkenberg

Alman Pilot Nicolas Hülkenberg, 2009 yılında Formula 1’e Williams test pilotu olarak adımını attı. Hülkenberg, henüz 20 yaşındaydı ve daha kariyerinin başında zorluklarla karşılaştı. Vatandaşı olduğu ülke Almanya’dan gerekli desteği alamayarak yalnız bir başlangıç ile bu zorlu mücadeleye girdi. Alman vatandaşlar, destekleyecekleri yeni bir pilot aramıyordu çünkü onlar Michael Schumacher, Sebastian Vettel gibi başarıya hiçbir zaman uzak olmayan pilotlara sahiptiler.

Nico Hülkenberg, bu yalnız başladığı kariyerde Williams ile 2010 yılında sezona dahil oldu. Genç pilot bu sezonda herkesi şaşırtarak Brezilya Grand Prix’inde pol pozisyonunu aldı. Hülkenberg ne kadar hızlı olabileceğini herkese kanıtlamıştı. Yarışta 8. olsa da kariyerinin başındaki genç pilot dikkatleri ilk olarak Brezilya’da üzerine çekmişti. Hülkenberg, sezonu takım arkadaşı Barrichello’nun 4 sıra altında bitirse de çaylak sezonunda kötü sayılamayacak bir performans göstermişti.

Podyumsuz Bir Kariyer: Nice Hülkenberg

Hülkenberg, Formula 1’deki ikinci sezonunda şok bir gelişmeyle karşı karşıya kalmıştı. Williams onunla devam etmek istememiş ve yerine Maldonado’yu almıştı. Hülk, daha kariyerinin başında alınan bu katı karara razı oldu ve Sahara Force India takımının test pilotluğunu yaparak 2011 sezonunu bitirdi. Nico Hülkenberg, form tutacağı bir sezonu beklerken acele alınmış bir kararla çok sevdiği Formula 1’de yarışların dışında kalmıştı.

Nico aradığı ikinci şansı Sahara Force India takımında buldu. Force India, onu yeniden Formula 1’de ana pilotlar arasına aldı. Nico bu sezonu takım arkadaşının 3 sıra önünde 11. sırada bitirdi. Üç yarışta podyumun kıyısından dönen Hülkenberg, ona bir şans daha vermeyen Williams takımının pilotlarını sıralamada geride bıraktı.

2013 Sezonunda Nico Hülkenberg, Sauber takımıyla anlaştı. Bu sezonda da podyumun kıyısından birçok kez dönen Nico, sezonu 10. sırada bitirdi ve her sezon performansını geliştirdiğini herkese kanıtladı. 2014 Sezonunda ona ikinci bir şans veren Force India takımına tekrar dönme kararı aldı.

Artık amatör pilot olarak değil de gelişmekte olan bir pilot olarak görülen Nico Hülkenberg 2014 yılında Sahara Force India ile inanılmaz bir performans gösterdi. Bir orta sıra takımının otomobiliyle üst sıralara oynadı ve neredeyse her yarışta podyumun çok yakınından geçti. Şanssız şekilde podyumu kaçırmasına rağmen çoğu yarışı ilk 6 sıranın içinde bitirdi. Yine geçen sezona oranla performansının üzerine çıkan Hülkenberg, bu sezonu takım arkadaşı Perez’in 1 sıra üstünde 9. olarak tamamladı. Her sezon takım değiştirmeye alışan Hülkenberg, kariyerinde ilk kez takımıyla yoluna devam etti. 2015 yılında 28 yaşında bir Sahara Force India pilotu olan Nico Hülkenberg kötü bir başlangıç yapsa da sezon ortasında kendini toparladı ve ilk altı sırada yer almaya devam etti. Sezonu Perez’in bir sıra arkasında 10. sırada bitiren Hülkenberg motor değişikliğinden dolayı geçen sezon gösterdiği performansın altında kaldığını düşünmekteydi.

Podyumsuz Bir Kariyer: Nice Hülkenberg

2016 sezonu sonunda takımına birçok puan getiren Nico, motor değişikliğinin ardından performansının düşüşünü kabullenemedi ve Renault takımıyla anlaşmaya vardı. Renault takımına 30 yaşında dahil olan Alman pilot artık podyum istiyordu. Çok yakınından birçok kez geçtiği podyuma artık ulaşmak istiyordu. Renault ile ilk sezonu pek de iyi geçmedi. Orta sıralara ulaşma konusunda bile sıkıntı yaşamıştı. İlerleyen yaşı ve bu performansı onu Formula 1’de koltuk bulamama korkusuyla yüz yüze getirmişti. Renault 2018 yılında da Hülkenberg ile devam etmeye karar vermişti ve Nico harika bir performans göstererek sezonu 7. sırada bitirmişti. Ülkesi Almanya’da podyuma çok yaklaşsa da yarışı 5. sırada bitirdi ve başarılı kariyerinde hala podyum yapamamıştı. Nico Hülkenberg, 2019 yılında yaşlı sayılabilecek bir Formula 1 pilotuydu. Takımı Daniel Ricciardo’yu takıma katmıştı. Ricciardo takımın göz bebeği olmuştu ve Nico başarısızlık anında faturanın kendisine kesileceğini biliyordu. Kesinlikle podyuma çıkması gereken bir sezondu. Bu stres onu kötü bir sezon geçirmeye sürükledi ve o şanssız an yaşandı. Her şeyin başladığı, hep podyuma en çok yaklaştığı Almanya’da yarışı birinci sırada götürürken ıslak zeminde lastiklerinin kayması sonucunda duvara çarptı ve yarış dışı kaldı. Renault, bu yarışta onun biletini kesmeyi kafasına koymuş ve Esteban Ocon ile gelecek sezon için flörtleşmeye başlamıştı. Hülkenberg, sezon sonunda takımsız kaldı ve teklif gelmedi.

Podyumsuz Bir Kariyer: Nice Hülkenberg

2020 sezonunda Racing Point’in yedek pilotluğunda bulunan Hülkenberg, 33 yaşında gelmişti ve bir daha koltuk bulamayacağına emin gibiydi. Neredeyse kariyerini bitiren Almanya’da Stroll’un virüse yakalanmasından dolayı hazırlıksız bir şekilde yarışa çağırılmıştı. Hülkenberg son sırada başladığı yarışı 7. sırada bitirdi ve tüm yarış severlerin takdirini kazandı. Hülkenberg, istatistik olarak bakıldığında podyuma bile çıkamamış bir pilot olarak gözükse de baskı altında olmadığı zamanlarda hep orta sıra takımlarının üst sırayı zorlayan pilotu oldu ve herkesin saygısını kazanmış bir pilot olarak akıllarda kaldı. Seneye veya gelecek senelerde koltuk bulma ihtimali yaşından dolayı oldukça zor gözükse de gösterdiği başarılı performanslara bakıldığında “Nico Hülkenberg bir üst sıra takımında yer alsa neler yapardı?” sorusu tüm Formula 1 hayranlarının aklında olmaya devam edecek.

Göksenin Çağrı Saraç

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz