Sergio Perez Red Bull’da!

1408
Sergio Perez Red Bull’da!

Tüm heyecanıyla geride bıraktığımız 2020 sezonunun ardından gözler, hız kesmeden gelecek sezon için kalan boş koltuklara çevrildi. Adeta “Yılan hikayesine” dönen, Red Bull’un kalan son koltuğuna kimin oturacağı ise bugün netlik kazanmış oldu. O isim, Meksika’nın en büyük dördüncü kenti Guadalajara’nın öz evladı Sergio “Checo” Perez! 2021’de Kırmızı Boğalarla kanatlanmaya hazırlanan Perez’in F1 kariyerine gelin birlikte göz atalım.

Sergio Perez – 2011

Ferrari Genç Sürücü Akademisi’nde, döneminin gelecek vadeden isimlerinin başında gelen genç Perez; 2011 yılında Sauber takımı ile birlikte F1’e ilk adımını attı. Bu şekilde 70’li yıllardan itibaren bu organizasyonda boy gösteren ilk Meksikalı pilot oldu. İlk podyumuna da 2012 Malezya GP’de aldığı ikincilikle ulaşan Checo, genç yaşında gösterdiği müthiş performansla büyük övgü topladı. Toplam 3 podyum çıkardığı 2012 sezonunda Sauber ile kontratı sona eren pilotun, Ferrari’yle imzalayacağı spekülasyonları dolaşırken Perez ise sürpriz bir şekilde McLaren takımına katıldı. 2014 yılı için McLaren’in çaylak pilot Kevin Magnussen ile anlaşması nedeniyle Perez,turunculara katıldığı sezonun sonunda yeni takımıyla vedalaştı. Gelecek sezon için Force India (günümüzdeki adıyla Racing Point) ile sözleşme imzalayan Perez için yeni bir dönem başlamış oldu.

Sergio Perez – Bahreyn 2014

5 sezon boyu Force İndia ile yarışan pilot; kendi deyimiyle takımının geleceğini kurtarmak adına 2018 sezonu ortasında, borcunun ödenmediğini gerekçe ederek takıma ve o dönemin takım patronu Vijay Malla’ya dava açtı. Bu dava sonucunda takıma kayyum atandı ve Perez’in de desteğiyle takımın başına ünlü milyarder Lawrence Stroll getirildi. Bu reformla beraber Force İndia, Racing Point adını alarak F1’de varlığını sürdürmeye başladı.

2019 ‘da sezonun ortasına kadar formunu bulamayan Perez, sezonun ikinci yarısında çok farklı bir profil çizmeye başladı. Kalan 9 yarışın 8’inden puan çıkaran Meksikalı, puansız ayrıldığı tek yarış olan Singapur’da da aracın yakıt sızdırması sebebiyle damalı bayrağı görememişti.

2018 yılında takımıyla imzaladığı 3 yıllık sözleşmeye rağmen, 2021 için Lawrence Stroll’un takıma Vettel’i getirmesiyle Checo; 2020 sezonunun sonundan itibaren koltuksuz kalmış gibi görünüyordu. Buna rağmen son sezonunda “canavar modunu” açan Checo, damalı bayrağı gördüğü bütün yarışlardan puanla ayrıldı. Ayrıca 2 kere podyuma çıkan Perez, Sakhir GP’de son sıradan gelerek aldığı galibiyet ile, 1967’den bu yana yarış kazanan ilk Meksikalı pilot oldu.

Sergio Perez – Bahreyn 2020

Perez’in kariyeri boyunca en dikkat çeken özelliği ise bu büyük başarıları galibiyet kovalayan takımlara katılmadan elde etmesiydi. Özellikle son sezonunda gösterdiği performansla birlikte, “istikrar” diyince akla gelen ilk isim olan Meksikalı pilotun; önümüzdeki sezon Verstappen’le birlikte Red Bull’da neler yapacağını merakla bekliyoruz.

Berke Akın

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz