Phoenix Suns’ın draft ve gelecek planları

838
NBA Drafts
Phoenix Suns’ın draft ve gelecek planları

NBA’de Playofflar’ın bitmesinin ardından tüm gözler NBA Draft’ına çevrildi. NBA’de 60 yeni yeteneğin NBA’e kabul edileceği bu özel gece NBA takımları için de bir o kadar önemli.

USA Team Fans
USA Team Fans

Yüksek sıralarda seçim yapacak takımların çoğu yeniden yapılanma sürecinde ve amaçları bu gecede yeniden yapılanmanın merkezine yerleştirilebilecekleri ‘’geleceğin süperstarını’’ bulmak. Ligi üst sıralarda bitiren ve Draft’ta daha düşük sıralardan seçim yapacak takımların da ilk hedefi tabiki geleeceğin süperstar’ını bulmak. Ancak günümüzdeki süperstarların çoğunun geçmişte üst sıralarda seçildiğini düşünürsek alt sıradan seçim yapan takımlar için daha gerçekçi olan amaç hali hazırda bulunan kadrolarında eksik gördükleri pozisyonlara takviyeler yapmak olacaktır.

Drafta kadar ilk 10 sıradaki takımı değerlendireceğim bu yazı dizisine konu yeniden yapılanma içinde olan takımların başında gelen ve Draft’ta 1 numaralı seçimin sahibi tuttuğum takım Phoenix Suns ile başlıyorum.

Sezonu 21-61 lik derece ile son sırada bitiren Suns cephesi sene başı Eric Bledsoe’yu ‘’Berber dükkanından’’ göndererek sezon başından takımı sıfırlayıp ‘’tanking’’ sinyalleri vermeye başlamıştı. Sezon boyunca da kötü bir performans gösteren Arizona temsilcisinin sezondaki tek başarısı Draft Lotaryasında 1 sırayı kazanmaları dışında Devin Booker’ın All-Star hafta sonunda rekor kırarak üçlük şampiyonu olması durumu açıklamak için yeterli sanırım. Ayrıca Ligi hem Defensive Rating hem de Offensive Rating de son sırada bitirerek inanılması güç bir işi başardı Suns. Yani Ligin en kötü savunmasına sahipken aynı zamanda hücumda da en kötü olmayı başardı. Kısaca Suns’ın tekrardan Playofflara dönüşü 1. Sıra seçimine rağmen hala uzun bir yol.

Kısa rotasyonunda geleceğin en iyi skoreri olmaya aday Devin Booker ve onu iyi tamamlayan skorer TJ Warren çekirdeğinin etrafına kurulu olan Batı Konferansı temsilcisi geçen seneki Draft’tan da oyunun iki yönünü iyi oynayabilecek bir potansiyel olan Josh Jackson’ı alan Suns. Eric Bledsoe’dan boşalan guard pozisyonuna da sezon içinde Elfrid Payton gibi ortalama üstü bir oyun kurucuyu ekledi. Yani durum açıkça gösteriyor ki Suns’da ortaya çıkan en bariz eksik uzun rotasyonunda. Ligin en zayıf uzun rotasyonuna sahip olan Suns için bu Draftta bir çok uygun oyuncu var.

Seçim Tahminim:

Benim tahminim de otoritelerce ilk sırada seçilmesi beklenen Deandre Ayton’dan başkası değil. 2.16’lık boyu ve 227 lik kulaç açıklığına rağmen yumuşak bir bileğe sahip olan Ayton Amerikan Kolej Ligi NCAA’İ %34.3 gibi iyi bir 3 sayılık atış yüzdesiyle bitirdi. Ayton ayrıca geniş kulaçları ve NBA’e şimdiden hazır olan güçlü fiziği sayesinde iyi bir çember savunucusu potansiyeli gösteriyor. Nitekim NCAA’İ maç başına 1.9 blok ortalamasıyla bitirmeyi başardı. Aynı zamanda çember etrafında da iyi bir bitirici olan Ayton kuvvetli bedeniyle gelen dominant Post oyununu da göz önünde bulundurursak komple bir hücum süperstarı olma potansiyelinde. Bu özellikleri sayesinde de Phoenix Suns’ın kanayan yarası olan çember savunması ve uzunlardan bulunan sayı konularını çözebilecek bir yıldız. Phoenix Suns ile yaptığı antreman sonrası Suns ekibince çok beğenilen Ayton’ın antreman sonrası: ’’Devin Booker ile yeni Kobe-Shaq olabiliriz.’’ açıklaması da Ayton’ın Suns tarafından seçilme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteren son gelişme oldu.

Diğer seçim ihtimalleri:

Otoritelerce ikinci sırada seçilmesi beklenen Duke’un atletik uzunu Marvin Bagley ve 2.39’luk kulaç açıklığıyla NBA tarihinin en uzun kulaç açıklığına sahip olan oyuncu ünvanını almaya hazırlanan Mo Bamba yüksek potansiyeli ile Suns için bir tercih olabilir. Stepne olarak da Suns’ın yeni Coach’u Kokoshov’un Avrupa şampiyonu Slovenya’dan öğrencisi Luka Doncic de bir diğer aday ancak bu 3 oyuncu da Ayton ihtimalinden daha düşük. İlk 5 sırada seçilmesi beklenen Michigan State’li Jaren Jackson da bu seçime son aday.

Özet olarak Suns kimi seçecek ve bu seçim neler getirir sorularının cevapları bendeniz şu şekilde.

Oyuncu seçimi

Deandre Ayton: %65

Mohammed Bamba: %15

Luka Doncic:%10

Marvin Bagley:%7

Jaren Jackson:%3

Gelecek için tahmin:2019-2020 sezonu Playoffların’da yer alacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here