Panathinaikos Evinde Kazandı

139
THY Euroleague
Panathinaikos, Malaga engelini son çeyrekte geçti.

THY Euroleague’de dün akşam saat 22.00’de oynanan Panathinaikos – Unicaja Malaga karşılaşmasını 82-71‘lik skorla ev sahibi Panathinaikos kazandı.

Yunan ekibi Panathinaikos üst üste 5. galibiyetini aldı. Bu galibiyetle birlikte THY Euroleague’de galibiyet sayısını 7’ye çıkaran Panathinaikos 4. sırada yer aldı. Konuk ekip Unicaja Malaga ise bu mağlubiyet ile üst üste 4. mağlubiyetini yaşadı. İspanya’ya mağlubiyetle dönen Unicaja Malaga ise THY Euroleague’de 3 galibiyet, 7 mağlubiyet ile 15.sırada yer aldı.

İlk çeyreğe iki takımda karşılıklı bulduğu basketlerle başladı. Çeyreğin 5.dakikasına kadar savunma sertliği üst düzeydedi diyebiliriz. Bu dakikaya kadar iki takımda sayı bulmakta zorlandı ve 9-9’luk skorda kaldılar. Çeyreğin sonlarına doğru Nick Calathes’in bulduğu basket ve James Gist’e yaptığı asist skoru bir anda 15-9’a getirdi ve Unicaja Malaga koçu Joan Plaza molayı aldı. Moladan dönen İspanyol ekip Dejan Musli ile basketi buldu ve skor 15-11’e geldi. Ev sahibi ekip Panathinaikos forması giyen Nikos Papas pota altına girerek faul almayı başardı ve 2’de 1 serbeş atış attı. Serbest atıştan aldığı ribauntla hızlı hücum şansı yakalayan Unicaja Malaga bu hızlı hücumu Nemanja Nedovic ile değerlendirerek ilk çeyreğin skorunu belirledi. İlk çeyrek 16-15 ev sahibi Panathinaikos üstünlüğü ile son buldu.

İkinci çeyreğe ev sahibi Panathinaikos tecrübeli pota altı oyuncusu James Gist’in attığı basket ile başlarken, konuk ekip Unicaja Malaga ise bu sayıya karşılık veremedi. James Gist’in attığı basketin ardından set hücumu oynayan ev sahibi Panathinaikos, K.C Rivers’in attığı üçlükle farkı altıya çıkardı. İlerleyen dakikalar da hücumdaki ritmini artıran Unicaja Malaga, Carlos Suarez’in attığı üçlükle farkı üçe indirdi. Çeyreğin bitimine 7 dakika kala bulduğu üçlükle farkı tekrar altıya çıkaran oyuncu Lukas Lekavicius oldu (24-18). Ev sahibi ekip Panathinaikos, 5. dakikaya kadar sayı üretme zorlanırken, konuk ekip Unicaja Malaga üst üste sayılar üreterek skoru 24-23’e getirdi. Bu dakikadan sonra iki takımda hücumdaki vitesini artırarak karşılıklı sayılar buldu. Çeyreğin bitimine 1 dakika kala konuk ekip Unicaja Malaga, ev sahibi Panathinaikos’u hücumda durdurmayı başardı. Savunmada ki başarısını hücumada yansıtan İspanyol ekip, ilk yarıdan 35-32 galip ayrıldı. İlk yarıda ev sahibi Panathinaikos’ta  James Gist 12 sayı, Nick Calathes 2 sayı, 4 asist ile oynarken, konuk ekip Unicaja Malaga’da Nemanja Dedovic  5 sayı, James Augustıne 6 sayı ile oynadı.

Üçüncü çeyreğe üstün başlayan konuk ekip Unicaja Malaga oldu. Ev sahibi Panathinaikos üçüncü çeyreğe Nick Calathes’in bulduğu basketle başladı. Bu basketle birlikte skor 35-34’e geldi. Fakat konuk ekip Unicaja Malaga’nın cevabı gecikmedi ve Nemanja Nedovic’in attığı üçlükle skor 38-34 oldu. Unicaja Malaga ilk yarının son anlarında olduğu gibi hücumlardan boş dönmüyordu ve çeyreğin bitimine 8 dakika kala skor 41-34’e geldi. Bu dakikadan sonra savunmadaki ve hücumdaki ritmini artıran ev sahibi Panathinaikos, çeyreğin bitimine 5 dakika kala Nick Kalathes’in bulduğu basketle öne geçmeyi başardı ve skoru 42-41’e getirdi. Çeyreğin sonuna kadar iki takımda karşılıklı basketlerle birbirlerine cevap verdiler. Çeyreğin bitimine 2 dakika kala Dragan Milosavljevıc’in Nick Calathes’e yaptığı faul ve sonrasında ki vermiş olduğu tepkiden dolayı Dragan Milosavljevic’e teknik faul çalındı. Faul atışını sayıya çeviren Nick Kalathes skoru 51-51’e getirdi. İki takımda son saniyeler de bulduğu basketlerle çeyreğin skorunu belirledi ve çeyrek 54-54 eşitlikle bitti.

Final periyodu ev sahibi Panathinaikos’un bulduğu basketle başladı. Bu basketle birlikte skor 57-54’e geldi. Konuk ekip Unicaja Malaga ise Carlos Suarez’in bulduğu üç sayılık basket ile skora tekrar denge getirdi. Final periyodunun bitimine 6 dakika kala büyük bir çekişme izlediğimiz karşılaşma da ev sahibi Panathinaikos 6.dakikadan sonra sahaya ağırlığını koydu ve Nikos Papas’ın bulduğu iki sayılık basketle farkı açmaya başladı. İlerleyen dakikalarda Unicaja Malaga forması giyen Alberto Diaz üst üste yaptığı iki sportmenlik dışı faul nedeniyle oyundan atıldı ve Unicaja Malaga bu andan sonra ritmini kaybetti. Ritmini kaybeden konuk ekip Unicaja Malaga, mağlubiyetin gelmesine engel olamadı ve ev sahibi Panathinaikos karşılaşmadan 82-71’lik skorla galip ayrılan taraf oldu.

Yunan ekip Panathinaikos’ta Nick Calathes 16 sayı, 12 asist (double-double); James Gist 17 sayı, 11 ribaund (double-double); K.C Rivers 15 sayı, 2 ribaund ile mücadeleyi tamamladı. İspanyol ekip Unicaja Malaga’da ise Nemanja Nedovic 16 sayı, 4 asist; Carlos Suarez 14 sayı, 3 ribaund ve Dragan Milosavljevic 12 sayı, 4 ribaunt, 3 asist ile oynadı.

Maçın özet videosu:

Berkay İmren

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here