Oyunu Değiştiren 5 Şutör

1195

Modern NBA’de her zamankinden daha popüler olan 3 sayılık atışlar, 40 yıldır ligin bir parçası. Bu süre zarfında birçok harika atıcı gelip gittiğini gördük. Ancak, sadece belirli bir kaç kişi oyunu meşru bir şekilde değiştirdi. Bazı atıcılar o kadar doğru veya yenilikçi ki, oyunu bildiğimiz gibi değiştiriyorlar ve burada listelenen oyuncuların yaptığı şey tam olarak bu.

Larry Bird

Bilindiği üzere 3 sayı çizgisi Larry Bird’ün çaylak sezonu olan 1979-1980 sezonunda geldi. Adil bir biçimde söylemek gerekirse Bird ligin en iyi ilk uzak mesafe şutörüydü. Bird, çaylak sezonunda 58 3 sayılık basket atmıştı. Bu sayı şuan için çok az gibi görünse de o zamanlar için oldukça yüksek bir sayıydı. Ligin en yüksek 3 sayı isabeti oyuncusu 90 isabet bulmuştu. Bird kariyeri boyunca %37 ile 649 üçlük isabeti buldu ve 3 sayılık atışların, süper-star seviyesindeki oyuncular için oldukça önemli bir silah olduğunu gösterdi. 1986 ve 87 senelerinde ligin en çok 3 sayılık basket bulan oyuncusu oldu. Ertesi sene ise All-Star 3 sayılık atış yarışmasını kazandı.

Larry Bird, ligin uzun mesafeli atışlarında ilk en büyük tehdidiydi ve 3 sayılık atışları oyunun bir parçası haline getirmişti. Eğer Bird olmasaydı, 3 sayının önemi biraz daha geç anlaşılabilirdi. Bird’ün sayılarına baktığımızda şuan için gözümüze az gibi görünse de, eğer şuan ligde oynuyor olsaydı, Astronomik sayılara ulaşırdı.

larry bird

Reggie Miller

Larry Bird, 3 sayı için ilk en önemli oyuncu, Reggie Miller ise ilk en üretken ve verimli oyuncu. 1989-2004 yılları arasında her sezon 100’ün üzerinde 3 sayılık isabet bulmuştu. 2005 yılında emekli olduğunda en fazla 3 sayılık isabet bulan oyuncuydu, yıllar ilerledikçe Ray Allen onu geçti, yakın gelecekte ise Curry’de geçecektir.

Her şeye rağmen, Miller oynadığı günlerde en korkulan 3 sayı atısıydı. Tüm savunma planları onun uzak mesafe şutlarını engellemek içindi. Bu olay günümüz için normal olsa da, 1990’lar için oldukça garip ve nadir görülen bir olaydı. Miller, yayın gerisinden oldukça üretken olduğu kadar son saniye basketleriyle de ünlüydü. Tıpkı New York Knicks’e karşı 9 saniye de 8 sayı attığı gibi.

reggie miller

Dirk Nowitzki

1998 yılında Nowitzki lige girdiğinde pota altı oyuncuları pek fazla 3 sayılık atış denemezdi. Tabii bu olay 2019’da emekli oluncaya kadar değişti. Günümüzde ise uzak mesafe şutları uzun oyuncuların sahada barınabilmelerinin önkoşulu. Nowitzki bu değişim için çok fazla yeteneği vardı.

Kariyerinin henüz başında 3 sayılık atışları pota altındaki atışlara tercih etmesinden dolayı herkes ona ‘yumuşak’ diyordu. Fakat o herkese uzun oyuncularında yayın gerisinden tehlikeli olabileceğini gösterdi. 20 yıllık Dallas kariyerinde %38 ile 1982 tane 3 sayılık isabeti bulunuyor. 2006 yılında All-Star 3 sayı yarışmasını kazandı, en çok üçlük isabeti bulan 11. Oyuncu, listede ilk 20 deki tek 2.13m boyundaki oyuncu. Fakat, oyuna bu denli etkisi sayesinde listede geri düşecektir.

dirk nowitzki

Stephen Curry

Curry’nin şutu hakkında söylenebilecek pek de bir şey yok. 2012-2017 yılları arasında üst üste 5 kez ligin en fazla 3 sayılık isabeti bulan oyuncusu, 1 sezonda 400 adet 3 sayılık isabeti geçen tek oyuncu. Durum böyle olunca doğal olarak gelmiş geçmil en iyi şutör kabul ediliyorsunuz. Kariyeri boyunca da %43 gibi muazzam bir yüzdeyle 3 sayılık atış yaptı ve devam ediyor.

Curry’den önce hiçbir oyuncu üçlüğü bu kadar keskin bir silah olarak kullanmamıştı. Curry oyunun geometrisini ve doğru şut kavramını baştan aşağı değiştirdi. Curry’nin şimşek kadar hızlı şut stili, dribble üzeri şutları ve sınırı olmayan 3 sayı mesafesi savunmaların yerleşme biçimini tamimiyle değiştirdi. Golden State’in 5 senede 3 kere şampiyon olmasındaki itici güç olan Curry, herkese takımların doğru şutörler etrafında kurulunca şampiyonluğa ulaşılabileceğini göstermiş oldu. Oyuna bu denli etki etmesi de, oyunu sonsuza kadar değişmesine sebep oldu.

stephen curry

Klay Thompson

Topla o kadar oynamadan basketbol oynamayı öğreten kişi Klay Thompson’dır. Topu sadece 90 saniye elinde tutarak 14 adet 3 sayılık isabet bulup 60 sayı atan kişidir. Ayrıca bunu topu sadece 11 kere yere vurarak yapması da olayı daha da inanılmaz kılıyor.

Thompson, topu elinde tutarak dominasyon sağlayabilecek oyunculara sahip koçların rüyasıdır. Çılgın şekilde hızlı şut stili, ‘dead eye aim’ ve ayak mekanikleri sayesinde ‘catch and shoot’ kavramını baştan yarattı. Muhtemelen sonraki nesil için ilham kaynağı da oldu. 2016’da All-Star 3 sayı yarışmasını kazanırken %41 ile üçlük atıyordu. Şuan bile en çok 3 sayılık isabet bulan oyuncular listesinde ilk 20’de ve tırmanmaya devam ediyor. Ligin en devrimci iki oyuncusu Klay Thompson ve Stephen Curry’nin aynı takımda olması da ligdeki diğer takımlar için haksızlık olarak görülebilir.

klay thompson
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz