NBA’de Bu Sezon En Çok Forması Satılan Oyuncular

1748

NBA’de bu sezonun başlangıç tarihi olan 22 Ekim 2019’dan itibaren, 17 Ocak 2020 tarihine kadar olan süreçte en çok forması satılan oyunculara ve en çok ürün satan takımlara bakacağız.

1. LeBron James, Los Angeles Lakers 

Tahmin ediyorum ki 1 numara kimseyi şaşırtmamıştır. Kral James geçen sezon olduğu gibi, bu sezon da listenin en tepesinde. Lakers’ın bu sezona direkt şampiyonluk adayı olarak çok iddialı girmesi eminim ki forma satışlarını tavan yaptıran unsurlardan birisi.

2. Giannis Antetokounmpo, Milwaukee Bucks

Son MVP Giannis geçen seneki sıralamada 3. olmuştu. Bu sene bir basamak da olsa yükselmesi gayet olağan bir durum kesinlikle. Ligi domine etmeyi sürdürmesi ve Bucks’ın geçen seneden çok daha fazla iddialı olması, birçok taraftarı ürün ve forma almaya teşvik eden bir durum. Yunan yıldız listedeki tek Milwaukee’li isim. Doğu’nun en önemli ismi bu listedeki en iyi derecesini ikincilik ile elde etmiş oldu.

3. Stephen Curry, Golden State Warriors

Warriors’un yıldızlar karmasından KD ayrılınca forma satışlarının tamamen Curry üzerinden yürüdüğünü söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Neden derseniz, Chef Curry bu sene listede sadece bir basamak geriledi ve ilk beş satış arasındaki yerini korumayı başardı! NBA’de bu sezon puan cetvelinin en altında yer alan Golden State taraftarı için takımın durumu ne olursa olsun Curry’nin yeri onlar için çok ama çok özel. FIRST NAME STEPHEN, LAST NAME CURRY!

4. Jayson Tatum, Boston Celtics

Tatum geçen seneki satışlarda da öne çıkan bir isimdi. Takımın as yıldızı Irving ile beraber listedeki iki Boston’lı oyunculardan birisiydi. Jayson bu sene büyük bir patlama yaparak 15. sıradan, 4. sıraya yerleşti. Kesinlikle yerini hak etmiş bir isim çünkü kendisi Boston şehri için bence Kemba’nın da önünde ana sembol olan kişi. Tatum aynı zamanda bu listede kendi rekorunu kırmış oldu.

5. James Harden, Houston Rockets

The Beard geçen sene bu listede 6. sıradaydı ve bu sene bir basamak yükseldi. Benim şahsi görüşüm Rockets’ın formalarında senelerdir herhangi bir değişim yapmamasının ardından gittikleri yenilemenin etkisi. Şehirde 13 numaralı Harden formasıyla gezmek adeta bir yaşam biçimi halinde ve bu sene formalarında güzel bir değişme giden Rockets’ın yıldızı bu sene listede 5. sıraya oturdu.

6. Luka Dončić, Dallas Mavericks

Lige girdiği günden itibaren inanılmaz işlere imza atan ve mevcut olarak en genç MVP adayı durumunda bulunan Dončić listede de geçen sezona göre büyük bir sıçrama yaptı! Sloven yıldız 13. sıradan 6. sıraya yükseldi ve Dallas şehrinin yükselen yeni sembolü olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

7. Kawhi Leonard, Los Angeles Clippers

Geçen sene NBA’in kuzeyine bir adet şampiyonluk armağan edip ardından Pasifik tarafının yolunu tutan Kawhi ciddi anlamda inanılmaz bir şey başardı. Geçen sezon yapılan listede kendisine yer bile bulamayan Kawhi Leonard bu sene 7. sıraya oturdu. Çok etkileyici olduğu aşikar, başardığı inanılmaz şampiyonluğun etkisini tüm listelerde aynen bu şekilde hissedebiliryorsunuz.

8. Anthony Davis, Los Angeles Lakers

Geçen yaz döneminin en büyük olayı şüphesiz Davis’in Lakers formasını giymesiydi. LeBron ile oluşturdukları “Best Duo” (büyük çoğunluğa göre) seyircileri inanılmaz heyecanlandırdı ve büyük de etki yarattılar. “New Orleans” yazılı forma geçen sene listeye girememiş bir forma fakat bu sezon sarı-mor Davis forması 8. sıradan giriş yaptı. Eminim ki Los Angeles sokaklarında yakın arkadaşların birisi LeBron, diğeri ise Davis formalarını giyip geziyorlardır.

9. Joel Embiid, Philadelphia 76ers

Yıllardır Phila’nın sembolü olan Kamerunlu yıldız geçen seneye göre dört basamaklık bir düşüş yaşayarak, 5. sıradan 9. sıraya geriledi. Ben bunun sebebini taraftarın diğer isimlerin de formalarına yöneldiğini düşünüyorum ve oraya bağlıyorum. Takıma yeni katılan Josh Richardson ve Al Horford’un formalarına talep yanı sıra Tobias Harris’in de forma numarasını değiştirdiğini düşünürsek, ihtimal çok da gerçek dışı değil gibi geliyor.

10. Kyrie Irving, Brooklyn Nets 

Uncle Drew’ın Celtics forması geçen sene listede 4. sıradaydı fakat Nets’ e takas olduktan sonra yeni forması çok satmadı ve altı basamak birden geri giderek 10. sırada yer buldu kendine. Bu düşüşün sebebinin biraz da taraftar gözün daha antipatik bir hale bürünmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bir de tabii Nets ve Celtics’in taraftar yoğunluğu arasındaki farkı unutmamak gerekir.

11. Ben Simmons, Philadelphia 76ers

Sixers’ın diğer as çocuğu Simmons ise geçen seneye baktığımızda 9. sıradan 11. sıraya bir düşüş yaşamış. Phila’da hem Simmons hem de Embiid cephesinde forma satışı düşüşünün neden kaynaklandığını hakkında çok net cümleler sarf edilemiyor. Başka bir ihtimal ise formalarda büyük değişikliklere gidilmemesi olabilir. Tabii bir de düşüş yaşandı diye değerlendirmemizin sebebi geçen sene baz alındığı için kaynaklanıyor. Aksi takdirde bu listedeki hiçbir ismin satışları azımsanacak seviyede değil.

12. Kevin Durant, Brooklyn Nets

Yeni formasıyla maç içi görüntüsünü koyamadığımız tek isim ne yazık ki Kevin Durant. Kendisi geçen sezon final serisinde yaşadığı büyük sakatlıktan ötürü bildiğiniz gibi bu sezon hiç forma giyemedi. KD geçen sene 8. sırada yer almış fakat bu sezon hiçbir mücadelede görev almadığı için onu çok baz almak istemiyorum. NBA’in en büyük marka ve sembollerinden bir isim Durant, hiç oynamamasına rağmen bu listede yer almasına hiç ama hiç şaşırılmamalı, hele ki yeni forma giydiyse.

13. Russell Westbrook, Houston Rockets

Bu sezon yeni ve heyecanlandırıcı bir maceraya atılan isimlerden birisi de Russell kesinlikle. Bence bu listede aşağılarda kalmış bir oyuncu, yeni bir şehir ve kültürde çok daha fazla forma satışı beklerdim. Kendisi geçen sezon son kez Thunder formasını giydiğinde 7. sıraya yerleşmiş.

14. Kemba Walker, Boston Celtics

Geçen sezon olan listede yer alamayan Kemba’nın Boston formasını giymesiyle buraya girmesi gayet olağan. Kendisi NBA’de ciddi anlamda saygı duyulan ve sevilen bir isim, Celtics taraftarının da ona çabuk ısındığını biliyoruz. Celtics taraftarı olmayıp yalnızca onu sevdiği için forma alanların da sayısının bir hayli fazla olduğunu düşünüyorum ben.

15. Zion Williamson, New Orleans Pelicans

Kesinlikle ama kesinlikle bu listeye büyük bir giriş yaptı Zion. Çünkü kendisi NBA’de henüz sadece 19 maçta görev aldı. Williamson’un lige nasıl büyük bir coşkuyla ve beklentiyle giriş yaptığını biliyoruz. Draft edildiği günü eminim birçok kişi hatırlıyordur, New Orleans’da şehrin ortasına kurulan büyük seyirci alanında televizyondan canlı izleyen binlerce kişi. Adam Silver onun adını söylediği gibi NBA Store’da formaları direkt satışa açılıp, epey ama epey hatırı sayılır bir satış yapmıştı. Tüm basketbol severlerinin odak noktasını üzerine çekmeyi başaran Duke cevheri bakalım neler başarabilecek.

En Çok Takım Ürünü Satan 10 Takım

1. Los Angeles Lakers
2. Boston Celtics
3. Philadelphia 76ers
4. Toronto Raptors (Tarihinde ilk kez, ilk 5 satış arasında yer aldı.)
5. Milwaukee Bucks
6. Golden State Warriors
7. Houston Rockets
8. Chicago Bulls
9. Miami Heat
10. Brooklyn Nets (2014’den beri ilk defa, ilk 10 satış arasına girebildi.)

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz