Ömer Yalçınkaya: “Galatasaray ailesine layık bir takım kurma peşindeyiz”

201
Ömer Yalçınkaya Galatasaray
Ömer Yalçınkaya Galatasaray

Galatasaray Basketbol Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya, GSTV’de yayınlanan “Gün Ortası” programında yeni sezon planlarını, transfer edilen oyunculara ve transfer çalışmalarına dair pek çok soruları yanıtladı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Erman Kunter ile yaklaşık bir aydır çalışıyoruz. Galatasaray ailesine layık olacak bir takım kurma peşindeyiz. Kendisi uzun yıllar yurt dışında çalıştı. Hocamızın bilgi ve birikiminden yararlanacağız. Yardımcı antrenörlerimiz Recep Şen ve Tolga Başer’in de çalışmaları ile birlikte yeni takım kurma aşamasına geldik. Bazı transferlerimizi sizin aracılığınızla duyurduk. Kalan transferleri bitirmek için de yoğun bir tempoyla ilerliyoruz. 20 Ağustos’ta sezona başlayacağız. Her şey istediğimiz gibi giderse 7 Ekim’de ilk resmi maçımızı oynayacağız. Türkiye Basketbol Ligi’nin kura çekimi ise 8 Ağustos’ta olacak.”

Dwight Hardy, Türkiye Ligi’nde yakından izlediğimiz bir oyuncuydu. Erman Kunter de kendisini takip ediyordu. İki numarada bize skor ve savunma katkısı büyük olacak bir oyuncu. Kendisini transfer ettiğimiz için çok memnunuz.”

Richard Hendrix kariyeri müthiş bir oyuncu. Maccabi Tel Aviv’in iyi olduğu dönemlerde Hendrix’in çok ciddi katkıları vardı. Kariyeri ve tecrübesiyle Galatasaray için bence çok faydalı olacak bir oyuncu.”

Scotty Hopson da bize çok faydalı olacağına inandığım skorer bir oyuncu. Listemizdeki ilk sıradaki oyuncuları aldık. Erman Kunter ile kimyayı yakalayabilirsek iki sene önceki Eurocup şampiyonluk başarısına ulaşmak istiyoruz.”

“Oyun kurucu pozisyonuna yabancı transferi yapacağız. Bunun için de çok yoğun çalışıyoruz. Bir tane beş numara, bir tane de 4-5 oynayabilen bir oyuncu alacağız. Bence bu seneki en büyük transferimiz genç oyuncumuz Ege Arar olacak. Kendisinden beklentilerimiz çok yüksek.”

“Transferler henüz bitmedi. Bir ya da iki tane Türk oyuncu takviyesiyle ilerleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde Amerikalı tecrübeli bir oyun kurucu alacağız. İki tane yabancı dört ve beş numara takviyesi yapacağız. Eurocup’ta 25, Türkiye’de ise play-off’lar ile 35, toplamda ise 60-65 maça çıkacağız. Dolayısıyla bunları düşünerek takımımızı rotasyonlu bir şekilde kurmaya çalışıyoruz.”

“20-21 Ağustos’ta İstanbul’da çalışmalara başlayacağız. İtalya’daki kamptan 3-4 gün sonra turnuvaya katılacağız. Fransa’da da çok prestijli turnuva organize ediliyor. Bize de davet geldi. Toplamda sekiz tane maçı yurt dışında oynayacağız. İstanbul’a döndükten sonra da hazırlık maçlarımız olacak. Toplamda 11-12 maç da Türkiye’de oynayacağız. Sezona hazırlık anlamında yoğun bir şekilde hazırlık dönemi geçireceğiz. Şahsım adına teknik ve idari anlamda bu sezondan çok eminim. Heyecanlı bir şekilde hazırlık maçlarının başlamasını bekliyorum.”

Göksenin ve Ege, Avrupa Şampiyonası için hazırlık süreci geçiriyorlar. Emir Preldzic de önümüzdeki sezon bizimle birlikte olacak. İnşallah Emir de performansıyla bize destek olacaktır. Çok karakterli, çalışkan bir sporcu. Genç takımda da 1-2 tane oyuncumuzu A takıma alacağız. Onlar için de büyük şans olacaktır.”

“Altyapıda tek amaç A takıma oyuncu yetiştirmek. 17 Temmuz’da sezonları açıldı. Seçmeler yapılıyor. 24 Temmuz itibariyle kadrolarını oluşturmuş olacaklar. Seçilen oyuncuların fazla olmasıyla yeniden seçme yapılıyor. Kadroların oturmasının ardından Erman Kunter ile birlikte bizzat gidip genç takımdan oyuncu bakacağız. Sene içinde de sürekli birlikte olacağız. Onlar olmadan zaten A takım olmaz. Altyapımız çalışıyor.”

“Kadınlarda takımımızı tamamladık. Transfer ettiğimiz oyuncuları ilerleyen dönemde açıklayacağız. Onlar da 1 Eylül itibariyle çalışmalara başlayacaklar. Geçen sezondan sonra bu sezonun önemi bir kat daha arttı. Bu sezon Euroleague’de olmamız büyük başarı. Sekiz tane genç kızımızı kadroya alacağız. Mütevazi bütçeyle başarılı olan Marina Maljkovic hocamızla bu sezon da devam edeceğiz.”

“Bu sezon erkek takımımız Sinan Erdem’de, kadın takımımız ise büyük ihtimalle Ahmet Cömert Spor Salonu’nda oynayacak. Kadın basketbolu için çok ideal, 2.400 kişilik bir kapasitesi olan bir tribün var. Basketbol motivasyonla oynanan bir oyun. Galatasaray taraftarına da bu sezon çok ihtiyacımız olacak. Geçmiş senelerde Galatasaray seyircisiyle birlikte unutulmaz başarılar elde ettik. Seyircisiz olmuyor. Kombinelerimizi Eylül ayı içerisinde duyuracağız. Biz neyi hedefliyorsak ona göre seyircimize maç biletlerini paylaşacağız.”

“Galatasaray, basketbolu Türkiye’ye getiren büyük bir camia. Geçmişe baktığımızda büyük başarılar kazandık. Bu sezon ‘önce arma’ diyoruz. Başarılı olmak için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Seyircilerimizden tek ricam desteklerini esirgemesinler…” açıklamalarında bulundu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here