Olayların Adamı Butler Sixers’ta!

1679
NBA
Olayların Adamı Butler Sixers'ta!

Nihayet beklenen takas sonunda gerçekleşti. Uzun süre gündemi meşgul eden, içsel karışıklığı ile herkesin dilinde olan Timberwolves ve Butler ekibi sonunda her iki olay tarafını mutlu edecek takası 76ers ile gerçekleştirdi. Bildiğiniz gibi Butler maçlara çıkmayı reddediyor, takımın geri kalanını özellikle Wiggins ve Karl Anthony-Towns’ı yumuşaklık ile suçluyordu. Takasın detaylarını artı ve eksilerini yakından inceleyelim.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Philadelpia Sixers’ın verdikleri: Dario Saric, Robert Covington, Jerryd Bayles

Minnesota Timberwolves’un verdikleri: Jimmy Butler, 2022 iki raund seçimi, Justin Patton

Jimmy Butler ve şahsına münasır kişiliği zaten sık sık gündeme gelse de, 9 ay önceki All-Star maçında akşamdan kalma olduğu için oynamaması onun karakterini çoğu insana duyuran ilk olay oldu. Ve bu sezonun başlamasına 2 hafta kala gündeme bomba gibi düşen Timberwolves’taki içsel karışıklığı baş kahramanı olması bütün basketbolseverlerin ilgi odağı oldu. Takımdan gönderilmek için uğraşan, takımın genel performansını düşürdüğü iddia edilen Butler sonunda muradına erdi. Peki 2 takım açısından bu takas ne yararlılıkta?

Öncelikle Sixers’ın oynadığı oyunda, sezon başından beri belli pürüzler yaşandığını fark etmiştik. Bunun dönemsel bir problem olmadığı aşikar. Takımda Ben Simmons ve Fultz genelde açık saha oyunlarında çok çok etkili olurken, Embiid ve bazı parçalar kontrollü ve daha düşük tempolu oyunlara uygun olduğu görülüyor. Geçen sene bu sorunu sezon içinde çok güzel bir şekilde yamasalar da, Celtics serisinde bunun nasıl patlak verdiğini gördük. Bir hamle yapmaları kesinlikle gerekliydi ve btün yaz buna uğraşsalar da sonuca erdiremediler. Jimmy Butler bu takım için bazı yönlerden aranan kan. Mesela bu takımdaki oyuncular genelde iyi performansları ile gündemde olsalar da daha genç olduklarını belirtelim. Bir veteran olarak JJ Redick var olsa da motivasyon konusundaki etkinliğinin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Butler kolu,bacağı kopsa da oynamak isteyecek mentalitede bir oyuncu. Parkeye çıktığı zaman her şeyini fazlasıyla ortaya koyuyor. Mesela kaliteli bir şutör olmaması tartışılırken ne yapıp ne edip skor buluyor. Haa işte şut konusunda olaylar birazcık farklı bir yere evrildi Sixers için. Verdikleri adamlar bu takımda sabit durarak, nerede olması gerektiğini bilen ve yayın gerisinden topu çemberden geçiren oyuncular, Özellikle Saric takımın sıkıştığı anlarda bu sezon kilidi açan oyuncu konumunda olabiliyordu. Kendisi takımda da çok sevilen bir oyuncuydu, hatta Embiid’in takımın geleceği olanları baş harfleriyle ifade ettiği federallerin kısaltması olan FEDS’in d harfiydi. Covington bu sezon çok iyi gözükmese de bu sistem için yeri olan bir oyuncuydu. Butler bu takıma gerekliydi ama onu almak için bu parçaların verilmesi birazcık sıkıntı bir durum ortaya koydu. E tabii başka türlü Butler’ı almak çok mümkün olmasa gerek. Takım içi uyumu, Sixers’a etkisi büyük bir merak konusu olacak ve maçlarını izlemek için çok büyük bir sebep. Bir gerçek var ki Jimmy Butler, şu an ligin en mücadeleci, kazanmayı en çok isteyen ve en savaşçı oyuncusu konumunda.

Öte yandan KAT önderliğinde olan Timberwolves cephesi ise olaydan çok rahatlamış bir şekilde çıkacak ve artık basketbola odaklanabilecekler. Rose’un bu süreçte eski günlerini yakalaması tabii ki takım için çok önemli. Çok kontrollü ve verimli oyununu bu denli devam ettirirse, eklenen ve var olan parçalar doğru işler ise çok keyifli bir takım bizi bekliyor olabilir. Takastan aldıkları oyunculara gelecek olursak,

Saric çıkışından bu yana olan performansını aynı şekilde yararlı olarak devam ettirecektir. Covington da kendini ne seviyede toparlarsa o kadar erken adapte olup 3 and D denilen şut atan ve savunma yapan oyuncu profilinde oynayıp, fayda sağlayacaktır. Her ne kadar Butler müthiş bir oyuncu olsa da, Timberwolves için toksik bir etki yarattığı için onu verip, yan parçalar almanın mantıklı bir hareket olduğuna inanıyorum.

Umarız Amerikalıların tabiriyle; win-win dedikleri, iki tarafın da kazandığı bir takas olur. Sixers’ın bu sansasyonel hamlesi takımı acaba olumlu etkileyecek mi?

Hakan Işık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here