New York, New York

636

”…

I’ll make a brand new start of it – in old New York

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

If I can make it there, I’ll make it anywhere

It’s up to you – New York, New York ”

Dünya müzik tarihinin en önemli isimlerinden olan Frank Sinatra ‘nın New York, New York parçasından alıntıladığım gibi; yeni başlangıçların, yapılacak yeni şeylerin yeridir New York. Sanatı, tarihi ve sosyal hayatının yanında çok önemli bir spor şehri olan New York, NBA’deki en büyük takımlarından birisi olan New York Knicks’in son yıllardaki sorunları ile uğraşıyor. Carmelo Anthony döneminde yapılan Amar’e Stoudemire  hamlesi, draft seçimleri, yanlış takım yönetimi ve daha birçok problem Madison Square Garden’da başarıları getirmek için yeterli olmadı. Carmelo Anthony’nin son büyük performansına imza attığı yıllarda da Iman Shumpert, JR Smith ve Andrea Bargnani gibi isimlerle kadrosunu şekillendirmeye çalışan NYK, ligin kalite çıtasını yine aşamamış ve kısmen rekabet ortamından yoksun Doğu Konferansı’nda play off potasında uzak kalmıştı.

2015 Haziran’ında Kristaps Porzingis’i draft eden Knicks, modern dönemdeki uzun tanımının değişmesiyle adeta sıfırdan elmas edinmişti. Dış şut tehdinin yanı sıra top yönlendirebilme özelliği de olan Porzingis, ilk sezonunda yıldız ışığı vermiş; 2016 ve 2017’de de süper star adımlarını ciddi olarak atmıştı. Ancak geçen sezon gelen sakatlık Letonyalı Unicorn’un Knicks serüvenine darbe vurmuştu. 2018-2019 sezonuna ise heyecanlandırıcı bir kadro ile başladı Knicks; Mitchell Robinson, Kevin Knox, Frank Ntilikina Allonzo Trier, Damyean Datson ve Lance Thomas gibi farklı alanlarda belirli seviyelerde yeteneklere sahip olan genç yapı, Kristaps Porzingis’in de dönüşü hesaba katıldığında gelecek için heyecan vericiydi. Ancak Trade Deadline’a günler kalan NBA’in geleceğini etkileyecek olan bir takas gerçekleşti; Kristaps Porzingis, Tim Hardaway, Trey Burke ve Courtney Lee Dallas Mavericks’e geçerken, Dennis Smith, DeAndre Jordan, Wesley Matthews ve gelecek sezonlara ait iki adet 1. tur draft hakkı ise New York Knicks’in oldu.

Dallas cephesi Doncic’in yanına Porzingis’i getirmenin coşkusunu yaşarken; New York Knicks’in sahibi James Dolan, resmi olmasa da tanking sürecinin fitilini ateşlemiş; ayrıca yaz arasının da yıldız ekleme(leri) çalışmasıyla geçeceğini haberdar ediyordu. Draft kurasında ilk sıradan seçim hakkı %20 civarlarında olan Knicks, kolej kariyerinde fırtınalar estiren Zion Williamson’a gözünü dikmiş durumda. Öte yandan NYK; Kyrie Irving ve Kevin Durant ikilisinden en az birini kadrosuna katmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde James Dolan’ın, ‘’Resmi olarak söyleyemesem de yıldızlardan bazıları yazın bize gelmek istiyor,’’ demeci MSG parkelerini bile heyecanlandırmış olabilir… Bu ikilinin de gelmesi durumunda olası bir ilk sıra seçim hakkı neden takaslanmasın? Zion Williamson’ın inanılmaz bir potansiyel olduğu apaçık ortada; ancak Zion, vasatın altında üç sayı atabiliyor. KD ve Irving’in takım düzeninden zaman zaman sapan oyunları, hem Zion hem de Knicks adına olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle NYK, iyi bir yan parça karşılığında ilk sıra seçim hakkını 4. veya 5. Sıra seçim hakkıyla takaslayabilir. O sıralardan da Cam Reddish gibi yetenekli bir şutör, şansları yaver giderse Ja Morant, DeAndre Hunter veya RJ Barrett gibi potansiyelli yıldızlara sahip olabilirler. Tabii bu yaz arasında sürpriz hamlelerin olması kimseyi şaşırtmaz; KD, Draymond Green, Irving, Kawhi, Butler, Tobias Harris, Khris Middleton gibi önemli isimler yaz arasında serbest kalacak. Tabii draft kurası da bir o kadar önemli…

”Start spreading the news,

I’m leaving today

I want to be a part of it – New York, New York

These vagabond shoes, are longing to stay

Right through the very heart of it – New York, New York”

Editör: Kuzey Kılıç

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here