FIBA Dünya Kupası Formatı: Milli Takım ABD ile Aynı Grupta

837
FIBA Dünya Kupası
2019 Dünya Şampiyonası'na Gelmeyecek ABD'li Yıldızlar

Çin’de düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası’nın grup kuraları yarın Türkiye saati ile 13.30’da Çin’in Shenzhen şehrinde çekilecek. 2019 FIBA Dünya Kupası’nda geçmiş şampiyonalara göre değişen birçok prosedür ve birçok yenilik mevcut. Öyle ki bu yeniliklerle birlikte henüz kura çekilmemesine rağmen Türkiye’nin grubu ve gruptaki ilk rakibi bile belli oldu. 

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Turnuvaya katılacak 32 takım 4’er takımdan oluşan 8 torbaya ayrıldı. Torbalar şu şekilde; 

  1. Torba : Çin(Ev sahibi), ABD, İspanya, Fransa 
  2. Torba : Litvanya, Yunanistan, Arjantin, Sırbistan 
  3. Torba : Brezilya, İtalya, Avustralya, Rusya 
  4. Torba : TÜRKİYE, Dominik, Porto Riko, Venezuela 
  5. Torba : Almanya, Polonya, Çek C., Kanada 
  6. Torba : Karadağ, İran, Filipinler, G. Kore 
  7. Torba : Yeni Zelanda, Senegal, Angola, Nijerya 
  8. Torba : Lübnan, Tunus, Japonya, Fildişi Sahilleri 

Bu torbalardaki takımların da oldukça ilginç bir dinamiği var. Öyle ki dengeli grup kurmak adına ilk turda 1., 4., 5., 8. torba kendi arasında 2., 3., 6. ve 7. torbadaki takımlar ise kendi arasında gruplar kuracak. Yani 4. torbada bulunan Türkiye’nin rakipleri 1. torba, 5. torba ve 8. torbadan birer takım olacak.  

Olayın daha da ilginçleştiği yer ise şu: Çin, ev sahibi statüsünden dolayı A grubunda seri başı takım olacak. Son şampiyon ABD ise E grubunda olacak. Aynı kıta ülkelerinin ilk gruplarda mümkün olduğunca eşleşmemesini isteyen FIBA, aldığı karar sonucunda Türkiye’nin torbasında bulunan diğer 3 Amerika kıtası ülkesi ABD ile gruplarda eşleşemeyecek. Dolayısıyla 4. torbadaki geriye kalan tek ülke olan Türkiye, henüz kuralar çekilmeden E grubuna düşmüş oldu. Milli takımımızın gruptaki ilk rakibinin ABD olması da bu durumla kesinleşti. Gruptaki diğer muhtemel rakiplerimiz ise 5. torbadan (Almanya, Polonya, Çekya, Kanada) ve 8. torbadan (Lübnan, Tunus, Japonya, Fildişi Sahilleri) olacak. 

Bu kıta prosedürü diğer torbalar için de uygulanacak. Fakat turnuvaya 11 ülkeyle gelen Avrupa kıtası, ülke fazlalığından dolayı bu kuralı çiğneyebilir. Öyle ki bazı gruplarda 2 Avrupa takımı mücadele verebilir. Milli takımımız grup aşamasını geçtiği takdirde F grubundan gelen takım ile eşleşecek. 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here