Netflix’te İzleyebileceğiniz Basketbol Temalı Belgeseller

6750
Netflix'te İzleyebileceğiniz Basketbol Temalı Belgeseller
Netflix'te İzleyebileceğiniz Basketbol Temalı Belgeseller

Netflix’te yer alan ve izleyebileceğinizi düşündüğümüz basketbol belgesellerini sizler için derledik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

1- IVERSON

NBA efsanesi Allen Iverson’ın zorluklarla dolu hayat hikayesi, hapishane yılları, muhteşem kariyeri ve muhtemelen daha önce görmediğiniz pek çok şey bu belgeselde yer alıyor. Bana göre izlenilmesi gereken başarılı bir belgesel olmuş.

2- CARTER ETKİSİ

Hala aktif olarak NBA’de forma giyen Vince Carter’ın muhteşem hayat hikayesi anlatılmış. Kanada basketboluna yaptığı katkılar, sosyal hayatta kültüre yaptığı etki…

Toronto’ya gelişiyle koca bir şehri basketbol adına ayağa kaldıran Carter’ın ne kadar önemli bir figür olduğu anlatılmış. Yine ilginç bilgilerin yer aldığı bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

3- MİLYARDA BİR

Hindistan’ın Yao Ming’i olması beklenen, 14 yaşındayken 2.13 metre boya sahip Satnam Singh Bhamara’nın NBA hayali için yaptıklarının hikayesi anlatılıyor. Belgesel biraz yavaş ilerliyor ancak ilginizi çekebilir.

4- KOÇ CARTER 

Basketbolseverlerin vazgeçilmezi bir yapıt. Çoğunuz defalarca izlemesine rağmen tekrar izlemeyi düşünebilir. İzlemeyenler için ise kısaca konusundan bahsedelim.

Yenilgisiz takımının tamamını derslerindeki başarısızlıkları yüzünden yedek kulübesinde tuttuğu için gazetelere çıkan, hem övgü hem de eleştirilen, sert kuralları olan aykırı bir basketbol koçu Ken Carter’ın öyküsü.

Her saniyesinde kendi kendinize bu oyunu seviyorum dedirten, sadece basketbolla ilgilenenlerin değil herkesin sıkılmadan, severek izleyebileceği ve zevk alabileceği süper bir film tadında belgesel.

İzledikten sonra Filmin Soundtracklarını merak edenler için :

1. ll night long – red cafe 
2. no need for conversation – fabolous featuring mike shorey 
3. professional – chingy featuring gib 
4. southside – the game featuring lil scrappy 
5. roll wit you – ciara 
6. wouldn’t you like to ride – kanye west, malik usef & common
7. hope – twista featuring faith evans 
8. your love – van hunt 
9. this one – ak’sent 
10. beauty queen – czarnok 
11. balla – mack 10 featuring da hood
12. time – st. lunatics 
13. what love can do – letoya 
14. about the game – trey songz

5- AMATÖR

Sorunlu bir ailenin sakin ve sessiz çocuğu. Hayatta en iyi yapabildiği şey basketbol oynamak. Seçkin bir hazırlık okuluna kabul edilen 14 yaşındaki genç, bu rekabetçi dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor.

Açıkcası fragmanı ve konusu bakımından merak uyandırıyor. Ancak çok üst düzey bir yapıt değil. Bana göre, çok canınız sıkılırsa veya yatmadan önce uykunuzun gelmesini beklerken izlenecek seviyede.

6- HIGH FLYING BIRD

Belgesel film niteliğindeki bu yapıtta, NBA’e henüz dâhil olan genç oyuncu Erick Scott’la onun menajeri Ray Burke’ün lokavt döneminde yaşadıkları anlatılıyor.

Her ne kadar NBA Lokavtı’nı konu alınıyor olsa da diyalogların fazla olması ister istemez sıkıyor. Yine beklentilerinizi yüksek tutmamanızı öneririm.

7- #RUCKER 50

Bu belgesel, “Harlem” oluşumunda büyük pay sahibi olan, birçok çocuğa profesyonel basketbol oyuncusu olma yolunda ilham kaynağı olan sahanın tarihini ve basketbol kültürüne etkilerini anlatıyor.

Sayısız muhteşem maça ev sahipliği yapan bu sahanın 50. yılında çekilen bu belgesel dikkatinizi çekecek seviyede.

8- NE PAHASINA OLURSA OLSUN

Bu belgeselde, Amatör Atletizm Birliği basketbolunun dünyasının Amerika’daki gençlik sporlarını nasıl profesyonelleştirdiği anlatılıyor. İlham verici ve bilgilendirici bir belgesel.

9- THE LAST DANCE (YAKINDA)

NBA arşivleri bu belgesel için yeniden açılıyor…

10 saat süreceği ve bölümler halinde yayınlanacağı açıklanan belgesel, Jordan’ın en parlak dönemlerine uzun bir bakış sunacak. Bu belgeselin çoğunluğunda daha önce hiçbir yerde izlemediğiniz Jordan görüntüleri yer alacak.

2019 yılında çıkması beklenen ancak henüz net bir tarihi açıklanmayan bu belgesel, şimdiden basketbolseverleri fazlasıyla heyecanladırmış durumda.

Gözden kaçırdığım şu belgesel eksik dediğiniz ve tavsiye ettiğiniz varsa yorumlarda belirtin.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here