Nasıl Başlarsan Öyle Gider – Alperen Şengün

199
Nasıl Başlarsan Öyle Gider

Herkese merhaba, bugün yazımızın konusu Alperen Şengün. Milli oyuncumuz çaylak senesi olan geçen yıl gösterdiği performans ile hem bizim ülkemizde hemde NBA’de gözleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Alperen, bu sene de çok güzel istatistikler ile oynayarak sezona başladı. 

Alperen Şengün geçen sezonu bitirirken 72 maçta, 20.7 dakika ortalamasıyla 9.6 sayı, 5.5 ribaund, 2.6 asist, 0.9 blok ve 0.8 top çalma istatistikleri ile bitirmişti. Bu sezon ise 9 maçta 26.6 dakika ortalama sürede 17.1 sayı, 9.9 ribaund, 2.2 asist 0.9 blok ve 0.7 top çalma istatistikleri ile sezona başladı. Eminim ki sakatlık vs olmadığı sürece bu ortalamaları sezona yayarak ve arttırarak devam edecektir. “Nasıl bu kadar emin olabilirsin?” diye soruyor olabilirsiniz. Şöyle ki Alperen’in takımı Houston Rockets’ın kadro yapısı aynı Alperen gibi genç oyuncularla dolu. Takım hedefi olarak da çok yukarıları düşünmüyorlar. Zaten takımda lider diyebileceğimiz bir All-Star seviyesi bir oyuncu da bulunmuyor. Tüm takım adeta kolej takımı havasında bir dönem geçiriyor. Bu da Alperen’e daha 2. senesinde normalden çok süre almasını sağlıyor ve ne mutlu ki o da bunu iyi değerlendiriyor.

FIBA, Alperen’in idol olarak gördüğü ve bizlerinde ona gerçekten benzettiğimiz isim olan Nikola Jokic’in NBA’deki 2. sezonunda yaptığı istatistik ortalamalarını, Alperen’in sayıları ile karşılaştırarak çıkarmış. Jokic, 16.7 sayı, 9.8 ribaund, 4.9 asist ile oynadığını gösteren posta FIBA açıklama olarak ise; “İki kez MVP olmak zor bir iş ama Alperen Şengün doğru yolda.” notunu eklemiş. Oyun stillerine baktığımızda gerçekten bu benzerlikleri görebiliyoruz. Çok hızlı oyuncular olmamalarına rağmen ikiside çabuk, pratik oyuncular. Saha görüşleri bir pivot oyuncusuna göre oldukça yüksek. Guard beyniyle oynayan pivot oyuncuları olmaları onları rakip eşleşmelerde bir adım öne taşıyor ve üstünlük sağlıyor. Umarız Alperen de Jokic gibi bir yıldız NBA oyuncusu olur ve bizleri gruplandırmaya devam eder. Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz