Michael Schumacher’in Kayak Kazası

1969
michael-schumacherin-kayak-kazasi

Formula 1 tarihinin geçtiğimiz sezona kadar 7 kez şampiyon olan tek ismi olan Michael Schumer’in 29 Aralık 2013 tarihinde geçirdiği kayak kazasını ele alacağız.

29 Aralık 2013 tarihinde Fransız Alplerinde kayak yapan efsanevi isim talihsiz bir kaza geçirerek komaya girmişti. Kaza sırasında kafasını kayaya çarpan Schumacher, helikopterle Moutiers hastanesine kaldırılmıştı. Efsanevi pilot Michael, beyin cerrahisi konusunda uzman olan Grenoble hastanesine nakledilmişti. İlk gelen bilgilere göre ünlü ismin komada ve durumunun kritik olduğu söylendi. Ardından Michael’in beyin kanaması geçirdiği hastane tarafından doğrulandı. Ağır beyin travması geçiren pilot ameliyata alınmıştı. Ameliyattan sonra açıklamalarda bulunan Anestezi uzmanı Profesör Jean François Payen,”Michael Schumacher eğer kask takmamış olsaydı bugün hayatta olamazdı.” ifadelerini kullanmıştı.

Kazadan bir yıl sonra açıklamalarda bulunan savcılar, “Kazada pistin dışına çıktığını ve çıktıktan sonra hızını fazla azaltmadığını” belirttiler, ayrıca ”Hızını kesin olarak belirtemeyiz ancak çok iyi bir kayakçı olduğu için böyle bir kazaya maruz kalmaması için hızını iyi ayarlamış olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandılar.

Efsanevi pilotun Haziran 2014’te komadan çıktığı açıklanmış, Grenoble Hastanesinden taburcu edilerek rehabilitasyon süreci için tedavisinin Lozan Üniversitesi Hastanesinde sürdürülmesine karar verilmişti. Michael, 9 Eylül 2014’ten itibaren tedavisinin geri kalanı için İsviçre’deki Cenevre Gölü kenarındaki evine gönderilmişti.

2016 yılının Aralık ayında Michael Schumacher’in yöneticisi konuyla ilgili olarak, ”Michael’ın sağlığı halka açık bir konu değil ve bu nedenle bu konuda yorum yapmaya devam etmeyeceğiz. ”açıklamalarında bulundu. Ünlü ismin ailesi ise Michael’in sağlık durumu ile ilgili medyaya herhangi bir bilgi vermedi. 19 Aralık 2016 tarihinde Michael Schumacher’in bir fotoğrafının sızdırılması girişimi oldu. 1 milyon sterlin karşılığında medyaya satılmaya çalışıldığı ancak başarılı olunamadığı öne sürüldü.

2019 yılında açıklamalarda bulunan Schumacher’in menajeri Kehm, kazanın ardından sağlık durumu eskisi gibi olmayan Schumacher’in yine de yakın çevresindeki insanların özel günlerini asla unutmadığını ve özel günler için hediyeler aldığını anlattı. Geçtiğimiz sene açıklamalarda bulunan Felipe Massa, Schumacher’in sağlık durumunu bildiğini söylemişti.

Massa, ”Nasıl olduğunu biliyorum, bu konuda bilgim var. Onunla olan ilişkim her zaman çok yakındı. Eşi Corinna ile o kadar yakın değildik, çünkü yarışlara pek gelmezdi. Bence tüm bunlarla ilgili en önemli şey, durumunun kolay olmadığını ve onun için zor bir dönem olduğunu biliyor olmamız. Tüm bunlara saygı duymalıyız, tıpkı benim onlara duyduğum gibi. Ailesi durumu hakkında açıklama yapmak istemiyor ve bundan rahatsız oluyor. Peki ben kimim de bunu yapacağım? Her gün iyileşeceğini hayal ediyorum ve bunun olması için dua ediyorum. Özellikle de oğlu pistte yarışırken onu seyretmesi için. Onu cesaretlendirip, onu seyretmesi için. Bu yüzden bir gün bunun olabilmesi için dua ediyorum.” dedi.

Kazadan bu yana açıklama yapmak istemeyen ailesi, hala ayrıntılı bir açıklamada bulunmadı ve bunu gizli tutmak istedikleri belirtti. FIA başkanı Jean Todt, Schumacher’i sık sık ziyaret ettiğini dile getirdi. Todt, ”Schumacher mücadele veriyor. Ona ve ailesine sadece durumların iyi olmasını dileyebiliriz. Yakınları ona çok iyi bakıyor. ”dedi. Schumacher’in oğlunu takip ediyor mu sorusuna yanıt olarak Todt, ”Elbette Mick’i takip ediyor. Mick Formula 2’de, muhtemelen gelecek yıl Formula 1’de yarışacak. Bu güzel bir mücadele olacak ve motor sporlarının zirvesinde bir başka Schumacher’e sahip olmak heyecan verici.” dedi.

 Oğlu Mick Schumacher, geçtiğimiz aylarda Formula 2’de şampiyon olmuş ve Formula 1 takımı HAAS’a katılmıştı. Michael Schumacher’in şimdiki sağlık durumu ise ailesi tarafından gizli tutuluyor.

Ahmet Eren Şenol

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz