EuroLeague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık

548
EuroLeague "Son Periyot" Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık

Turkish Airlines EuroLeague’de sezonun ilk yarısı ertelenen birkaç maç haricinde geride kaldı. Biz de “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini ekip üyelerimizin kararlarıyla dağıttık. Bazı ödüllerde oy birliği yakalanırken bazılarıysa yoğun tartışmalardan sonra oy çokluğuyla belli oldu.

Sezonun MVP’si: Mike James

EuroLeague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: MVP Mike James

En kolay karar verdiğimiz ödül diyebiliriz. Mike James, Euroleague’e geldiği andan itibaren adından en çok söz ettiren oyunculardan oldu- tabi ki bolca eleştiri ile beraber. 2 sezon önce Ettore Messina, Armani Milan’ın başına geçtiğinde ilk iş olarak sözleşmesi devam etmesine rağmen Mike James’i kadroda düşünmediğini söyledi ve kendisinden takım bulmasını istedi. Bu ayrılıktan sonra Mike James, her geçen gün daha iyi bir oyuncu oldu. Geçen yıl kariyerinin en olgun sezonlarından birini oynadı. Bu sezon ise o performansın da üstüne çıktı.

Sezon başında koç Dimitris Itoudis Mike James’i daha çok kenardan getirdi, ama son maçlarda Daniel Hackett’ın sakatlanmasıyla ilk beşe yerleştirdi. Sadece bir maç kaçıran Mike James; %39.3 üçlük, %53.69 ikilik isabet yüzdeleriyle 20.5 sayı ortalaması tutturdu. Ayrıca bu ortalamaların yanına maç başına 6 asist ve 3.4 ribaunt eklemeyi başardı. En çok sayı atan oyuncu olmasının yanında 21.4 PIR ile en yüksek verimliliğe sahip ikinci oyuncu konumunda. Mike James için en anlamlı cümle şu olacaktır: Bu sezona kadar Euroleague’in en iyi oyuncusu olduğunu ispat etmek için oynarken, bu sezon Avrupa’nın en iyisi gibi oynuyor.

Sezonun Takımı: Bayern Münih

EuroLeague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun Takımı Bayern Münih

Oylarımızın %75’ini alan Alman ekibi, sezonun en flaş takımı olmayı başardı. Geçen sezon oynanan 28 maçta sadece 8 galibiyet alan takım, bu sezon şimdiye kadar oynanan 17 maçta tam 11 galibiyet aldı. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’yu deplasmanda, Barcelona’yı ise evlerinde yenmeyi başardılar. Geçen seneki kadrodan Danilo Barthel, Greg Monroe ve Maodo Lo’yu kaybettiler ama yerlerini doldurmayı başardılar (Jalen Reynolds, Wade Baldwin, Dennis Seeley, Nick Weiler-Babb, James Gist ile). Sezon başında basketbol otoritelerinin play-off şansı bile vermediği Bayern Münih, şu anki oyunuyla ciddi bir Final-Four adayı.

Sezonun Koçu: Andrea Trinchieri

EuroLeague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun Koçu Andrea Trinchieri

Turkish Airlines Euroleague’in en sempatik koçlarından Andrea Trinchieri hiç tartışmasız ilk devrenin en başarılı koçu. Burada bir diğer aday Xavi Pascual oldu ama hem Zenit’in bütçesinin Bayern Münih’inkinin üstünde olması hem de Pascual’in geçen sezondan  takımının başında olması bizi Trinchieri seçeceğinde birleştirdi.

Koç Trinchieri bir önceki sezonun Zenit ile beraber en kötü derecesine sahip takımını birkaç ay içerisinde Avrupa’nın en keyifli ve düzenli basketbol oynayan takımı haline getirdi. Bugüne kadar çalıştırdığı takımlara her zaman seviye atlatmasına rağmen (Unics Kazan, Brose Bamberg, Partizan) hak ettiği değeri göremeyen koçların başında geliyor bence. Mütevazi kadrolarla basketbol severleri her zaman şaşırtmayı başarıyor, bunu yaparken de oyuncularının gelişimine de çok fazla katkı sağlıyor. Brad Wanamaker, Daniel Theis, Darius Miller, Janis Strelnieks, Nicolo Melli ve Fabien Causeur; Brose Bamberg’i çalıştırırken sadece birkaç senede üst seviyeye çıkardığı oyunculara örnekler. Bu sezon da Jalen Reynolds ve Vladimir Lucic başta olmak üzere Wade Baldwin, Nick Weiler-Babb ve Zan Sisko şimdiden Andrea Trinchieri tedrisatında seviye atlayan oyuncular olarak göze çarpıyor.

Sezonun X Faktör Oyuncusu: Jalen Reynolds

EuroLeague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun X Faktörü Jalen Reynolds

Her yazarın farklı oy kullandığı, tartışmalardan sonra üzerinde karar kılınan ve en zor karar verdiğimiz seçenek bu oldu. Bu ödül için Kevin Pangos ve Achille Polonara adı geçen diğer oyuncular olmasına rağmen tercihimiz Jalen Reynolds’tan yana oldu çünkü Reynolds hiç şüphesiz Walter Tavares ile beraber sezonun en iyi 2 pivotundan biri. Takımına kazandırdığı dinamizm ve patlayıcılık çok üst seviyede.

Geçen sene kadroda yer alan Greg Monroe ve Mathias Lessort’un aksine koşmayı çok seven, fantastik hareketlerle hem rakibi düşüren hem de takımını havaya sokan bir profilde. %60’ın üzerinde ikilik yüzdesinin yanında bir pivot için yüksek sayılabilecek %84.1’lik serbest atış yüzdesine sahip. Maç başına 13.4 sayı (takımda 3. sırada), 6.9 ribaunt (takımın en iyisi) ile 16.1 PIR (takımda 2. sırada) üretti.

Sezonun Genç Oyuncusu: Rokas Jokubaitis

Euroleague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun Genç Oyuncusu Rokas Jokubaitis

Üzerinde oy birliğine varılan bir diğer seçim. Litvanya basketbolunun Avrupa’ya, belki de NBA’e sunduğu son cevher. 20. yaşını birkaç ay önce doldurmasına rağmen kritik anlarda aldığı sorumluluk, yaşından öte bir olgunluk onu tanımlamak için en doğru ifadeler. Sezonun ilk yarısında 14 maçta ortalama 21 dakika süre alarak kendi jenerasyonunun EuroLeague arenasındaki en tecrübeli oyuncusu oldu. Ayrıca takında en çok süre alan dördüncü isim. Kısıtlı sürede genç yaşına rağmen maç başına 7.9 sayı, 2.9 asist ile 8.1 PIR üreterek görece düşük kapasiteli Zalgiris Kaunas’ın play-off potasında olmasına büyük katkı sağladı. Birçok draft tahmininde önümüzdeki draft’ta seçileceği konuşulsa da umarız onu Avrupa’da daha çok izleme şansını elde ederiz.

Sezonun Hayal Kırıklığı Takımı: Anadolu Efes

Euroleague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun Hayal Kırıklığı Takımı Anadolu Efes

Bizi en zor durumda bırakan, karar ne olursa olsun bolca eleştirinin geleceği seçim oldu desek yeridir. Geçen sezonun tamamlanmadığını düşünürsek tamamlanan son 5 sezonun hepsinde Final Four’a kalan temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun bu sezon bütçe küçülttüğünü gördük. Her fırsatta kulüp yetkilileri bu sene ilk hedefin play-off olduğunu söylese de hiç kimse böyle bir tablo beklemiyordu. Fenerbahçe, birçok maçta rakibine karşı varlık bile gösteremedi. İlk devrenin bitimine iki maç kala 8 maçta sadece bir galibiyet aldı ki kaybettiği maçlardaki ortalama averajı -22.1. Öte yandan üst üste İspanyol takımlarına karşı alınan 4 mağlubiyette toplam 84 fark yediler. Son 5 maçı görmezden gelirsek tercihimiz Fenerbahçe Beko olabilirdi. Ama son 5 maçını dominant oynayarak kazanan bir takımı hayal kırıklığı olarak göremedik. Bu yüzden tercihimiz Anadolu Efes oldu. Her ne kadar sakatlıklardan çok çekse de kadro kalitesi ve maliyeti bu kadar yüksek bir takımın ilk devrede %50 galibiyet yüzdesinin altında kalması kabul edilemez. Son iki sezonda oynanan oyuna yaklaşılamaması da okları Anadolu Efes’e çevirdi. Umarız özlediğimiz Anadolu Efes oyununu en kısa sürede sahada görebiliriz.

Sezonun Hayal Kırıklığı Oyuncusu: Nando De Colo

Euroleague “Son Periyot” Sezon Ortası Ödüllerini Dağıttık: Sezonun Hayal Kırıklığı Oyuncusu Nando De Colo

Hiç şüphesiz Turkish Airlines EuroLeague’in son yıllardaki en iyi skoreri Nando De Colo. Geçen sezon Fenerbahçe Beko ile anlaştığında benim de aralarında olduğum birçok basketbol sever onu canlı izlemek için can atıyordu. İlk sezonunda beklentilerin altında kalmasına rağmen bunun sebebinin Kostas Sloukas ile uyumsuzlukları olduğu konuşuldu. Ayrılan birçok oyuncudan sonra takımın lideri ve ana top yönlendiricisi Nando de Colo olacağı bir ortam oluşturuldu. San Antonio Spurs ve Toronto Raptors’taki NBA günlerini geride bırakıp Avrupa’ya döndüğü 2014 yılından beri ilk defa bir sezonda iki sayılık atış yüzdesi %50’nin, üçlük yüzdesi ise %40’ın altına düştü. Maç başına ortalama 11.75 sayı ile Euroleague kariyerinin en kötü sezonunu geçiriyor. Tüm bunların yanına beklenen yaratıcılığı, deliciliği gösterememesi ve oyunu domine edememesi de eklenince sezonun Fenerbahçe Beko için beklenin altında geçmesi kaçınılmaz oldu.

Sezonun En İyi Beşi

  • Mike James (CSKA Moscow): MVP için çok fazla şey söylemeye gerek yok.

20.5 sayı – 6.1 asist – 3.5 ribaunt = 21.6 PIR

  • Kevin Pangos (Zenit): Geçen sezonun en kötü takımının buralara gelmesinde başrol oyuncusu şüphesiz kendisi. Gerektiğinde oyun kurucu, gerektiğinde skorer. Sezonun geride kalan bölümünde onu anlatmak için en uygun kelime “maestro.”

11.2 sayı – 6.2 asist – 2.1 ribaund = 12.7 PIR

  • Vladimir Lucic (Bayern Münih): Yıllardır Avrupa’nın iyi oyuncularından olsa da ilk defa MVP seviyesinde oynuyor. Hem takımını hem kendisini çok farklı bir noktaya taşıdı.

14.4 sayı – 4.9 ribaunt – 1.3 asist – 1.1 top çalma = 19.8 PIR

  • Nikola Mirotic (Barcelona): Şüphesiz Avrupa’nın en değerli oyuncusu. Takımı ne zaman sıkışsa en kritik toplarda her zaman sorun çözücü oldu. Ayaklarının yavaşlığı hariç kusursuz bir sezon geçiriyor.

16.8 sayı – 6.6 ribaunt – 1 asist – 1.4 top çalma = 23.7 PIR

  • Walter Tavares (Real Madrid): Son 2 sezonun en iyi savunmacısı. Rakiplerin içeri penetre etme konusunda tedirgin olması için varlığı bile yetiyor. Sezon boyunca Tavares’in oyunda olmadığı bölümler Real Madrid’in en çok zorlandığı bölümler oldu.

11.4 sayı – 7.8 ribaunt – 2 blok – 0.9 top çalma – 0.8 asist = 19.0 PIR

Uğur Bal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz