Cleveland Cavaliers “Young Core” Ne Vadediyor?

608
cleveland-cavaliers-young-core-ne-vadediyor

Cleveland Cavaliers hakkında yazılan yazılar, yapılan haberler genellikle Cavaliers taraftarlarını üzecek olumsuz haberler oluyor ancak yapılan son takaslarla birlikte Cleveland’da bu gerçeğin değişmeye başlayacağını öngörmek mümkün.

LeBron’un takımdan ayrılışının ardından amiyane tabirle dibi gören Cleveland Cavaliers, genç ve dinamik bir kadro kurup yeniden yapılanmaya karar vermişti. 2018 Draft’ından Collin Sexton, 2019 Draft’ından Darius Garland ve son olarak da 2020 Draft’ından Isaac Okoro seçimleri de bunu kanıtlar niteklikteydi.

Sexton ve Garland ikilisi ligde geçirdikleri kısa sürede yeteneklerinin pozitif yanlarından ziyade sahadaki dağınık görüntüleriyle ve kötü savunmalarıyla eleştiri oklarının hedefindeydi ancak bu durum bu sezon itibariyle değişmişe benziyor. Geçtiğimiz sezon ligin pandemi arasına girmesinden önce de bunun sinyallerin görmeye başlamıştık. Bu sezon hem Sexton hem Garland sahada geçtiğimiz sezonki performanslarının üzerine koymuş durumda. Sahada ne yaptığını bilen ve pas paylaşımında önemli role sahip bir ikili görüyoruz. Sexton daha çok skorer özellikleriyle Garland ise oyun kurucu özellikleriyle öne çıkıyor. Bu iki guard kısa boyları dolayısıyla savunmada bazı zaaflar yaratsa da Cleveland Cavaliers şu an ligde 3., Doğu Konferansında ise en iyi defansif reytinge sahip.

Boyu bir kanat oyuncusuna göre kısa olmasına rağmen sınıfının en iyi savunmacılarından olan çaylak Okoro ve James Harden takasıyla birlikte takıma katılan ilerleyen yıllarda ligdeki elit piyotlardan olma potansiyeline sahip Jarrett Allen eklemeleri ile bu kadronun gelişimini sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Genel tabloya baktığımızda Cleveland Cavaliers iki kısa ve potansiyelli bir uzunla iskeletini kurmuş durumda. Günümüz basketbolunda kanatın önemi düşünüldüğünde savunması iyi kanat eklemeleri yapıldığında çok potansiyelli bir kadro oluşturduklarını söylemek mümkün.

Cleveland Cavaliers’ın LeBron ile yaşadığı başarılı günlere dönme hayalleri kurması için henüz erken olsa da “Young Core” ileride Cavs’i rekabetçi bir takım haline dönüştüreceğe benziyor. Kim bilir belki daha fazlası da olur…

Emre Can Terzi

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz