Melih Mahmutoğlu: “Yüzde 200’ümüzü vereceğiz.”(Özel Röportaj)

522

Turkish Airlines Euroleague Final Four öncesi Fenerbahçe Beko’nun medya günündeydik. Kaptan Melih Mahmutoğlu, sorularımızı sonperiyot.com takipçileri için cevapladı.

1- Kaptan, 2013’ten bu yana Fenerbahçe formasını terletiyorsun ve bu 6. yılındaki 5. Final Four’un. Ülkemize gelen ilk kupa senin ellerinde kalkmıştı. Bu 5 sene sana neler kattı ve bu süre zarfında neler değişti? 

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Taraftarı olduğum bir kulüpte oynamak, kaptanlığı yapmak ve o formayla başarılar kazanmış olmak benim için çok ayrı bir his kelimelerle anlatamıyorum. Benim için her sene farklı hedeflerle, farklı duygularla ve her sene olduğu gibi Euroleague kupası hedefiyle başlıyor. 5 sene üst üste Final Four’a kalmayı başardık. Şimdi önümüzde kupayı almak var. Tabii çeşitli sakatlıklar var, üzücü ancak bunlar bizim için bahane değil. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

2- Sezonu lider olarak bitirdiniz ancak Final Four çekişmeli geçer ve sürprizlere gebe olabiliyor. Fenerbahçeyi favori olarak görüyor musun?

Tabii ki Fenerbahçe hangi platformda oynarsa oynasın favoridir. Burada forma giyen herkes bunun farkında. Formanın ağırlığının farkında. Hak ettiğimiz bir kupa var ve onu almak istiyoruz. Şimdi karşımızda Anadolu Efes var. Onları da tebrik ediyorum. Ülkemiz için 2 takımın da Final Four’da olması çok önemli. Her şeyimizle o maça hazırlanıyoruz.

3- Üç sayı çizgisinin gerisinden çok yüksek yüzdeyle isabet buluyorsun ancak yeri geldiğinde de içeriye dribling ederek de sayı bulabiliyorsun. Repertuarını her geçen gün geliştiriyorsun. Bizi daha neler bekliyor?

Sürprizlere açık olun (gülüyor). Ben basketbol oynadığım ve oynayacağım süre boyunca kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tabii ki üçlük yüzdemi yukarıda tutmaya çalışıyorum. Önemli yerlerde, kritik şutlarla sorumluluk almayı seviyorum. Önümdeki benden iyi olan oyuncuları izliyorum onlardan bir şeyler kapmaya çalışıyorum. Koç çok önemli bir faktör. Bana neler yapmam gerektiğini anlatıyor. Basketbolla yatıp kalkıyorum. Bu da gelişmemde çok büyük fayda sağlıyor. Bu işi yaptığım sürece kendimi geliştirecek şeyler bulmaya devam edicem.

4- Üçlükte şut yeteneği kadar spacingin de çok büyük önemi var. Spacing ve şut yeteneğini oranlayacak olursak bunu yüzde olarak nasıl bölebilirsin?

Doğru yerde doğru zamanda olmanız gerekiyor, tabii pasın gelişi de önemli veya o şutu yaratmak konusunda da başarılı olmalısınız. Artık iyi şutörseniz topu elinizden hemen çıkartmanız gerekiyor yoksa savunmalar size özel önlemler almaya başlıyorlar. Doğru yer dediğimiz spacing, sadece bir oyuncunun değil sahadaki 5 oyuncunun da doğru yerde olması gerekir. Bunu zaten koçumuz da bize videolarla hep gösteriyor. Eğer yetenekli değilseniz zaten bu kadar isabetli atmanız mümkün değil. Bu yüzden yarı yarıya ayırırım.

4- Obradovic Avrupa’nın en iyi koçlarından birisi. Finallerdeki başarıları yadsınamaz derecede fazla. Takımı Final Four’a nasıl hazırlıyor? Bu yüksek konsantrasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Sezon başından itibaren başlıyoruz. Sezon başından beri buraya konsantreyiz. Obradovic varsa orada başarılar vardır. Kupalar vardır. Takım da bunun farkında.

5- Takımın önemli bazı oyuncularının oynayıp oynamayacağı maalesef belli değil. Eğer eksiklikler olursa, ki olacak gibi görünüyor. Bu eksikleri nasıl kapatmaya çalışacaksınız?

O gün sahaya çıkan her oyuncu %100’ünü değil %200’ünü verecek. Sakatlıklar bahane değil. Çünkü sporun içinde bunlar var. Üzücü tabii ki, olmasını kimse istemez. Bunu avantaja çevirmek bizim elimizde.

6- Final Four’daki ilk maçınız diğer temsilcimiz Anadolu Efes ile olacak. Tarihte ilk defa 2 Türk takımı Final Four’da yer alıyor. Türk basketbolunun gelişimi ve bu eşleşme ile ilgili neler düşünüyorsun?

Türk basketbolu açısından çok önemli. Hep eleştirilen bir yabancı kuralı var. Bu yabancı kuralının düştüğü bir sezonda 2 Türk Takımı ile Final Four’da olmak büyük bir başarı. Onları bir kere daha tebrik ediyorum. Birbirini tanıyan iki ekibiz. Şunu da belirtmek isterim; Fenerbahçe bunları başarmasaydı, belki de bu kadar iyi bir kadro kurmayacaklardı. Tekrar tebrik ederim çok büyük bir başarı.

7-Anadolu Efesi tek maçta elemek mi yoksa 5 ya da 7 maçlık serilerle elemek mi daha zordur?

Her zaman tek maç daha zordur. Tek maçta ne olacağı pek belli olmaz ama arka arkaya seri olarak oynanan maçlarda her zaman bir şansınız daha vardır. Onun için tek maç diyorum.

8- Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes, Real Madrid ve CSKA Moskova. Bu dört takımın şanslarını nasıl görüyorsun?

Dış basında da bizim favori olduğumuz ama artık orada favoriler değil sahaya çıkıp daha fazla savaşan, daha iyi basketbol oynayan takım şampiyon oluyor. Biz de bunun için savaşacağız.

9- Final Four’daki bir Türk takımında Türk oyuncu olarak mücadele etmek neler hissettiriyor?

Bunlar kelimelerle ifade edilemeyen duygular. Bana nasip oldu çok mutluyum tabii ki. Tek hedefim sahaya çıkıp takımım ve taraftarımız için en iyisini yapmak.

10- Taraftarın en çok sevdiği oyunculardan birisin, takım kaptanı olarak taraftarlara söylemek istediğin bi mesajın var mı?

Taraftar beni çok seviyor, ben onları çok seviyorum. Aramızda çok güzel bir bağ var. Onlar kupaları ve şampiyonlukları hak ediyorlar. Biz de onlara hak ettiklerini vermek için sahada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç ProgramıNBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here